Do boje o Hrad jde devět kandidátů. Soud vrátil do hry Diviše, vyřadil Rohanovou

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
Aktualizováno 14. 12. 2022 14:45
Do přímé volby prezidenta se zapojí devět uchazečů, tedy stejně jako v letech 2013 a 2018. Tři z devíti kandidátů letos dodali podpisy občanů, dva jsou registrování díky podpoře poslanců a čtyři díky podpisům senátorů. Aktuálně.cz přináší přehled kandidátů.
rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima
rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | Foto: ČTK

Tomáš Zima

Lékař, biochemik a akademik Tomáš Zima získal podporu 13 senátorů ze současného i minulého období. Na ministerstvo vnitra je odevzdal v době, kdy měli všichni z nich platný mandát.

"Rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta jako nezávislý kandidát zdravého rozumu a naděje. Potřebujeme konečně normálního prezidenta - pro celou zemi, ne její půlku, vnímavého k obavám a potřebám lidí," uvádí na svých stránkách.

Vyjadřovat se chce například ke zdražování. Vláda by se podle něj neměla snažit snižovat státní dluh a místo toho zvážit snížení DPH na základní potraviny nebo pohonné hmoty.

Zima je známý zejména jako bývalý rektor Univerzity Karlovy, kterou vedl od roku 2014 do ledna 2022. Předtím byl mezi lety 2005 a 2012 děkanem 1. lékařské fakulty. Je šéfem lékařského konzilia, které dohlíží na zdravotní stav prezidenta Zemana.

V minulosti byl kritizován například za to, že byl mezi lety 1983 a 1990 členem komunistické strany. V roce 2013 Zima uvedl, že se poučil a od té doby není členem žádné strany nebo hnutí. Ve funkci rektora čelil kritice studentů i vyučujících kvůli tomu, že Univerzita Karlova uzavřela smlouvu o spolupráci s úvěrovou společností Home Credit, a to zejména kvůli sporným praktikám této firmy a obavám z protlačování vlivu Číny na univerzitě. Za uzavření smlouvy Zima později omluvil.

Během pandemie covidu opakovaně vyzýval ke zmírnění protiepidemických opatření, prosazoval strategii promořování a očkování výhradně pro rizikové skupiny. V lednu 2021 pak sám skončil kvůli těžkému průběhu onemocnění na přístrojích v nemocnici. Za svá vyjádření získal od Českého klubu skeptiků Sisyfos ocenění Bludný balvan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy