Fiala: ODS je lídrem spolupráce, chceme ubránit Senát a změnit vedení krajů

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
Aktualizováno 24. 6. 2020 14:22
Občanská demokratická strana je podle předsedy Petra Fialy lídrem spolupráce pro podzimní volby. Do krajských jde v koalicích v několika regionech, v senátních postavila řadu společných kandidátů, aby netříštila demokratické síly. Vítězství v krajských volbách označil za první krok "k velké politické změně", tedy vítězství v sněmovních volbách v příštím roce.
Předseda ODS Petr Fiala (uprostřed) při zahájení kampaně pro podzimní volby roku 2020. Mottem kampaně je věta "Postavme Česko na nohy", čemuž odpovídal i vizuální symbol plastových nohou a krajů
Předseda ODS Petr Fiala (uprostřed) při zahájení kampaně pro podzimní volby roku 2020. Mottem kampaně je věta "Postavme Česko na nohy", čemuž odpovídal i vizuální symbol plastových nohou a krajů | Foto: Radek Bartoníček

Občanští demokraté se rozhodli zahájit svou kampaň pro letošní krajské a senátní volby v pražských Havlíčkových sadech v Pavilonu Grébovka, kam přivezli vizuální symbol této kampaně - velké, modré, plastové nohy a na nich jednotlivé kraje České republiky. Čemuž odpovídalo i motto celé kampaně: Postavme Česko na nohy.

"Když jsem přemýšlel, jak začít, tak jsem se podíval na naše kandidátky do krajských voleb, podíval jsem se na osobnosti, které za nás kandidují do senátních voleb, všechna ta jména a silné osobní příběhy, zkušenosti, schopnosti, výsledky, životní zkušenosti a najednou mi bylo jasné, čím začnu: Nikdo jiný nemůže do letošních voleb představit tak silný tým, jaký nabízíme my," byla první slova předsedy ODS Petra Fialy, který vede ODS od ledna 2014.

Letošní volby pro něj budou výjimečné. Zatímco v minulosti se od něj očekávala především záchrana skomírající strany, zasažené kauzou dřívějšího předsedy a premiéra Petra Nečase, nyní mnozí členové ODS touží po co největším volebním úspěchu - takovém, který by stranu naladil co nejlépe na klíčové volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021. 

Fiala proto i na zahájení kampaně vystupoval značně sebevědomě a zároveň avizoval, že ODS chce co nejvíce přispět ke spolupráci opozičních stran "demokratického bloku". Tomu odpovídá také strategie ODS jak pro krajské volby, tak volby do Senátu.

"Posuďte sami. ODS jde v 9 ze 13 krajů v koalici či s podporou dalších stran. Ať už jde o Starosty a nezávislé, TOP 09, KDU-ČSL nebo regionální politické subjekty. Za jejich podpory jsme postavili silné středopravicové hodnotové koalice, žádní komunisté, ani socialisté," prohlásil Fiala, který označil ODS za "lídra spolupráce". Podobně strana postupuje i v případě senátních voleb, své kandidáty postavila ve 13 obvodech a v dalších se domluvila na podpoře kandidátů jiných - sobě blízkých - stran.

Fiala ve své řeči několikrát kritizoval premiéra Andreje Babiše a politiku jeho vlády. "Musíme posílit Senát, abychom nedovolili úpadek Česka pod vedením exkomunistického premiéra za vlády se skutečnými komunisty a pod záštitou Hradu," řekl. Cílem ODS je opětovný zisk hejtmanských funkcí, nyní strana žádného hejtmana nemá.

Zároveň kritizoval současný kabinet za to, že zadlužil občany. "Vláda doslova zavěsila obrovský dluh na krk lidem v celé zemi. Ale zároveň nepřipravila jediný rozumný krok, který umožní lidem tento dluh vrátit. My máme plán. Víme jak šetřit na státu, ale nešetřit na lidech," řekl.

Ke společné cestě do voleb vyzvala loni rozdrobené opoziční subjekty iniciativa Milion chvilek pro demokracii, kritizující premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle Fialy se občanským demokratům podařilo v senátních volbách nominovat řadu kandidátů s dalšími stranami. "Tato strategie se osvědčila, proto je (Miloš) Vystrčil předsedou Senátu," odkázal Fiala na skutečnost, že v horní komoře má ODS vedle Starostů nejpočetnější klub - oba mají 19 členů.

"Budeme mít hejtmany, možná i hejtmanku, velmi uznávané odborníky. Nabízíme rozumná pravicová řešení v různých oblastech," uvedl při prezentaci místopředseda ODS a kandidát na středočeského hejtmana Martin Kupka.

Pokud jde o krajské volby, ODS staví do čela kandidátek vedle řady mužů jedinou ženu, a to nynější svou poslankyni a bývalou rektorku Západočeské univerzity v Plzni Ilonu Mauritzovou. "Jsem velice ráda, že jsem získala důvěru kolegů v Plzeňském kraji. Ženy by v politice chybět neměly, na naší kandidátce jsou v první osmičce hned čtyři," uvedla Mauritzová, která bude mít za soupeře mimo jiné Josefa Bernarda, který byl ještě před několika dny hejtmanem Plzeňského kraje. Poté, co se rozhodl opustit ČSSD, tak ho zastupitelé odvolali z postu hejtmana, do voleb jde ale jako lídr kandidátky Starostů a nezávislých.

Zahájení kampaně ODS pro krajské a senátní volby na podzim 2020. (24. 6. 2020)
Zahájení kampaně ODS pro krajské a senátní volby na podzim 2020. (24. 6. 2020) | Foto: Radek Bartoníček

Mauritzová naopak povede kandidátku, která má podporu TOP 09. Spolupracujeme s TOP 09 od roku 2018 na úrovni města Plzně a tato spolupráce je výborná. Proto jsme se rozhodli spojit síly i pro krajské volby, některá témata máme společná," podotkla.

Klíčová témata ODS: Zdravotnictví, doprava, voda 

Když začali zástupci ODS představovat ve středu odpoledne program, nejdříve ze všeho "vypíchli" zdravotnictví, po něm dopravu a nakonec vodu v krajině a životní prostředí.

"Jsme přesvědčeni, že je třeba se poučit ze zkušenosti koronavirové krize posledních měsíců a soustředit se více na to, abychom byli schopni zajišťovat zdravotní péči zejména v běžných situacích i v domácích podmínkách. Aby na to byly navázané i terénní sociální služby a touto cestou jsme byli schopni zvyšovat kvalitu života lidí všech generací," vysvětloval Jiří Nantl, který vede kandidátku ODS na jihu Moravy. 

V případě dopravy mluvil mimo jiné lídr kandidátky ODS  v Královéhradeckém kraji Martin Červíček, který nejdříve vzpomněl nutnost dostatku investičních prostředků pro kraje, aby mohly opravovat  a rekonstruovat krajské silnice. "Nemůže to být tak, že milostivě poklekneme a prosíme stát o to, jestli nám dá slíbené peníze," řekl Červíček, který je v současnosti prvním náměstkem hejtmana za ČSSD Jiřího Štěpána. 

Ohledně životního prostředí vystoupil lídr kandidátky pro Kraj Vysočina Vítězslav Schrek, který sliboval, že ODS bude dělat všechno pro zadržení vody v krajině či používání krajinných prvků v krajině. "Mělo by se to stát našim mottem. Průmyslové zemědělství drancuje naši půdu," uvedl.

Kandidáti ODS do Senátu a lídři krajských kandidátek

Kandidáti do Senátu

 • Volební obvod č. 6, Louny: Vladimír Drápal
 • Volební obvod č. 9, Plzeň-město: Lumír Aschenbrenner
 • Volební obvod č. 12, Strakonice: Tomáš Fiala
 • Volební obvod č. 18, Příbram: Jiří Burian
 • Volební obvod č. 24, Praha 9: Eduard Stehlík
 • Volební obvod č. 27, Praha 1: Miroslava Němcová
 • Volební obvod č. 30, Kladno: Petr Bendl
 • Volební obvod č. 36, Česká Lípa: Vít Vomáčka
 • Volební obvod č. 39, Trutnov: Klára Sovová
 • Volební obvod č. 42, Kolín: Michal Zapletal
 • Volební obvod č. 45, Hradec Králové: Pavel Staněk
 • Volební obvod č. 48, Rychnov nad Kněžnou: Jana Drejslová
 • Volební obvod č. 60, Brno-město: Roman Kraus
 • Volební obvod č. 63, Přerov: Tomáš Kocourek
 • Volební obvod č. 66, Olomouc: Radek Vincour
 • Volební obvod č. 81, Uherské Hradiště: Petr Sládek

Lídři krajských kandidátek

 • Jihočeský kraj: Martin Kuba
 • Jihomoravský kraj: Jiří Nantl
 • Karlovarský kraj: Karel Jakobec
 • Královéhradecký kraj: Martin Červíček
 • Liberecký kraj: Dan Ramzer
 • Moravskoslezský kraj: Jakub Unucka
 • Olomoucký kraj: Dalibor Horák
 • Pardubický kraj: Michal Kortyš
 • Plzeňský kraj: Ilona Mauritzová
 • Středočeský kraj: Martin Kupka
 • Ústecký kraj: Jiří Kulhánek
 • Kraj Vysočina: Vítězslav Schrek
 • Zlínský kraj: Lubomír Traub

 

Právě se děje

Další zprávy