Praha - Kancelář prezidenta republiky zveřejnila v posledním možném termínu měsíční platy a odměny svých vrcholných zaměstnanců.
Přiměl ji k tomu Nejvyšší správní soud, který loni v červenci rozhodl, že "za příjemce veřejných prostředků je nutno považovat i státem placené zaměstnance". Tedy i Klausovy muže. A právě na základě tohoto verdiktu se výše odměn domáhaly Lidové noviny.
Přes 100 tisíc
Podle dat, která ve středu LN zveřejnily, byl průměrný měsíční příjem vicekancléře Petra Hájka v prvním letošním pololetí 111 666 korun.
Prezidentův tajemník Ladislav Jakl bral 103 786 korun.
Hradní mluvčí Radim Ochvat LN sdělil, že sumy na odměny odpovídají schválené kapitole rozpočtu.
Oba prezidentovi muži se tak i díky solidním odměnám zařadili do skupiny zhruba 50 vysoce postavených úředníků, kteří každý měsíc pobírají více než 100 tisíc korun.
Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že osmatřicet z nich překročilo v průměru měsíčně hranici 106 900 korun - což je základní plat ministra bez náhrad. Tři překonali i základní prezidentův plat činící 186 900 korun a čtyři plat premiéra (ten je 150 400 Kč).
Dalších nejméně 119 úředníků pak mělo průměrný příjem mezi 75 až 99 tisíci měsíčně.
Žaloby a mlčení
O přehled odměn a platů nejvyšších státních úředníků začal deník Aktuálně.cz žádat již před rokem.
Redakce požádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím přes pět desítek státních úřadů a firem, aby zveřejnily výši platů a všech bonusů u exponovaných zaměstnanců. Jde výlučně o úředníky, jejichž platy plynou z veřejných peněz. U firem jde o společnosti s významnou majetkovou účastí státu.
Odměny a další výhody byly do žádosti zahrnuty proto, že stát často platí některým svým úředníkům a zaměstnancům tabulkovou mzdu a do statisícového příjmu jim výplatu "dorovnává" pomocí mimořádných odměn či životních pojistek.
Zjistili jsme například, že Radek John v době, kdy byl ministrem vnitra, vyplatil úředníkovi za 2 měsíce práce bonus 360 tisíc.
Poslední vrcholnou institucí, která dosud neodtajnila veřejnosti odměny pro své klíčové lidi, zůstává Úřad vlády. Redakce Aktuálně.cz se rozhodla vymoci konkrétní údaje soudní formou. I to se děje vůbec poprvé v České republice a úvodní žaloby už byly podány.