Poslanci se na poslední schůzi před volbami činí

Domácí Domácí
9. 9. 2009 14:00
Sledujeme, o čem jedná Poslanecká sněmovna
Foto: Jan Langer

Praha - V Poslanecké sněmovně pokračuje druhým dnem zářijová schůze. A poslanci se nadmíru činí - dosud projednali povodňové dluhopisy, šrotovné či elektronické viněty.

Jako vůbec první se na řadu dostal vládní návrh na vydání státních dluhopisů, z nichž by se měly odstraňovat škody po letních povodních. Pro návrh zvedlo ruku 176 poslanců, přičemž stát může vydat dluhopisy až za sedm miliard korun.

Podle dohody je odkoupí Evropská investiční banka, přičemž jejich splatnost může být až 35 let. Jen úroky ročně navýší výdaje rozpočtu o 325 milionů korun. 

"Největší část je směřována na infrastrukturu, ať už železniční, silniční, dálnice, ale i dvojkové a trojkové silnice. Druhá část jsou škody na vodních tocích, na majetku obcí, poškozené školy, sociální ústavy atd.," vysvětlil ministr financí Eduard Janota. Povodně zasáhly jih Čech a Moravu na přelomu června a července. Vyžádaly si 15 mrtvých a škody za bezmála devět miliard korun.

Na silnice s novým autem a vinětou

Levicoví poslanci pro změnu prosadili s pomocí lidovců zavedení šrotovného. Přehlasovali veto prezidenta Václava Klause. Tvrdí, že to v době ekonomické krize výrazně pomůže automobilovému průmyslu a zachrání pracovní místa. Pravice v tom naopak vidí jen diskriminační nástroj, který upřednostňuje jen jednu oblast podnikání. Více čtěte zde

Prošlo i rozšíření placení mýtného i na vozy nad 3,5 tuny. Zákonodárci do zákona i přes nesouhlas Senátu opět vrátili návrh na zavedení elektronických vinět místo dosavadních dálničních známek. Znovu také potvrdili možnost vysokorychlostního převažování kamionů.

Mýtné dosud platí vozidla nad 12 tun. Nově se má od ledna příštího roku rozšířit i na menší auta od 3,5 tuny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy