Praha - Podle českých bezpečnostních složek u nás ve druhém čtvrtletí letošního roku nedošlo k výraznějším projevům extremismu a obě scény, pravicová i levicová, do určité míry stagnují.
Rostoucí nespokojenost s politickou situací by však mohla v nedaleké budoucnosti "stimulovat činnost nových platforem či radikálních uskupení a jedinců."
Takové jsou některé ze závěrů BIS a ministerstva vnitra.
"Česká neonacistická scéna jako celek nefunguje a tvoří ji hlavně lokální skupiny," shrnuje BIS stav pravicového extremismu u nás v posledních měsících.
Podle českých zpravodajců se extremistům z pravé části spektra v současnosti nedaří najít žádný sjednocující trend nebo prvek.
Právě "proto tu v současnosti neexistují žádné hierarchicky uspořádané a celorepublikové struktury, jako tomu bylo v minulosti u Národního odporu," píše se zase ve zprávě odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.
Česká krajní levice působila podle BIS v posledním půlroce o něco aktivněji, příležitost k tomu dostala zejména v souvislosti se zaváděním vládních reforem a nevoli, kterou u lidí vyvolávají.
Ministerstvo vnitra potom již v úvodu zprávy trochu ironicky komentuje výrazný neúspěch prvomájových akcí na obou stranách extrémistických barikád.
Extremisté v "motýlích kuklách". Mění se
Podle závěru obě scény, jak levicová, tak pravicová, procházejí v současnosti generační obměnou.
Ta zasáhla zejména Národní odpor, z něhož odešli někteří starší aktivisté. Část z nich se však pouze stáhla z veřejnosti a nadále zůstává v rámci struktur organizace aktivní.
"V řadách militantů probíhá tichý vývoj. Část starších aktivistů se navrátila zpět k tradičním neonacistickým dogmatům," píše se také ve zprávě ministerstva vnitra.
V rámci postupného rozpadu Národního odporu došlo k odchodu některých jeho členů a jejich zapojení do činnosti dělnické strany.
Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech
Právě DSSS byla totiž jednou z mála organizací, která v uplynulém období zaznamenala zvýšenou aktivitu, a to zejména v souvislosti s krajskými volbami a sháněním hlasů nutných k prezidentské kandidatuře předsedy strany Tomáše Vandase.
DSSS: Tematicky "vyprázdněná" strana?
DSSS však zatím stále doplácí na svou neschopnost oslovit širší veřejnost a jejími hlavními tématy strany tak zůstávají Romové a problémy v sociálně vyloučených lokalitách.
Kromě toho však dělnická strana v rámci své činnosti postupně prohlubuje spojenectví s německými "kolegy" - z těch politických je to především strana SPD; její další vazby na radikálnější členy pravicového spektra jsou odhadnutelné také z nových webových stránek "Svobodný odpor", z nichž vede přímý odkaz na oficiální stránky strany.
Podívejte se: Pochod radikálů v Chánově
Tento web stojí za pozornost už zejména z toho důvodu, že by se z něho mohla, podle zprávy ministerstva, v budoucnu stát jakási sjednocující platforma pravicových extremistů.
Roztříštěná levice
Podle zprávy vystupovala roztříštěně také levicová extremistická scéna, která se však v některých otázkách - například v rámci protestů proti smlouvě ACTA, či studentského Týdne neklidu - dokázala dočasně sjednotit.
Levicoví aktivisté v poslední době stáli zejména za přípravou různých protestů a happeningů, mezi jinými šlo třeba o stanový tábor na pražském Klárově.
Poměrně málo aktivní pak byly jak antifašistické, tak radikálně komunistické nebo marxisticko-leninské skupiny.
Podívejte se: První máj v Praze
Mladí a neklidní
Výrazné názorové rozdíly a individuální výstupy některých aktivistů byly příčinou toho, že krajní levice zůstala vnitřně rozpolcená i během příprav prvomájových akcí; přesto jsou zde znát snahy o sjednocení anarchistické a anarchoautonomní scény.
V čele těchto aktivit je podle zprávy v současnosti zejména organizace Alerta a Lukáš Borl.
V posledním půlroce byl mimo jiné zaznamenán zvýšený počet útoků levicových aktivistů proti sympatizantům pravicového extremismu - zajímavý je v tomto případě nízký věk útočníků (do dvaceti let) svědčící o aktivním přístupu nastupující generace.