reklama
 
 

Kamiony si v pátek odpoledne na mýtném připlatí

18. 9. 2009 12:25
Ministr Slamečka chystá od ledna diferencované mýtné

Praha - Kamiony a další nákladní vozidla budou nejspíš už od ledna platit různě vysoké mýto, jehož cena bude závislá na tom, v který den a v jakou hodinu pojedou po dálnici.

Dražší by tak mohla být například jízda v pátek odpoledne, kdy kvůli víkendovým řidičům pravidelně houstne provoz. Naopak méně peněz by nákladní automobily zaplatily třeba ve středu v noci.

Novinku, kterou by v brzké době měla dostat vláda, připravuje ministr dopravy Gustáv Slamečka. Další podrobnosti - především přesný tarif - zatím nezveřejnil, protože se na nových pravidlech zatím pracuje.

Smyslem tohoto opatření je snaha více regulovat dopravu, přesunovat aspoň část kamionů z nejvytíženějších období do dnů a hodin, kdy jsou silnice volnější. Podle ministra Slamečky to ovšem neznamená, že by v určité době kamiony z dálnic zcela zmizely.

"Bude to záležet na tom, jak se budou dopravci chovat," řekl Slamečka.

Nebudou kamiony objíždět?

Na otázku Aktuálně.cz, zda diferencované mýto nepovede k tomu, že kamiony budou dálnice častěji objíždět, Slamečka uvedl, že tento problém se týká jen minima vozů.

"Jsou to spíše jednotlivé případy," konstatoval ministr Slamečka.

Ze studie, kterou si nechal vypracovat, vyplývá, že kvůli úsporám peněz objíždí v průměru placené úseky jen 0,26 procent kamionů. Kvůli úspoře času pak asi tři procenta, ovšem to se týká výhradně Prahy.

Studie se ovšem týkala jen těch těžkých nákladních vozidel, které "zachytí" mýtný systém. "Nemáme podchycené všechny trasy," připustil Slamečka a jako příklad uvedl cestu mezi Polskem a Rakouskem.

Vláda rozhodne o zdražení

Ministr Slamečka chystá pro rozhodování vlády několik variant diferencovaného mýtného.

První počítá s tím, že nový systém bude nastaven tak, aby stát na mýtném vybral od nákladních aut přibližně stejně jako dosud, další možnosti počítají s vyšším, respektive nižším výnosem.

Vzhledem k tomu, že stát nemá dostatek peněz na stavbu všech naplánovaných dálnic a dalších silnic, je pravděpodobné, že varianta s nižším výnosem nemá ve vládě příliš šanci. Vloni se na mýtném vybralo zhruba šest miliard, letos to bude asi o miliardu méně.

Prázdninový zákaz kamionů zůstane

Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky neznamená změna v mýtném to, že by se zrušily prázdninové zákazy a další omezení jízd kamionů.

"Neplánujeme, že bychom zasáhly do současného systému zákazu kamionů," konstatoval Slamečka.

autor: Pavel Baroch | 18. 9. 2009 12:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama