Komentáře on-line: Sebezničující éra alfa-samců končí

Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold
29. 5. 2010 23:20
On-line jsme komentovali volební odhady, průběžné výsledky a ohlasy politiků
Foto: Aktuálně.cz

On-line komentujeme volební odhady a průběžné výsledky, dění ve volebních štábech a ohlasy politiků.

Průběžné výsledky voleb, a to i za jednotlivé kraje a obce, najdete zde. A on-line zpravodajství z volebního dění je zde.

23:20 Z některých facebookových ohlasů se zdá, jako by si obyvatelé sociální sítě ještě vyztužili hokejovou euforii! Děkujeme čtenářům sobotního on-line názorového přenosu za pozornost. A těšíme se na viděnou u dalšího komentářového on-linu v neděli kolem 10:00. Jan Lipold, Libor Stejskal a kolektiv redakce Aktuálně.cz.   

23:00 Na jednu sobotu bylo dnes rezignací už docela dost. Přesto si dovolujeme vyslovit ještě jedno doporučení, a to míří do pražské ODS. Dostala ve volbách přesně 158 014 hlasů, což je jen necelá polovina(!) toho, co v roce 2006. Lídr David Vodrážka to vyhodnotil jako „zasloužený pohlavek od voličů"; což je velmi milosrdný opis, protože pražští příznivci ODS vždycky vynikali věrností až za hrob a odpouštěli straně i nemožné, včetně starosty Jančíka.

Na podzim, když Paroubek torpédoval volby..., spáchal politickou sebevraždu. Dokonce obzvláště bolestivým způsobem. Čtenář vystupující pod nickem vlk

22:47 Momentální rozpoložení Mirka Topolánka neznáme; ale očekávali bychom něco jako gogolovský smích skrze slzy. Před čtyřmi lety vyválčil rekordních 35 procent hlasů, a přesto mu to bylo k ničemu a musel lovit přeběhlíky. Teď Petr Nečas ubojoval 20 procent, nejslabší výsledek ODS v dějinách - a může se tvářit málem jako král. Další z dlouhé řady volebních paradoxů.   

Politolog Petr Just: Odchod Jiřího Paroubka neovlivní vyjednávací pozici ČSSD v povolebních jednáních. Paroubek byl sice pro lídry ODS, TOP 09 a VV překážkou, pokud ale bude mezi těmito stranami vůle domluvit se, ani Bohuslav Sobotka to nezmění."

22:12 Nejlepším investorem voleb byla Jana Bobošíková. Její Suverenita dostane jen za hlasy 19 214 500 korun (sto korun za jeden hlas). Kromě toho ročně nafasuje 7,2 milionu jako příspěvek na činnost strany (to odpovídá zisku 3,6 procenta hlasů). Kampaň Suverenity přitom nebyla mimořádně nákladná, takže rozpočet pravděpodobně skončí ve velkém plusu.

21:30 Některé jistoty ovšem přetrvávají. Ve sněmovně bude opět Marek Benda (ODS), "nejdéle sloužící" poslanec, jenž v jejích lavicích začne kroutit již jedenadvacátý rok. Mandát obhájil i bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček. Naopak někdejšího Paroubkova asistenta Petra Bendu, muže s nepříliš dobrou pověstí, voliči ze sněmovny "vykroužkovali". Neuspěli ani jeho straničtí kolegové exministr zemědělství Petr Zgarba či "kakaový" Michal Kraus. Aspoň na něco se dá spolehnout.        

Politolog Petr Just: Zisk ODS je sice historicky nejnižší v dějinách této strany, ale dá se říci, že ve srovnání s jejich hlavním konkurentem ČSSD je relativně dobrý, což lze dát i do souvislosti se změnou v jejím čele. Můžeme jen spekulovat, jak by ODS dopadla, kdyby v jejím čele stále ještě stál Topolánek, ale dá se předpokládat, že by byl o několik procentních bodů horší."

20:25 Jestli nás na výsledku voleb něco rmoutí, pak například to, že „piráti" dostali o 17,5 tisíce hlasů méně než „dělníci". Pravicové extremisty naštěstí alespoň nemusíme platit stokorunou za hlas ze státního rozpočtu. Dělnická strana sociální spravedlnosti totiž dostala jen 1,14 procenta a nárok na příspěvek mají strany až od 1,5 procenta.

20:05 Sociální demokracie bez Paroubka může hodit laso TOP 09 a Věcem veřejným. Není pravděpodobné, že by se ho ti na druhém konci hned chopili, ani je nechceme apriori podezírat, že nedrží pravicové slovo. Dá se říct jediné: Varianta ČSSD+TOP 09+VV je bez Paroubka představitelnější, než s Paroubkem.

ODS ztratila od minulých voleb cca 800 tisíc voličů, všichni, kteří její propad zavinili, ve straně zůstávají a Nečasovi budou dál házet klacky pod nohy, stejně jako to dělali Topolánkovi. To je zase špatná zpráva pro českou pravici. Psala jsem opakovaně, že o vítězství 35,38pct. z r. 2006 si ODS může jen nechat zdát (nemluvíc o Topolánkových 48,32pctech). ODS je rozbitá strana, zralá na rozštěpení. Čtenářka S.Š.

19:40. KONČÍ JEDNA ÉRA. Paroubkova rezignace završuje éru Paroubek versus Topolánek. Politika už nebude, přinejmenším na nějaký čas, polarizovaná do souboje dvou „alfa-samců". Čtyřletý vzájemný souboj byl nakonec pro oba protagonisty sebezničující. Paroubek v čele strany přežil Topolánka jen o dva měsíce.    

Politolog Jan Kubáček: "V ODS stoupne tlak na personální změny. Bude vycházet jak od Petra Nečase, tak zejména od komunálních politiků a senátorů, kteří budou na podzim obhajovat mandát. Bude se to týkat zejména místopředsedů (Ivan Langer, Petr Gandalovič.) ODS navíc čeká otázka, v čem se liší od TOP 09. Tuto otázku si bude muset položit zejména pražská ODS."

19:06 VČEREJŠÍ SCI-FI 2: „Očekávám jeho vítězství a samozřejmě, že při sestavování vlády bude hrát roli i volební výsledek...", pravil tento týden Jiří Paroubek ministru vnitra Martinu Pecinovi, lídrovi v Praze. ČSSD tu dnes dobyla 3. místo a 15 procent hlasů, což je ale vzhledem k celostátnímu výsledku (22 procent) ještě relativně slušné… Takže to shrňme. Pecina ve vládě nebude určitě, ale Paroubek možná taky ne.   

18:55 VČEREJŠÍ SCI-FI: NEČAS, NEBO SCHWARZENBERG? Před 24 hodinami by to vypadalo jako čirá utopie, ale když už je sečteno, můžeme si takovou otázku položit: Měl by středopravou vládu sestavit Petr Nečas, nebo Karel Schwarzenberg? Chceme-li mít populárního premiéra, pak ten druhý - je absolutním vítězem voleb v počtu preferenčních hlasů. A podle průzkumů druhým nejpopulárnějším politikem - za Radkem Johnem…

Politolog Marek Antoš ve svém blogu na Aktuálně.cz: Na výsledku Ivana Langra v Olomouckém kraji není zajímavé jen to, že ho kolegové přeskákali, ale také kteří kolegové to byli. Přes 5 procent preferenčních hlasů dostali i tři úplně poslední kandidáti na listině; také v Praze uspěl úplně poslední kandidát na listině. Zdá se, že akce Defenestrace 2010, vyzývající ke kroužkování úplně posledních čtyř kandidátů na listinách, slaví úspěch. To si rozhodně říká o podrobnější analýzu, až budou výsledky hlasování kompletní: pro složení Poslanecké sněmovny budou každopádně tito "outsideři" zajímavou novinkou.

18:35 ODS od voleb 2006 ztratila víc jak 830 tisíc voličů. ČSSD přes 570 tisíc. To jsou obrovská čísla. Mimo jiné z nich vyplývá, že příští volby se už nemohou popisovat jako „souboj ODS a ČSSD". Závěrečné televizní debaty Paroubek - Nečas byly v podstatě omyl, protože obě strany dostaly dohromady jen 42 procent hlasů. Vzhledem k chabému výkonu obou lídrů je ale možné, že jim diskuse spíš uškodily, než pomohly.

Politolog Petr Just: "Volby přinesly překvapivý propad dvou hlavních stran, které dominovaly politickému systému od poloviny 90. let až do současnosti. Svědčí to o únavě voličů z toho, jak si tyto dvě strany dělily moc. Tím se otevřel prostor pro vznik a etablování protestních stran, které si právě jejich dlouhodobou dominanci techto dvou subjektů vzaly za cíl."

17:00 V SOCIÁLNÍ DEMOKRACII TO ZAČNE VŘÍT. ČSSD působila čtyři roky dojmem šiku, semknutého za předsedou. Držela ji pohromadě vidina příštího vládnutí. Ta se teď nečekaně rozplývá. Straničtí předáci musejí být v šoku. Jiří Paroubek svým projevem na tiskové konferenci de facto přiznal porážku. Je možné, že se ani do sestavování vládní koalice nepustí. A soustředí se na obhájení své vnitrostranické pozice. Najednou to může být naopak - stranou, kde se předsedova židle viklá, nebude ODS, ale ČSSD.

Politolog Jan Kubáček: "Prezident bude výsledek interpretovat jako tlak na kompromisní řešení. Sestavením vlády pověří někoho, kdo bude mít vyjednanou výraznou většinu. Dá se očekávat, že do budoucna bude upozorňovat, že vítězem jsou strany, které mají v programu úspornou finanční politiku. To by musela být i logika budoucí vlády, i kdyby ji vedl Jiří Paroubek."

16:45 PŘIPOMEŇME SI: „Myslím, že ODS zažije v těchto volbách těžkou prohru. V průzkumech veřejného mínění jsou poněkud nadhodnoceny také TOP 09 a Věci veřejné." Zdroj: Jiří Paroubek ve volební inzerci ČSSD, pátek 28. května.

Klíčovou roli při sestavování koalice budou hrát nepochybně Věci veřejné. Vzhledem k tomu, že odmítají být ve vládě s Ivanem Langrem a Miroslavem Kalouskem, budou ještě vyjednávání o vládě zajímavá a vůbec není jisté, že VV podpoří středopravicovou vládu. Dokonce existuje eventualita, že o účastí strany ve vládě bude vyhlášeno interní referendum, takže by o budoucím vývoji v ČR rozhodovala uzavřená skupina členů a příznivců VV. Další zajímavostí je, že tento subjekt zajímavě kombinuje občany, kteří v minulých volbách volili ODS a ČSSD. Čtenář Greyhound

16:30 VOLEBNÍ PAT, VZOR 2010: Prezident podle dřívějších slov tajemníka Jakla pravděpodobně požádá o sestavení vlády vítěze voleb. Což bude asi Jiří Paroubek, čímž se povolební vyjednávání začne komplikovat hned na začátku. Levicová většina se totiž nekoná, velkou koalici ODS i ČSSD odmítly (i když většinu ve sněmovně přece jen mít budou), koalice ČSSD+KSČM+VV vypadá utopicky. Je možné, že vládu se na první pokus nepodaří sestavit. Ale Klaus se může po výsledku voleb zachovat úplně jinak, než původně předpokládal…

Foto: Aktuálně.cz
Chcete diskutovat o volbách bez urážek, nadávek a vulgarismů? Nabízíme vám prostor ZDE.

16:15 Na odkladu voleb nejvíc vydělaly Věci veřejné. Loni v říjnu by se do sněmovny vůbec nedostaly. Mezitím stačily rozjet chytlavou kampaň a lovit voliče, znechucené velkými stranami a únavnými předvolebními přestřelkami. (Přes polovinu jejich voličů tvoří podle průzkumu bývalí voliči ODS a ČSSD). Kdyby byly volby až po prázdninách, možná by dostaly 15 procent…  

Paroubek sklidí chyby, které zasel. 1. Svržení Topolovy vlády před rokem byla velká strategická chyba. Pokud by to Paroubek a spol. neudělali, tak dnes mají vítězství v kapse, protože by Topolánkova vláda byla plně konfrontována s následky krize a jejího podcenění. Navíc by v mězičase nevznikla TOPka. Takhle dnes ODS nemá stigma vládní strany a ČSSD nemá výhodu útočící a "čisté" opozice. 2. Obrovskou chybou bylo podcenění problému veřejných financí v kampani. Lidé nejsou tak hloupí a ví, že je to vážný problém a pravice se toho tématu chopila jako svého, kdežto levice to spíše bagatelizovala. Sázka na hloupost a krátkozrakost voličů, kterým bude stačit 13. důchod, zdá se, nevyšla. 3. To píšu jako volič ČSSD. Čtenář MacX

16:00 Kam se poděly hlasy pro ČSSD a KSČM? Vyluxovali je Zemanovci, Suverenita a Věci veřejné. Rozdrobenost na více stran byla v minulých volbách problémem pravice, letos na ni naopak doplatila levice.

Čtěte také: Za neúspěch levice může i Miloš Zeman, míní komunisté

15:50 Lidovci pravděpodobně poprvé od roku 1920 vypadnou ze sněmovny. Nepodařilo se jim vybřednout z nešťastné éry Jiřího Čunka a potopil je vznik TOP 09. Nový předseda Cyril Svoboda jako Pražan neměl takovou autoritu v tradičních voličských enklávách na Moravě. Ale ani nezaujal „městské liberály", kde narazil na konkurenci Karla Schwarzenberga (Svoboda nakonec nekandidoval v Praze, ale v Královéhradeckém kraji).

15:35 TŘI DŮVODY NEÚSPĚCHU ČSSD: 1. Její kampaň byla až příliš slibovačná, nabubřelá a dlouhá. 2. Sociální demokracie to přehnala se sázkou na poplatky ve zdravotnictví, sociální podporu a 13. důchod. Málo oslovila střední vrstvy, pro které nejsou tato témata rozhodující. 3. „Nasupená" image Jiřího Paroubka.
Neboli: Potvrzuje se, že ten kdo vyvolá (a navíc o tři čtvrtě roku odloží) předčasné volby, neuspěje v nich.

Na chodníku leželo 15%. Švejnar byl línej je sebrat, sebral je Kalousek. Donutil knížete, aby se před kamerou shýbnul. Snad si Kníže neuhnal ischias a chvíli vydrží. Nováci volej Johna. Pozoruhodná je Suverenita. Tolik procent, s takovými zoufalými lidmi. Kdyby to vedli lidi jako Kuras, budou mít přes 10%.Čtenář Pepa Řepa

15:15 VELKÁ KOALICE ASI PADÁ. Ačkoli ČSSD a ODS skoro jistě obsadí první dvě místa, jsou už teď poraženými voleb. V roce 2006 dostaly rekordní procenta hlasů (ODS 35), ČSSD (32). K tomu se pravděpodobně ani nepřiblíží. Všechny parlamentní strany kromě KSČM ve volbách zřetelně oslabí: to je účet za nervozní éru Paroubka a Topolánka. V tuto chvíli padá varianta velké koalice ČSSD a ODS, protože zřejmě nebudou mít ve sněmovně většinu.

15:05 Po volebním odhadu ČT a sečtení 5 procent okrsků není rozhodnuto téměř nic. S vysokou mírou pravděpodobnosti se dá říct snad jen to, že Strana zelených se do sněmovny nedostane. Podle průzkumu ji volila jen 4 procenta prvovoličů, na kterých je její výsledek do velké míry závislý.

14:40 První odhady znamenají, že vládní většinu by - v tuto chvíli - mohly sestavit ODS, TOP 09 a Věci veřejné. ČSSD a KSČM nikoli. Jsou to ale velmi předběžné úvahy, které za hodinu nemusí platit.

Po těch výsledcích z malých obvodů se mi zdá skoro jisté, že KDU-ČSL nad 5% nepůjde. (Tedy pokud se honem rychle výrazně nezvednou.)Čtenář zk

14:30 Věci veřejné míří do parlamentu. Recept na úspěch zní: Populární lídr, sličné nové tváře, dobrý marketing a hlavně silné finanční zázemí, to vše kořeněno populistickým programem. Nových stran, které se pokusily využít chronickou nespokojenost s politikou, tu už bylo víc. Ale žádná neuspěla tak jako VV, protože jim chyběl buď lídr, nebo peníze, nebo populismus, nebo všechno dohromady. Jestli VV dostanou 11 procent, budou mít kolem 20 poslanců a bude to největší novinka v parlamentu za posledních 15 let.

Foto: Aktuálně.cz
Volební monitor: Levice utrpěla porážku, píší Poláci

14:20 Není příliš pravděpodobné, že by se volební odhady pletly o víc než 5 procent. Takže ČSSD asi nezíská víc než 25 procent hlasů, což by byl neúspěch. I vzhledem k masivní a nákladné předvolební kampani, kterou vedla. (V roce 2006 získala ČSSD 32 procent hlasů.) Může se stát, že i přes volební vítězství bude pozice Jiřího Paroubka v čele strany ohrožena.

Foto: Aktuálně.cz
Průběžné volební poznámky politologa Marka Antoše

14:10 Žádný z průzkumů posledních měsíců nedával ČSSD méně než 25 procent hlasů (některé i přes 30 procent). Poslední předvolební průzkumy byly ale dva až tři týdny staré. To by znamenalo, že sociální demokracie ztrácela v závěru volební kampaně, což by bylo další překvapení. Čekalo se, že naopak před volbami bude sbírat další voliče.

Politolog Michal Klíma, Metropolitní univerzita Praha, v ČT: Pokud tomu skutečně tak bude, byl by to obrovský neúspěch ČSSD a hlavně by to bylo vítězství stran pravého středu, které by potom mohly vytvořit vládu. A samozřejmě i velké vítězství TOP 09.

14:05 Šok. První odhad volebních výsledků se buď hodně plete, nebo volby skončí velkým překvapením. S tím, že by ČSSD (20%) a ODS (20%) dostaly stejně hlasů, nikdo nepočítal. Sociální demokracie byla jasným favoritem.

13:20 První odhady volební účasti: 62 procent. To by po zprávách o ruchu ve volebních místnostech bylo méně, než se čekalo. Zatím se nedá soudit, komu by taková účast nahrávala - bude záležet i na rozdílech v účasti mezi jednotlivými kraji. Každopádně, sociální demokracii by prospěla vyšší volební účast.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy