Pojišťovny si určí, kolik zaplatíte za zdraví. Už brzy

Radek Nohl Radek Nohl
18. 7. 2012 7:00
Hegerova novinka může začít platit společně se zavedením jednotného inkasního místa
Nově by lidé neměli platit jen poplatky v nemocnici, ale také pojistné.
Nově by lidé neměli platit jen poplatky v nemocnici, ale také pojistné. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Se začátkem roku 2014, kdy by měl začít platit zákon o jednotném inkasním místě, plánuje ministerstvo zdravotnictví, že spustí další novinku. 

Nově by se mělo zavést takzvané dvousložkové pojistné, které před rokem ministru Leoši Hegerovi doporučovali experti z Národní ekonomické rady vlády.

Podle informací Aktuálně.cz má úzký okruh úředníků ministerstva již zpracované první údaje, které ukazují, jak bude novinka pro celý systém náročná.

Alternativy budoucího fungování bude mít na stole Hegerův úřad na konci léta.

"Je to jeden z nástrojů, jak stabilizovat finance ve zdravotnictví," říká o novince Hegerův poradce Pavel Vepřek.

Platit budou i senioři a nezaměstnaní

Ministerstvo počítá s tím, že by si v budoucnu část peněz z pojistného vybrala každá zdravotní pojišťovna od svých pojištěnců sama a zbytek by jí zaplatili pacienti. Podle odhadů by se mělo jednat o částku mezi 1000 až 3000 korun.

Seniorům by se o tuto částku měl navýšit důchod. Nízkopříjmovým osobám bude na zaplacení pojistného přispívat stát.

A lidé bez práce sice dostanou dávky v nezaměstnanosti, ale budou muset zaplatit i adekvátní část pojistného.

Tady jsou fotky z unikátní operace, podívejte se:

Stát bude mít podle Vepřka nově nástroj k tomu, aby pojišťovnám přísněji řekl, jakou zdravotní péči budou muset zajistit.

Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

"Problém je, že pojišťovny za vybrané peníze nakupují péči. Té pojišťovně, která ji nakupuje efektivněji, zůstanou peníze na účtu. A protože je pojišťovna nezisková, tak se tam hromadí. Nemůže za to nabídnout ani více péče, ani je nemůže rozumně využít," uvedl Vepřek.

Pojišťovny by však v budoucnu měly mít možnost s penězi nakládat.

"Buď to bude jejich zisk, pokud budou úspěšné, to ale nechceme. Nebo bude muset uvolnit ceny pojistného. Pojišťovna, která to bude dělat efektivně, tak sníží výši pojistného," dodal Vepřek.

Líbí se vám novinka, kterou připravuje úřad ministra Leoše Hegera? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy