Do boje o Hrad jde devět kandidátů. Soud vrátil do hry Diviše, vyřadil Rohanovou

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
Aktualizováno 14. 12. 2022 14:45
Do přímé volby prezidenta se zapojí devět uchazečů, tedy stejně jako v letech 2013 a 2018. Tři z devíti kandidátů letos dodali podpisy občanů, dva jsou registrování díky podpoře poslanců a čtyři díky podpisům senátorů. Aktuálně.cz přináší přehled kandidátů.
Armádní generál Petr Pavel zahajuje kampaň do prezidentských voleb 6. září.
Armádní generál Petr Pavel zahajuje kampaň do prezidentských voleb 6. září. | Foto: Tomáš Nosil

Petr Pavel

Jedním z hlavních favoritů volby prezidenta je generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Na ministerstvo vnitra odevzdal 81 tisíc podpisů občanů. Jako jednoho ze tří kandidátů jej také podpořila vládní koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. 

"Je potřeba začít shora. Půjdu první, tak jak jsem to dělal celý život a udělám pořádek v úřadu prezidenta. Budu pracovat, ctít ústavu a aktivně jednat s každým, kdo je otevřený. Mám ve zvyku držet slovo. A to stejné budu vyžadovat od všech politiků," uvádí na svých webových stránkách. 

Mezi své hlavní priority řadí aktivní zahraniční politiku, při které by chtěl využívat svých kontaktů v zahraničí, ekonomiku založenou na inovacích, zbavení se energetické závislosti na Rusku a také vzdělávání nebo životní prostředí.

Pavel patří podle průzkumů i sázkových kanceláří mezi favority i navzdory tomu, že byl v minulosti členem Komunistické strany Československa, což při prezidentských volbách v roce 2013 způsobilo problémy jednomu z favoritů Janu Fischerovi, předsedovi úřednické vlády z let 2009 až 2010.

Pavel má za sebou úspěšnou vojenskou kariéru. Původně působil ve Vojenském zpravodajství, postupně se vypracoval až do funkce náčelníka Generálního štábu Armády ČR. V letech 2015 až 2018 plnil jako předseda vojenského výboru nejvyšší důstojnickou funkci v Severoatlantické alianci, a to jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy. Od roku 2018 je ve výslužbě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy