Padl trest za nahrávku, jak se sháněly hlasy pro Klause

Simona Holecová
7. 12. 2010 15:50
Obvodní soud pro Prahu 1 dal bývalým důstojníkům pokuty a zákaz činnosti
Miroslav Šlouf na schůzce s Jiřím Weiglem. Záběr z hotelu Savoy.
Miroslav Šlouf na schůzce s Jiřím Weiglem. Záběr z hotelu Savoy. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý rozdal tresty za zveřejnění nahrávky, která ukázala, jak se před volbou hlavy státu sháněla podpora pro Václava Klause.

Nahrávku přinesl v únoru 2008 online deník Aktuálně.cz. Zachytila schůzku v salonku pražského hotelu Savoy, kde se sešel kancléř prezidenta Jiří Weigl s kontroverzním lobbistou, bývalým aparátčíkem Miroslavem Šloufem.

Weigl, jak později potvrdil před soudem, chtěl prostřednictvím Šloufa získat pro Václava Klause podporu Miloše Zemana.

Soud nyní za tento důkaz vyměřil tresty.

Bývalého pracovníka rozvědky Petra Bakeše a bývalého policistu Jiřího Dvořáka shledal vinnými ze zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládaní s osobními údaji. Podle obžaloby to byli právě oni dva, kdo nahrávku vynesli.

Bakeš dostal peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun a zákaz činnosti u ozbrojených složek na dobu tří let. Dvořák má zaplatit 40 tisíc korun a dostal stopku na jeden rok.

Potrestán byl před časem i deník Aktuálně.cz. Novinářce Sabině Slonkové soud nařídil zaplatit pokutu 20 tisíc korun za to, že odmítla prozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl.

Hotel Savoy zase dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému.

Odpověď na otázky, jaký zájem mohl mít Šlouf na zvolení Klause a proč se prezidentův blízký spolupracovník schází s tímto lobbistou s výbornými kontakty na ruské kruhy, soud nehledal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 23 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy