Klausová: Nechci, aby má následovnice neuměla česky

ČTK ČTK
18. 1. 2013 21:25
Manželka prezidenta Livia Klausová podpořila prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Manželka prezidenta Livia Klausová se přidala k osobnostem, které podpořily prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana (SPOZ). Chtěla by, aby první dáma, která přijde po ní, nemluvila pouze německy.

Vymezila se tak proti manželce Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09), která je Rakušanka. Na Zemanovi ocenila, že prožil život v České republice. Klausová to řekla na záznamu, který v dnešní večerní prezidentské debatě zveřejnila televize Prima Family.

Klausová uvedla, že Zeman má vztah k ČR a lidem, kteří v ní žijí. Podle ní také jako politický protivník jejího muže Václava Klause "vždy držel slovo. "Potom také nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy," řekla Klausová.

První dáma se v podpoře Zemana přidala ke svému muži. Prezident Klaus ve čtvrtek řekl, že si přeje, aby se jeho nástupcem ve funkci stal člověk, který patří do této země a strávil v ní svůj život.

Nepřímo tak podle očekávání podpořil právě Zemana. Mnozí politologové nicméně soudí, že podpora od Klause může Zemanovi spíš přihoršit než pomoci. Obliba dosluhujícího prezidenta je totiž po jeho velmi sporné amnestii na bodu mrazu.

Schwarzenberg v reakci uvedl, že Klausovu podporu svému soupeři očekával. Zeman řekl, že si prezidentova názoru váží.

Klaus a Zeman jako někdejší lídři ODS a ČSSD absolvovali řadu politických střetů a několik let dominovali české politice. Po letech soupeření však našli v roce 1998 společnou řeč, když uzavřeli takzvanou opoziční smlouvu. Umožnila vznik menšinové vlády ČSSD a zaručila občanským demokratům podíl na moci. Oba politici se později se svými mateřskými stranami, které dovedli do vládních pozic, rozešli a postavili se proti svým nástupcům v čele ODS, respektive ČSSD.

Schwarzenberg v roce 1948 s rodiči emigroval do Rakouska, do vlasti se vrátil na podzim 1989. S Klausem se za dobu svého politického působení dostal několikrát do slovní přestřelky. Už koncem prosince 2006 se Klaus kriticky vyjádřil k nominaci Schwarzenberga na funkci ministra zahraničních věcí ve vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy