Konec alkoholu ve stáncích. Stát reaguje na otravy lidí

Radek Nohl Radek Nohl
11. 9. 2012 11:00
Ministerstvo chce totální zákaz prodeje alkoholu ve stáncích. A nepůjde jen o tržnice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo zdravotnictví plánuje v reakci na rostoucí počet lidí, kteří se otrávili pančovaným alkoholem, rychlé legislativní změny.

V novém zákoně chce totálně zakázat prodej tvrdého alkoholu ve stáncích. Právě v nich většina lidí, kteří během posledních dnů zemřeli, nekvalitní alkohol koupila.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška chce resort ministra Leoše Hegera navrhnout změnu během připomínkového řízení, v němž zákon teď je.

"Nyní zvažujeme totální zákaz prodeje alkoholu ve stancích a jeho přesunutí do kamenných obchodů. Je to určitě na místě," řekl Aktuálně.cz Plíšek.

Alkohol má zmizet ze stánků

"Je důležitější, aby se prodávaly legální produkty, a ne podomácku vyrobené chemické přípravky," dodal Plíšek.

Ministerstvo ale nechce vymýtit alkohol jen z klasických vietnamských tržnic, zvažuje i zákaz tvrdého alkoholu ve stancích na koupalištích nebo u cyklostezek.

Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

"Budeme diskutovat i o těchto variantách," připouští Plíšek. Výjimkou mají být pouze výroční trhy, tradiční slavnosti a kulturní akce.

Hegerova novela však počítá s tím, že přitvrdí proti kuřákům. V současném návrhu chce úřad například zakázat kouření v hospodách, v okolí dětských hřišť, kojeneckých ústavů a na dalších místech a sportovištích, kde se pohybují děti.

Podle návrhu zákona chce rovněž zvýšit sankce. Nově bude možné udělit při jeho porušení pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Jak se vám líbí reforma ministra zdravotnictví Leoše Hegera? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy