Spolu v Praze ukončilo jednání s Piráty, chce menšinovou radu. Podporu jí nabízí ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2022 18:29
Koalice Spolu se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájí jednání o podpoře menšinové rady, osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. Řekli to členové vyjednávacího týmu Spolu po schůzce se zástupci Pirátů a STAN. Předseda klubu ANO Patrik Nacher řekl, že hnutí je ochotné podpořit menšinovou radu Spolu, ale jen do konce února.
Bohuslav Svoboda (ODS). Záběr volebního štábu koalice Spolu v Praze. 24. 9. 2022
Bohuslav Svoboda (ODS). Záběr volebního štábu koalice Spolu v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Lukáš Bíba / HN

Zatím není jasná přesná podoba menšinové rady, vše podle členů Spolu teprve vyplyne z dalších jednání. Podle nominanta na primátora Bohuslava Svobody (ODS) nabídla koalice Pirátům zásadní ústupky například v podobě přenechání gesce dopravy, ale ti neustoupili.

Dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) naopak řekl, že Spolu neustoupilo v zásadních věcech vůbec a nebylo by legitimní, aby fakticky mohla o městě rozhodovat sama. Podle něj Spolu stále trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné. Spolu také chce radního pro investice, který by měl všechny velké projekty pod sebou. Post radního pro dopravu by tak byl podle Hřiba prakticky bezvýznamný.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala by ve vedení Prahy preferoval stejné složení jako ve vládě, tedy Spolu se STAN a Piráty. Vznik koalice Spolu a hnutí ANO podle něj není na stole. "Není to optimální situace. Moje preference, a myslím, že i předsedů ostatních koaličních stran, byla taková, abychom se dokázali v Praze domluvit. Ale jsem přesvědčen, že na celostátní politiku a politiku vlády to nebude mít vliv," řekl v úterý Fiala v albánské Tiraně, kde se účastní summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu.

Hnutí ANO v minulosti nabídlo Spolu dočasnou podporu menšinové rady. Nacher řekl, že nabídka stále platí a hnutí je ochotno Spolu v zastupitelstvu podpořit. Stále však jde o časově omezenou nabídku, v případě dohody by podle Nachera ANO dalo koalici Spolu čas do konce února, aby sestavila většinovou radu.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá 73 dní, a je tak nejdelší v historii. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

Složení pražského zastupitelstva podle stran.
Složení pražského zastupitelstva podle stran. | Foto: Aktuálně.cz

Spolu trvá na většině v radě, Piráti to odmítají

Svoboda a další členové Spolu v úterý uvedli, že je v zájmu všech Pražanů, aby na pražské vládě vznikla co nejrychleji dohoda, a jednání s Piráty nikam nevedla. Požadavek na většinu v radě pro Spolu je podle Zdeňka Zajíčka (ODS) zásadní a Piráti ho kategoricky odmítli, což potvrdil i Hřib. "Není dál v tomto směru o čem jednat," řekl Zajíček.

Dodal, že koalice Spolu pro vznik magistrátní koalice na vládním půdorysu udělala maximum. Zatím podle něj není jasné, jestli by případná menšinová rada byla složená pouze ze zástupců Spolu, nebo i jiných stran, jestli půjde o dočasné nebo trvalé řešení, nebo jestli se dokonce během jednání nepodaří domluvit většinovou koalici. Zástupci Spolu by nicméně byli rádi, aby vedení Prahy bylo zvoleno na už dvakrát přerušeném ustavujícím zastupitelstvu, které bude pokračovat 15. prosince.

"Základní blokační problém je v tom, že Spolu vůbec neustoupilo ani o píď ze svých požadavků a nadále si představují, že s výsledkem méně než 25 procent hlasů budou vládnout celému městu sami," řekl po jednání Hřib. Dodal, že problém je podle Pirátů i v tom, že by podle návrhu Spolu měl vzniknout zvláštní radní pro investice. "V gescích vlastně zůstávají jenom provozní záležitosti, na kterých se ani nelze nějak politicky profilovat," řekl. Zajíček k tomu uvedl, že radní pro investice by měl mít na starosti primárně velké projekty.

Směřuje to k opoziční smlouvě, říká Čižinský

Místopředseda STAN Jan Lacina po jednání řekl, že schůzka pro něj a jeho kolegy přinesla rozčarování. Dodal, že za adekvátní uspořádání v radě by považoval pět míst pro Spolu, čtyři pro Piráty a dvě pro STAN. Město podle něj potřebuje definitivní radu, a ne nějaké prozatímní řešení.

Po odpoledním jednání předsednictva STAN pak Lacina doplnil, že prohlášení Spolu o ukončení jednání s Piráty pro něj bylo překvapivé. "Byla to pro nás novinka, kterou jsme se dozvěděli až z médií, ačkoliv už ráno nám bylo jasné, že vyjednávání mezi Spolu a Piráty vede k nedohodě," řekl. Debata na úterním předsednictvu podle něj byla emocionální a vzejde z ní doporučení pro výbor pražské organizace, který zasedne příští týden.

Postup Spolu kritizoval lídr Prahy sobě Jan Čižinský. "Ukázalo se, že bohužel Spolu nemyslelo koaliční jednání vážně. Vždy chtělo většinu v radě, což neodpovídá výsledku voleb. Byla šance na stabilní koalici fungující v zájmu Prahy. Teď to směřuje k opoziční smlouvě založené na ekonomických zájmech jednotlivců, k nestabilitě a chaosu," uvedl.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Video: Zajíček: Je věcí každé strany, jestli nominuje trestně stíhaného (17. 10. 2022)

Nezpochybňujeme žádného kandidáta Pirátů a očekáváme to samé od nich. Nechceme si lidi vzájemně kádrovat, říká místopředseda ODS. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy