Kamery zachytily zákulisí volby Klause. Trest platí

Tomáš Fránek
10. 7. 2013 14:10
Nejvyšší správní soud potvrdil trest za kamerový systém hotelu Savoy
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa.
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Trest za kamerový systém v pražském hotelu Savoy, který před pěti lety - v předvečer zvolení  Václava Klause prezidentem - zaznamenal tajnou schůzku Klausovy pravé ruky s kontroverzním lobbistou, definitivně platí.

Nejvyšší správní soud podle informací Aktuálně.cz zamítl stížnost majitele hotelu, který se bránil osmdesátitisícové pokutě. A potvrdil, že kamerový systém porušoval zákon na ochranu osobních údajů.

Nahrávku z kamer hotelu přinesl v únoru 2008 online deník Aktuálně.cz. Ukazovala salonek Savoye, kde si důvěrně vykládali tehdejší kancléř Hradu Jiří Weigl s bývalým aparátčíkem Miroslavem Šloufem. Weigl, jak později potvrdil před soudem, chtěl prostřednictvím Šloufa získat pro Václava Klause podporu Miloše Zemana.

Kamery nahrávaly vše

Podle Úřadu na ochranu osobních údajů kamery v hotelu sloužily protiprávně i ke sledování prostor sloužících k dlouhodobému pobytu osob (lobby bar) a sledovaly také veřejná prostranství v okolí hotelu. Nahrávky navíc provozovatel hotelu uchovával nepřiměřeně dlouho - a to až sedm dní.

Majitel hotelu, Evropský investiční holding, se bránil u soudu. Podle něj kamery nijak hosty hotelu neomezovaly, nesloužily k jejich sledování. Naopak - měly sloužit ke zvýšení bezpečnosti.

Soudci Městského soudu v Praze a nyní i Nejvyššího správního soudu ovšem námitky majitele odmítli. S tím, že před ochranou majetku má přednost právo na ochranu soukromí.

"Přístup hotelu, který nadřadil zájem na ochraně před krádežemi, vandalstvím a případným excesem některého z návštěvníků právu na ochranu soukromí a osobního života, označil soud za nepřípustný a neproporcionální," rozhodli soudci Městského soudu v Praze, jejichž stanovisko potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Trest pro muže zákona

Soud také potvrdil, že uchovávat záznamy z kamer sedm dnů byla nepřiměřeně dlouhá doba.

Kvůli úniku videa, o kterém jednala i tehdejší vláda Mirka Topolánka, byli nakonec obviněni dva muži - bývalý policista a bývalý příslušník Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Soud nakonec bývalému pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi potvrdil peněžitý trest i zákaz činnosti. Bývalého policistu Jiřího Dvořáka obžaloby zprostil.

Odpověď na otázky, jaký zájem mohl mít Šlouf na zvolení Klause a proč se prezidentův blízký spolupracovník schází se Šloufem, soud nikdy nehledal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Hrubý domácí produkt EU vzrostl mezičtvrtletně o 2,1 procenta, potvrdil Eurostat

HDP Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 2,1 procenta, potvrdil Eurostat. Meziročně zpomalil na 4,1 procenta.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Nash bude znovu prezidentkou komise sportovců v cyklistické unii

Kateřina Nash obhájila pozici prezidentky komise sportovců Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka, jež se v září stala i jedním ze čtyř viceprezidentů UCI, byla do funkce zvolena na další čtyřleté období v pondělí během prvního online zasedání obměněné komise.

Další zprávy