Pojďme do koalice s ODS a TOP 09, přeje si několik krajských organizací KDU-ČSL

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 10. 2020 18:28
Zvažovaná předvolební koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pro parlamentní volby v roce 2021 je nyní reálnější než kdykoliv dříve. Lidovci, kteří měli v minulosti výhrady jak k ODS, tak TOP 09, nyní naopak volají po těsné spolupráci těchto stran. Vedení KDU-ČSL v Jihomoravském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji tento týden vyzvalo ke vzniku zmiňované koalice.
Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se takto setkali u piva po letošních krajských volbách. | Foto: Twitter Dominika Feriho
Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se takto setkali u piva po letošních krajských volbách. | Foto: Twitter Dominika Feriho | Foto: Aktuálně.cz

Historie nepříliš dobrých vztahů KDU-ČSL k ODS a TOP 09 není tak dávná. Lidovci těžce nesli vznik TOP 09, protože ji založil jejich dlouholetý člen Miroslav Kalousek, který s sebou vzal řadu dalších spolustraníků. Občanští demokraté především v době Václava Klause pro změnu často označovali lidovce za příčinu mnoha potíží, když je vedl Josef Lux. To vše se zdá ale nyní zapomenuto.

Svědčí o tom rozhodnutí několika krajských organizací KDU-ČSL, které v těchto dnech daly jasně najevo, že si přejí jít do parlamentních voleb v roce 2021 v koalici právě s ODS a TOP 09. 

"Krajský výbor KDU-ČSL Pardubického kraje podpořil jednomyslně takovou předvolební koalici," oznámil poslanec Marek Výborný, který vedl stranu před nynějším předsedou Marianem Jurečkou. Stejné rozhodnutí přijali nyní také zástupci Jihomoravského a Královéhradeckého kraje. Brzy se dá očekávat, že se přidají i další lidovecké organizace.

"Chceme změnu, chceme vládu odpovědnosti. Bez schopnosti velkorysé spolupráce to nepůjde. Naše země a naši občané si to zaslouží," tvrdí Výborný. Mimochodem, Výborný byl už v minulosti velký příznivec spolupráce s ODS, když byl zvolen předsedou strany, řekl, že lidovci nejsou s ODS na jedné palubě, ale přímo v "jedné kajutě".

Výborný nyní Aktuálně.cz řekl, že názory ve straně směřují ke spolupráci s ODS a TOP 09. "Nevím, jak proběhlo jednání v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji, ale tak, jak jsem objel republiku křížem krážem a mluvil s mnoha našimi členy, tak jsem cítil, že v KDU-ČSL je velký zájem spolupracovat s ODS a TOP 09 na zásadní změně směřování naší země. Myslím, že to je jasný signál celostátnímu vedení strany," podotkl.

Postup lidovců nyní úzce souvisí s výsledkem krajských voleb. I ti členové KDU-ČSL, kteří váhali s podporou koaliční kandidátky pro volby v roce 2021, se přesvědčili, že u voličů by taková koalice mohla zabrat. Navíc lidovci cítí, že by se vzhledem k dosavadním průzkumům veřejného mínění při samostatném postupu museli obávat, zda se do sněmovny dostanou. A i kdyby se jim to podařilo, je jim jasné, že by napravo existovaly dva podstatně silnější bloky. Jeden dávají dohromady Starostové a nezávislí s Piráty a druhý se tvoří mezi ODS a TOP 09.

"Protože země potřebuje změnu, vítám samozřejmě každý krok, který povede k tomu, aby v parlamentních volbách nepropadl žádný hlas pro opoziční středopravicové síly," reagoval v úterý předseda ODS Petr Fiala na dotaz Aktuálně.cz, co říká současnému volání krajských organizací KDU-ČSL po koalici s ODS a TOP 09. "Jednání o spolupráci intenzivně probíhají a s výsledkem samozřejmě veřejnost včas seznámíme," dodal k tomu, v jakém stadiu je jednání mezi zmiňovanými třemi stranami.

Když se on-line deník Aktuálně.cz zeptal na názory Mariana Jurečky a Markéty Pekarové Adamové k rozhodnutí krajských organizací KDU-ČSL, reagovali opatrně.

"Zaznamenal jsem tato usnesení. Na krajské úrovni toto téma členové diskutují, některé krajské výbory vyjadřovaly vůli k tomu, abychom hledali synergii pro příští volby. Předpokládám, že tato debata bude v průběhu podzimu na celostátní úrovni," odpověděl Jurečka na dotaz, co říká na názory krajů a zda jejich pohled podporuje. "Prosím, počkejte na vývoj v dalších dnech, nechci dílčí kroky ve vyjednávání komentovat, děkuji za pochopení," uvedla předsedkyně TOP 09.

Mnohé ale už napovědělo setkání mezi předsedy těchto tří stran u piva v centru Prahy jen několik hodin po krajských volbách v sobotu 3. října. Už tam všichni shodně naznačovali, že začíná být "ruka v rukávě". A poslední dění to jen potvrzuje. "Výsledek v krajských volbách je signál od voličů, měli bychom ho přetavit v jednání o sněmovních volbách," avizoval Jurečka.

Ke vzájemnému sbližování také hodně pomohlo dění kolem předsedy Senátu za ODS Miloše Vystrčila. V jednu chvíli se zdálo, že by mohl post ztratit, protože STAN měl hned po senátních volbách v horní komoře nejpočetnější klub, a tedy právo nominovat svého kandidáta na předsedu. Jenže čtyři senátoři TOP 09, kteří byli dosud v klubu starostů, ho opustili a přidali se do společného klubu ODS-TOP 09. Tím se v Senátu přelily síly a zmiňovaný společný klub se stal nejsilnějším. A do toho zástupci KDU-ČSL v Senátu oznámili, že podpoří na předsedu Vystrčila z ODS.

Jurečkův názor ovlivnil úspěch v krajských volbách

Zajímavé je, že předseda lidovců Marian Jurečka se v minulosti vyjadřoval ke spolupráci s ODS značně opatrně a upozorňoval na nedůvěru svých spolustraníků k občanským demokratům. V rozhovoru pro Aktuálně.cz v den svého zvolení předsedou letos 3. února zmiňoval špatné historické zkušenosti.

"Nemyslím si, že s příchodem Petra Fialy se změnila celá ODS. Naši členové pořád velmi kriticky vnímají období 90. let, kdy existovaly spory mezi naším předsedou Josefem Luxem a předsedou ODS Václavem Klausem. Josef Lux jej varoval, zemi chybí dostatečný právní řád a některé věci skončí průšvihem. Mnoho členů si pamatuje, že za spoustu dřívějších problémů mohla ODS," uvedl a vzpomněl i vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných za časů předsedy a premiéra Petra Nečase v letech 2010 až 2013.

"Vezměte si, že tato vláda byla velmi asociální a končila korupčním skandálem. Naši členové jsou proto velmi ostražití k ODS a k debatám ohledně nějaké blízkosti mezi ODS a KDU-ČSL," upozornil ve zmiňovaném únorovém rozhovoru Marian Jurečka a hájil postup strany, která šla po pádu Nečase v roce 2014 do vlády s hnutím ANO a ČSSD. Jurečka se stal ministrem zemědělství.

Všechna tato fakta a slova jsou ale patrně minulostí, protože už i Marian Jurečka jako předseda lidovců podporuje koalici s ODS a TOP 09. Osobně se přesvědčil o výhodách koaliční spolupráce na svém Olomoucku, kde vedl kandidátku koalice Spojenci pro Olomoucký kraj. Tato koalice se dohodla na krajské vládě s ODS, Piráty a STAN, takže vítězné hnutí ANO s dosavadním hejtmanem Ladislavem Oklešťkem končí v opozici. Podobným způsobem se lidovci a další středopravé strany dostávají i do vedení některých dalších krajů. 

Kromě Jurečky také Petr Fiala a Markéta Pekarová Adamová poznali v krajských volbách sílu koaliční spolupráce. Samostatná TOP 09 by jen stěží někde uspěla a také ODS slavila větší vítězství v koalicích než při samostatné kandidatuře. "Ukázalo se, že spolupráce v krajských volbách se v řadě krajů ukázala jako správná cesta," prohlašuje Fiala. A zároveň avizuje, že příznivci těchto stran by mohli dostat informaci o společné kandidatuře ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jako dárek k Vánocům.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy