Stavitel kosmodromů, someliér, anarchokapitalista. Co dělají kandidáti do sněmovny?

Petr Spáčil Petr Spáčil
27. 8. 2021 17:30
V letošních volbách do sněmovny se o hlasy uchází 5258 lidí za celkem 22 volebních uskupení. Mezi kandidáty mají největší zastoupení současní politici, učitelé, podnikatelé či lékaři, ukázala analýza Aktuálně.cz. Menší část kandidátů však uvádí méně obvyklá povolání nebo činnosti. Do voleb tak jde třeba someliér, krkonošský patriot nebo "lapiduch ve výslužbě".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nejsilněji zastoupenou skupinou jsou podle analýzy lidé, kteří už nějaký mandát od voličů mají. Od současných poslanců přes starosty, místostarosty a zastupitele až ke krajským hejtmanům a jejich náměstkům. Celkem je mezi uchazeči 694 politiků, kteří jednu z těchto funkcí vykonávají. Přes 13 procent kandidátů se už v současnosti politicky angažuje.

Druhou nejvíce zastoupenou skupinou jsou učitelé ze všech typů škol, od mateřských až po vysoké. Celkem kandiduje 465 učitelů, tvoří necelých devět procent. Z oblasti zdravotnictví kandiduje 197 lidí, převážně lékařů, ale také zdravotních sester, veterinářů či záchranářů.

Třetí největší skupinou jsou podnikatelé, živnostníci či osoby samostatně výdělečně činné. Je jich 397, avšak jde pouze o ty, kteří jako povolání uvedli, že jsou podnikatelé či živnostníci. Část kandidátů uvedla pouze konkrétní činnost, tedy například kadeřnice, ale neuvádějí, zda pracují sami na sebe či jsou zaměstnanci.

Foto: Aktuálně.cz

Desítky studentů i dva devadesátiletí

Další početnou skupinou jsou důchodci či senioři, kterých kandiduje nejméně 224. O pozici nejstaršího kandidáta se dělí dva devadesátiletí, jeden ze středních Čech a druhý z Moravskoslezského kraje.

Nejmladším kandidátům bylo v den podání kandidátních listin 21 let, což je zároveň nejnižší věk, ve kterém se člověk může stát poslancem. Mezi nejmladšími kandidáty tvoří početnou část studenti. Je jich celkem 70, mezi nimi například studenti politologie, psychologie nebo práv. Samotní právníci jsou přitom jednou z méně zastoupených skupin - kandiduje jich 88.

Průměrný věk všech kandidátů je necelých 49 let. Nejčastějším věkem kandidátů je 47 let, je v něm přesně 191 lidí.

Počty kandidátů podle jejich věku.
Počty kandidátů podle jejich věku. | Foto: Aktuálně.cz

Dělníci i duchovní

Mezi méně početné skupiny patří třeba řidiči z povolání. Mezi kandidáty je 84 lidí, kteří uvedli, že pracují jako řidiči, často v MHD, ale i jako řidiči sanitky. O mandát poslance se uchází také 40 lidí z bezpečnostních složek, policistů či hasičů.

Stejný počet je i prodavačů či prodavaček. Jedna z kandidátek o sobě navíc uvedla, že je "specialistka na ovoce a zeleninu". Z gastronomie kandiduje 33 lidí, převážně kuchařů, ale i číšníků a servírek, jeden barman a jedna baristka.

Mezi kandidáty mají své zastoupení také dělníci. Mezi 38 z nich jsou lidé různých oborů - stavební, skladoví, pivovarští či montážní dělníci. Obecně je zastoupení manuálních prací mnohem větší. Mezi uchazeči jsou tak skladníci, automechanici, ale i farmáři či včelaři.

O hlasy voličů se ucházejí také dva duchovní a jeden kněz. Celkem tři zástupci z církevní oblasti jsou nejméně početnou skupinou, které Aktuálně.cz analyzovalo. 

Anarchokapitalisté a krkonošský patriot

Do Poslanecké sněmovny kandiduje i 11 uchazečů, kteří do kolonky povolání uvedli anarchokapitalista. Anarchokapitalismus je politický směr, který vyznává zrušení státního zřízení a nastolení neregulovaného trhu, a to včetně přesunu soudů, policie a dalších složek státu do soukromých rukou. Za stejnou stranu kandiduje i stavitel kosmodromů.

Nechybí ani kandidát z Valtic s povoláním someliér nebo krkonošský patriot z Vrchlabí. Na kandidátních listinách je i pětinásobný politický vězeň nebo lapiduch ve výslužbě. Mezi kandidáty jsou i tři piloti, z nichž jeden řídí dopravní letadla. Jeden z uchazečů se živí jako cimbalista - hraje na typický nástroj lidové hudby.

Kolonka s povoláním kandidáta není nijak omezená. Ministerstvo vnitra však letos v květnu avizovalo, že pokud kandidáti uvedou činnost, která zjevně není povoláním, může registrační úřad na nedostatek upozornit a vyzvat stranu k odstranění vad v kandidátní listině.

Volby do Poslanecké sněmovny se konají 8. a 9. října. 

 

Právě se děje

Další zprávy