krajní pravice

Vandalové na dům belgického premiéra nakreslili hákové kříže

V noci na pondělí se na fasádě soukromé rezidence belgického premiéra Alexandera De Crooa objevilo sedm nasprejovaných hákových křížů jasně zelené barvy. Nedaleko domu se v sobotu večer setkali příznivci extrémní pravice. Belgická policie začala poškození domu vyšetřovat, spojitost s akcí pravice se ale podle kriminalistů nenašla, píše agentura AFP.

"Předseda vlády lituje škod způsobených na jeho soukromém domě a zejména skutečnosti, že se někdo snaží zastrašit jeho rodinu a děti," uvedl v tiskovém prohlášení premiérův úřad. Liberál De Croo, který je v čele vlády od října, v domě západně od Bruselu žije s manželkou a dětmi.

Podle belgických médií sobotní setkání svolalo extrémně pravicové hnutí Ons Land (Naše země). Účastníci akce se pokusili dostat k domu ministerského předsedy, policie jim v tom však zabránila.

Belgická vláda v posledních dnech čelí silné kritice ze strany vlámských nacionalistů, největší opoziční strany, že přijatá protikoronavirová opatření jsou nedemokratická, připomíná AFP. Vláda s platností od středy do konce února zakázala vycestovat z Belgie "bez oprávněného důvodu", aniž by toto omezení konzultovala s parlamentem.

Demonstraci krajní pravice v centru Londýna provázejí násilnosti

Dnešní demonstraci v centru Londýna, kterou svolali představitelé krajní pravice s údajným cílem ochránit památníky před vandaly, provází násilí a výtržnosti. Podle britských médií přišly do ulic u sídla britského parlamentu stovky lidí, přičemž po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek, na které demonstranti mimo jiné házeli různé předměty. Britská ministryně vnitra Priti Patelová mluvila o "nepřijatelném buranství".

Podle agentury Reuters bylo asi 100 lidí zapojeno do potyček na Trafalgarském náměstí, kde vzduchem létaly lahve a hořela pyrotechnika. Policisté předtím čelili davu také na ulici Whitehall lemované vládními budovami, reportér zpravodajské společnosti BBC zase zachytil výpad demonstrantů proti strážcům zákona na náměstí vedle parlamentu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat