Praha - Většina poslanců, kteří budou na podzim v čele krajských kandidátek usilovat (nebo obhajovat) o vedení kraje, počítá s tím, že se v případě úspěchu vzdá poslaneckého mandátu.
Jsou mezi nimi však i lidí, kteří - ačkoliv opatrně - nepovažují rezignaci na poslanecký mandát za nezbytnou věc.
V současnosti tak například požívají výhod obou funkcí sociálně demokratičtí poslanci Michal Hašek a Josef Novotný a před svým zatčením k nim patřil ještě David Rath.
Analýza sdružení KohoVolit.eu, zabývající se účastí jednotlivých poslanců při důležitých hlasováních, ukázala, že právě Hašek s Rathem (předtím než byl vzat do vazby) měli při jednáních ve sněmovně velmi slabou účast.
Novotný potom podle výsledků analýzy chyběl na necelé třetině hlasování.
Ten, co ladí noty
"V důležitých momentech jsem v Poslanecké sněmovně a účast jako hejtman ladím s vedením poslaneckého klubu sociální demokracie," obhajuje se Hašek, který bude v podzimních volbách usilovat o prodloužení svého působení na hejtmanství.
Na dotaz Aktuálně.cz zda si v případě úspěchu ponechá obě funkce, odpověděl, že teprve voliči posoudí a rozhodnou, zda vystupuje v zájmu jejich a regionu.
"Občané Jihomoravského kraje mě do poslanecké sněmovny zvolili preferenčními hlasy jako hejtmana z nevolitelného místa a bude na nich, aby vyhodnotili moji práci," dodává Hašek.
Můžeme tedy usuzovat, že v případě vítězství sociální demokracie na jihu Moravy bude současný hejtman a poslanec pokračovat stejně jako doposud?
O mnoho sdílnější nebyl ani karlovarský hejtman Josef Novotný, který odmítl odpovědět s tím, že otázku případné rezignace na mandát poslance sněmovny ještě neřešil.
Hejtman ve sněmovně - výhoda pro kraj?
Kandidát na plzeňského hejtmana, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), potom na stejnou otázku odpověděl stejně vyhýbavě. Použil formulaci, že "rozhodne více faktorů a že konečné rozhodnutí bude záviset na tom, co bude nejlepší pro Plzeňský kraj".
Podle Pospíšila může být pro kraj dokonce přínosem, pokud by hejtman byl zároveň poslancem, protože by tak mohl účinněji prosazovat zájmy svého kraje.
"Ještě nejsem rozhodnutý, nicméně pokud budu hejtmanem, nebudu brát dva platy; ten druhý věnuji na charitu v kraji," řekl pro Aktuálně.cz Pospíšil.
Naopak pokud občanští demokraté uspějí v Libereckém kraji, bude muset ministr Fiala hledat nového náměstka - podle Eva Bartoňová řekla, že případná funkce hejtmanky by byla naprosto neslučitelná s dalším fungováním v úřadě.
Komunističtí poslanci Petr Braný a Karel Šidlo by se v případě zvolení hejtmany poslaneckých křesel podle svých slov také vzdali.
Jejich spolustraník Alexander Černý si tím už ale tak jistý není. "Vzhledem k tomu, v jaké fázi volebního období se nacházíme, je možné, že bych své poslanecké působení dokončil," řekl Černý.
Poslední z komunistických poslanců v čele krajské kandidátky Vojtěch Adam odpověděl, že vzhledem k tomu, že jde o naprosto hypotetickou záležitost, tak o tom ještě nepřemýšlel.
Ze zástupců parlamentních stran tak jsou ve svém dalším postupu v případě zvolení do čela kraje poměrně jednotní poslanci TOP 09 - STAN, z nichž mnozí již v minulosti avizovali, že se jako hejtmani mandát poslance položí.
Řeč je v tomto případě o Heleně Langšádlové, Petru Gazdíkovi, Zdeňkovi Bezecnému, Ladislavu Jirků a Pavolu Lukšovi.