Nový návrh: Alkohol si už nekoupíte ve stánku a tržnici

Radek Nohl Radek Nohl
15. 8. 2012 12:00
Česko se chce přiblížit zemím, kde je alkohol k dostání jen v kamenných obchodech
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Alkohol se už nebude prodávat na tržnici nebo ve stáncích. S tímto návrhem přišlo ministerstvo zdravotnictví ve svém novém zákoně.

"Vychází to z návrhů České obchodní inspekce, ze které jsou signály, že se tam často prodávají nelegální výrobky. Je snahou přesunout výrobky do kamenných obchodů, jako je tomu v řadě evropských států," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra pro legislativu Martin Plíšek.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň upřesnil, že se změna nebude týkat výročních trhů, tradičních slavností a kulturních akcí.

Při nich se bude moct tvrdý alkohol dál ve stáncích prodávat.

Prodej alkoholu se bude hlásit

Před konáním těchto akcí však bude mít prodejce povinnost nejpozději pět dní předem nahlásit, jaký alkohol a v jakém množství bude na akci prodávat.

Návrh zákona připravil úřad ministra Leoše Hegera.
Návrh zákona připravil úřad ministra Leoše Hegera. | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud to neudělá, bude moci dostat pokutu až do výše 50 tisíc korun.

Změna je součástí zákona, který úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera před několika dny dokončil.

Novela nyní putuje do připomínkového řízení a poslanci o ní budou zřejmě rozhodovat na podzim. Začít platit by měla od roku 2014. 

"Bude to nepochybně předmětem připomínkování, ale z hlediska dostupnosti a garance za kvalitu si myslíme, že to má logiku," vysvětluje Plíšek, proč zákaz prodeje tvrdého alkoholu na tržnicích navrhují. 

Podívejte se na fotografie z pivních slavností:

Hegerova novela počítá také s tím, že přitvrdí proti kuřákům. V současném návrhu chce úřad například zakázat kouření v hospodách, v okolí dětských hřišť, kojeneckých ústavů a na dalších místech a sportovištích, kde se pohybují děti.

Návrh zákona rovněž počítá s vyššími sankcemi. Nově bude možné uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Jak se vám líbí reforma ministra zdravotnictví Leoše Hegera? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy