Pan Nepřítomen z ČSSD. Nehlasuje ani s vlastní stranou

Jana Černá
21. 8. 2012 14:25
Michal Hašek se zúčastnil pouze 3 % hlasování
Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna. | Foto: Jan Langer

Praha - V první polovině roku chyběl při důležitých hlasováních ve sněmovně nejčastěji Michal Hašek (ČSSD), účastnil se pouze 3 % hlasování. O zákonech předložených vlastní stranou nehlasoval ani jednou, stejně jako premiér Petr Nečas (ODS) a další čtyři poslanci.

Na hlasování o návrzích zákonů, mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie před svým zadržením příliš nechodil ani David Rath (ČSSD), vysokou účast nehlásí ani Josef Dobeš (VV), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, Vít Bárta nebo Martin Doktor (oba nezařazení).

Třináct procent poslanců se pak nevyjádří k více než polovině zákonů vlastní strany, 17 % se celkově vyhýbá více než polovině všech hlasování.

Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v parlamentu. Údaje z červnových hlasování nejsou ve výsledcích zohledněny kvůli poruchám na webu sněmovny.

Nepříliš často se hlasování o zákonech předložených vlastní stranou účastní i Bohuslav Sobotka (ČSSD), hlasuje pouze v polovině případů. Poslanců se stoprocentní účastí na nejdůležitějších 279 hlasováních je v celé dolní komoře pouze jedenáct z dvou set, pět z ČSSD a po dvou z KSČM, ODS a TOP 09.

Počet hlasování se snižuje s funkcemi

Mluvčí sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor uvádí, že pokud má poslanec jinou významnou funkci, zdá se, že hlasování ve sněmovně zanedbává. Výjimkou je podle výsledků analýzy v tomto směru jen ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Ostatní poslanci, kteří jsou zároveň členy vlády, vykazují mnohem nižší účast na hlasování, a to 61% účast místo celkového 81% průměru.

Z pohledu politických stran se hlasování nejčastěji účastní poslanci KSČM a TOP 09. V regionálním srovnání si nejhůře vedou poslanci zvolení v Praze, nejlépe pak poslanci z Pardubického kraje.

"Řada poslanců se vůbec neobtěžuje svoji nepřítomnost omluvit. Nejvíce neomluvených absencí měli Vít Bárta, Michal Doktor a Marek Šnajdr (ODS)," dodal Gregor. Za uplynulý půlrok se pokaždé omluvilo pouze sedm poslanců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy