ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou do voleb společně. Soupeřem může být blok Pirátů a STAN

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 10. 2020 15:01
Partnerství, o kterém se šeptalo delší dobu, je od úterního odpoledne hotovou věcí. Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová - se domluvili na společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Fiala prohlásil, že kandidátem na premiéra by měl být on.
Předsedové KDU-ČSL, TOP 09 a ODS při podpisu memoranda o spolupráci.
Předsedové KDU-ČSL, TOP 09 a ODS při podpisu memoranda o spolupráci. | Foto: TOP 09

Přestože do klíčových sněmovních voleb zbývá ještě rok, už nyní se rýsují tři hlavní bloky, které se patrně utkají o vítězství. K hnutí ANO, které si dlouhodobě udržuje pozici nejsilnější strany v zemi, ale v poslední době jeho obliba slábne, se v úterý přidala nově vytvořená koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Třetím do boje bude velkou pravděpodobností koalice Pirátů se Starosty a nezávislými, kteří rovněž směřují k dohodě o spolupráci.

Všechny tři bloky budou usilovat o vítězství především proto, že prezident Miloš Zeman pravděpodobně pověří sestavením nové vlády nejdříve toho politika, který bude reprezentovat vítěze voleb. Zatímco v případě v úterý oznámeného spojenectví bude kandidátem na předsedu vlády šéf ODS Petr Fiala, u dalších dvou uskupení to ještě není známo. 

Předseda ANO Andrej Babiš zatím neřekl, jestli bude kandidovat do voleb v roce 2021, a svého lídra zatím nemá ani zvažované spojenectví Pirátů a STAN, byť se spekuluje o tom, že by to mohl být předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Budu-li lídrem a výrazně uspějeme, tuto výzvu přijmu," odpověděl Bartoš minulý týden na dotaz Práva, zda je případně připravený být premiérem.

Nebojíme se hranice 15 procent

Nyní se ale hlavně mluví o zcela čerstvém spojenectví mezi ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Byly časy, kdy to mezi nimi navzájem pořádně jiskřilo a politici těchto stran si mezi sebou vyčítali různé věci. Když se ale v úterý ve tři hodiny odpoledne symbolicky postavili k soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka před Pražským hradem, o žádných sporech nebyla řeč. Naopak předsedové těchto stran nešetřili úsměvy a mluvili o tom, jak věří ve společný úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim příštího roku.

"V předvečer státního svátku jsme podpisem Memoranda o spolupráci deklarovali společnou vůli ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidovat společně v nadcházejících parlamentních volbách. Spojili jsme se, abychom občanům nabídli naději, že naši zemi přestane ovládat populismus, lži a prázdné sliby," oznámil předseda ODS Fiala.

"Máme odvahu a zkušenosti dělat věci, které považujeme za správné pro naši zemi. Odvaha dělat správné věci je přesně to, co Česká republika v tuto chvíli potřebuje a co očekávají i její obyvatelé. Chceme společně pracovat pro Českou republiku a její občany. Chceme vyhrát nadcházející parlamentní volby a změnit naši zemi k lepšímu. Vytváříme koalici naděje pro ty, kteří si přejí změnu," pokračoval. 

Podobně mluvil také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Jsem přesvědčený, že tady opravdu stojíme u historické události. V celé historii 102 let Československa a České republiky nedošlo k situaci, aby se tři politické strany s takovou silou, jakou za sebou mají, dokázaly domluvit na společném postupu pro volby do Poslanecké sněmovny," řekl Jurečka s tím, že memorandu předcházely čtyři měsíce jednání.

"Chceme, aby naše společná energie, kterou do tohoto projektu dáváme, vedla k jednoznačnému cíli. A tím je společný úspěch ve volbách v příštím roce, které budou na začátku tolik potřebné změny poměrů v České republice. Je načase, aby ve Strakově akademii zavládla kompetence a jasné vize místo toho, aby tam byl amatérismus, papalášství a malá úcta k budoucnosti této země," přidala se šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Trojkoalice bude muset získat alespoň 15 procent hlasů, aby se její kandidáti dostali do Poslanecké sněmovny. "Nebojíme se této hranice, jsme připraveni tyto volby vyhrát a sestavovat vládu," prohlásil Fiala a dodal, že kandidátem na premiéra by měl být on. "Tím, kdo bude usilovat o důvěru voličů pro pozici premiéra bude lídr nejsilnější opoziční strany z této koalice, tedy já," řekl doslova.   

Na dotaz Aktuálně.cz, jak by zástupci těchto tří stran popsali rozdíly mezi jejich stranami a možným tandemem Piráti a STAN, reagoval Fiala nepřímo. "My jsme se tady teď nesešli proto, abychom se vůči někomu vymezovali, nebo posuzovali skutečné či hypotetické politické soupeře," odpověděl. 

Neformální jedničkou bude v této trojce ODS, která kromě jiného zaznamenala lepší výsledek v nedávných krajských a senátních volbách než další dvě strany, s nimiž se nyní spojuje. Fialova strana bude mít zřejmě zastoupení ve vedení v naprosté většině krajů a k tomu tři až čtyři hejtmany. Zároveň má nejvíce senátorů a také nejsilnější zastoupení v klubu ODS - TOP 09. Také KDU-ČSL a TOP 09 ale považují uplynulé volby za úspěšné.

Trojice předsedů povede kandidátky v krajích, kde žijí. Petr Fiala v Jihomoravském kraji, Markéta Pekarová Adamová v Praze a Marian Jurečka v Olomouckém kraji. Mimochodem, tam vedl letos kandidátku s názvem Společně pro Olomoucký kraj v krajských volbách a toto uskupení se stalo součástí nové vládnoucí koalice, zatímco vítězné ANO půjde do opozice.

O tom, že prim má ODS, svědčí i to, že její zástupci povedou většinu kandidátek pro celostátní volby, výjimkou bude kromě Olomouckého kraje ještě Zlínský kraj a Vysočina, kde mají lidovci hodně voličů, a potom Pardubický kraj, ve kterém by byl jedničkou zástupce TOP 09.

Představitelé KDU-ČSL a TOP 09 ale opakovaně zdůrazňují, že jejich strany zůstávají, stejně jako ODS, samostatné. O nějakém "spolknutí" občanskými demokraty nemůže být podle nich vůbec řeč. V případě úspěchu v parlamentních volbách by každá strana zřejmě měla vlastní poslanecký klub.

To, že se pro volby 2021 daly dohromady, je dáno především současným rozložením sil na politické mapě. Všechny tři strany sedí v opozičních lavicích a jejich poslanci prohrávají celou řadu hlasování při sporech s vládní koalicí ANO a ČSSD - podporovanou ať už KSČM, nebo občas také SPD Tomia Okamury.

Zatímco vládnoucí ANO má 78 poslanců, ODS s KDU-ČSL a TOP 09 nyní dají dohromady o něco více než polovinu tohoto počtu, tedy 40. Konkrétně občanských demokratů je ve sněmovně 23, lidovců 10 a "topkařů" jen sedm. Zástupci všech těchto stran se přitom netají, že by chtěli mít podstatně větší sílu, která by jim umožnila nahradit nynější vládu premiéra Andreje Babiše.

Ani jedné ze stran přitom dosavadní předvolební průzkumy nedávají velké naděje, že by mohly ANO porazit samostatně. Vedení TOP 09 a KDU-ČSL se dokonce musí obávat, že by se v případě osamocené kandidatury jejich strany vůbec nemusely do sněmovny dostat, protože svými preferencemi kolísají na hranici pěti procent, nutných ke zvolení.

Kalousek spojení chválí, Klaus kritizuje

Na memorandum už reagují první politici, například místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. "Myšlenka volební koalice byla ještě nedávno pro mnohé z nás sci-fi. Teď víme, že všechny naše osobní i stranické zájmy musí jít stranou. Pokud chceme změnit kurz ve směru 'rozvrat státu i společnosti', který současná vláda nastavila, musíme se spojit a táhnout za jeden provaz," uvedl.

Přidal se také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl členem KDU-ČSL do doby, než založil TOP 09. "Mám velkou radost a srdečně blahopřeji. Čeká nás všechny ještě spousta práce, ale nepochybuji o tom, že svůj vznik právě oznámilo vítězné uskupení v příštích volbách do Poslanecké sněmovny," napsal.

Ozval se také předseda Trikolóry Václav Klaus mladší, který byl donedávna poslancem ODS, než ho pro porušování stanov strana vyloučila. "Odchod ODS do levého středu (za TOP 09 a lidovci) znamená, že již nikdo nehájí lidi a hodnoty, na kterých tato země kdysi zbohatla. Nový blok hájí stejnou evropskou politiku vysokých daní, dotací a destrukce národních států jako Babiš, jen chtějí provést pár kosmetických změn a tvářit se u toho víc 'demokraticky'," míní.

Vládli by s Babišem, řekl o STAN Kalousek

Přestože ODS, KDU-ČSL a TOP 09 úzce spolupracují od posledních sněmovních voleb se STAN i Piráty a ve hře byla i jejich společná kandidatura do voleb v příštím roce, vztahy mezi těmito stranami se zhoršují. Tedy konkrétně mezi zmiňovanými dvěma bloky.

Viditelné to bylo hned po krajských a senátních volbách. Nejdříve se ODS a Piráti "přetahovali" o to, jak číst výsledky voleb. Zejména politikům ODS vadilo, že Piráti jsou popisovaní jako podstatně úspěšnější strana ve volbách než ODS. Vzápětí se ukázalo, jak se tyto dva bloky začínají vzdalovat, na dění kolem předsedy Senátu. Starostové a nezávislí avizovali, že mají po volbách nejpočetnější klub, a nevylučovali, že by chtěli na místě současného předsedy Senátu Miloše Vystrčila z ODS vlastního člověka. Ovšem hned poté vystoupili čtyři senátoři za TOP 09 z klubu Starostů a nezávislých a přidali se ke klubu ODS. Tím se stal klub ODS - TOP 09 nejpočetnějším.

Vzájemné rozepře poodhalila také výměna názorů mezi Miroslavem Kalouskem a předsedou STAN Vítem Rakušanem. Kalousek před několika dny označil STAN za zcela nevypočitatelný politický subjekt s tím, že pokud by mělo toto hnutí s ANO dostatek hlasů na vládnutí, tak by s Andrejem Babišem vládlo. "STAN nezaváhá, pokud bude mít dost hlasů. Už jsem to párkrát zažil," uvedl Kalousek. 

Svá slova zmínil v okamžiku, kdy jeden z průzkumů veřejného mínění ukázal zvyšující se preference STAN. Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by toto hnutí mohlo volit kolem 9,5 procenta voličů. "Kdyby to dopadlo podle tohoto modelu, tak máme vládu Babiš a STAN. Nepodléhejme falešným iluzím," tvrdí Kalousek. 

Jeho slova Rakušana naštvala. "Zařekl jsem se, že kopance a šťouchance pana Kalouska komentovat nebudu. Z úcty k většině kolegů z TOP 09 i v naději na možnou povolební spolupráci všech demokratických stran. Tuhle naprostou lež ale prostě vyvrátit musím. STAN s Babišem vládnout nebude. V jediném kraji nejsme s ANO," ohradil se Rakušan.

Což ale nebyla tečka, protože Kalousek ihned zareagoval: "Tohle si tu odložím. Od člověka, který ochotně dělal Jermanové prvního zástupce do okamžiku, než ho vyhodila a vyměnila za komunisty, je to odvážné tvrzení. Kéž by to tentokrát myslel vážně. Uvěřím, až uvidím," napsal Kalousek v narážce na to, že po volbách v roce 2016 vedla Středočeský kraj hejtmanka ANO Jaroslava Pokorná Jermanová mimo jiné se STAN a Rakušan byl jejím zástupcem.

Odlišné názory byly patrné také ve chvíli, kdy ODS oznámila, že po skončení nouzového stavu by měla vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o opětovnou důvěru. Předsedové STAN a Pirátů avizovali, že takový návrh nepodpoří. "Zcela otevřeně říkám, že ne. Pokud přijedou k požáru hasiči, o kterých nemáme pocit, že jsou těmi nejlepšími, tak rychle nevoláme jinou jednotku. Budeme spoléhat na to, že hasit budou, a pokusíme se jim pomoci," tvrdil Rakušan s poukazem na to, že země je v opravdové krizi. "Není čas na to, abychom měnili vládu v České republice," dodal.

A stejně jako Bartoš dal několikrát najevo, že STAN a Piráti cítí k sobě největší blízkost. "Měsíce jednání s předsedy demokratických stran, diskuse s našimi členy, interní průzkum i fungující koalice v Olomouckém kraji. To vše nás přesvědčilo, že spolupráce pro parlamentní volby s pirátskou stranou
má smysl. Změna je ve vzduchu a já věřím, že společně jí dosáhneme!" věří  Rakušan.

Jestli tomu tak skutečně bude, který blok bude mít nakonec nejsilnější postavení a kdo dosáhne na post předsedy vlády, se začne ukazovat až po volbách. Minimálně do nich chce vládu vést Andrej Babiš. "Mám pro vás špatnou zprávu. Určitě chci pokračovat a dovést naši vládu až do příštích voleb," odpověděl premiér Babiš v úterý po poledni na dotaz Aktuálně.cz, zda v sobě cítí chuť a sílu vést zemi do voleb na podzim 2021 a případně i po nich. 

 

Právě se děje

Další zprávy