Tajná schůzka před volbou prezidenta: Exkluzivní záznam

Sabina Slonková, Adam Junek
4. 2. 2008 15:45
Setkání Šloufa a Klausova kancléře Weigla

Praha - Pár dní před volbou prezidenta se odehrály nejméně dvě důvěrné schůzky mezi kancléřem nynější hlavy státu Jiřím Weiglem a kontroverzním Zemanovým poradcem Miroslavem Šloufem.

Podle jejich vlastních vyjádření pro Aktuálně.cz se rozhovor týkal i prezidentské volby.

Oba muži se sešli ve středu 22. ledna v podvečer a o den později odpoledne. Místo: luxusní secesní hotel Savoy v historickém centru Prahy, pár kroků od Pražského hradu.

Schůzky byly podle zjištění Aktuálně.cz velmi krátké. První byla půlhodinová, druhá začala těsně před čtvrtou a trvala dokonce jen necelou čtvrthodinu.

Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa.
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa. | Foto: Aktuálně.cz

Klausův kancléř a Zemanův poradce seděli v hotelovém baru. Nikým nerušeni v rohu u stolku pro dva, u vedlejšího stolu čekal Šloufův přítel. Z hotelu odcházeli zvlášť, ale krátce po sobě.

Hlasy pro Klause? Kdepak, narozeniny

Kancléř hlavy státu i Miroslav Šlouf - mimochodem přítel zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka - setkání potvrdili. Rozcházejí se ale v tom, proč se vlastně sešli. Když jim redaktoři Aktuálně.cz v pondělí po poledni zavolali oběma v jeden okamžik, každý uvedl jiný důvod rozhovorů. Šlouf navíc jednu ze schůzek zapřel.

Jiří Weigl tvrdí, že důvodem obou schůzek byly jeho narozeniny.

"On mi nějak volal, že se mnou potřebuje mluvit a vyplynuly z toho narozeniny... Já jsem ho viděl někde na nějaké akci, znám ho mediálně, ale nějak blíže jsme se neznali. Ale pan Šlouf jako pilný lobbista se snaží udržovat vztahy se všemi lidmi, které pokládá za potřebné. Takhle jsem si také vykládal jeho zájem o ty moje padesátiny," prohlásil Weigl.

Naopak podle Šloufa se sešli proto, že Weigl od něj potřeboval získat kontakt na jednoho člověka.

"Předtím jsme se sešli na obědě, který pořádala nová banka na trhu mBank a pan Weigl chtěl kontakt na jednoho člověka, který tam byl. Já ho měl, tak jsme se sešli, abych mu ho mohl dát," tvrdí Šlouf.

Proč se ale kvůli předání kontaktu viděli dvakrát, to už nevysvětlil.

O volbě? Zmínili jsme se

Oba muži potvrdili, že se jejich rozhovory týkaly i nadcházející prezidentské volby. Tvrdí ale, že se tohoto tématu dotkli jen okrajově. Právě Šlouf přitom velmi aktivně shání podporu pro současného prezidenta Václava Klause.

Jiří Weigl přichází na schůzku s šedou eminencí ČSSD.
Jiří Weigl přichází na schůzku s šedou eminencí ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz

"Samozřejmě, že jsme se o volbě prezidenta zmínili. Mluvím o tom v novinách a televizi, takže asi na to řeč došla. Netajím se svou podporou pro Václava Klause. Ale nepřesvědčuji některé sociální demokraty. Já kudy chodím, tudy říkám poslancům a senátorům, aby volili Klause," řekl Šlouf.

A co na to Jiří Weigl? Odmítá, že by mluvili o tom, že by Šlouf sehnal hlasy pro Václava Klause: "Pan Šlouf si jenom stěžoval, jak je pronásledovaný médii a jak špatně žije v těchto dnech."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy