Tajná schůzka před volbou prezidenta: Exkluzivní záznam

Sabina Slonková, Adam Junek
4. 2. 2008 15:45
Setkání Šloufa a Klausova kancléře Weigla

Praha - Pár dní před volbou prezidenta se odehrály nejméně dvě důvěrné schůzky mezi kancléřem nynější hlavy státu Jiřím Weiglem a kontroverzním Zemanovým poradcem Miroslavem Šloufem.

Podle jejich vlastních vyjádření pro Aktuálně.cz se rozhovor týkal i prezidentské volby.

Oba muži se sešli ve středu 22. ledna v podvečer a o den později odpoledne. Místo: luxusní secesní hotel Savoy v historickém centru Prahy, pár kroků od Pražského hradu.

Schůzky byly podle zjištění Aktuálně.cz velmi krátké. První byla půlhodinová, druhá začala těsně před čtvrtou a trvala dokonce jen necelou čtvrthodinu.

Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa.
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa. | Foto: Aktuálně.cz

Klausův kancléř a Zemanův poradce seděli v hotelovém baru. Nikým nerušeni v rohu u stolku pro dva, u vedlejšího stolu čekal Šloufův přítel. Z hotelu odcházeli zvlášť, ale krátce po sobě.

Hlasy pro Klause? Kdepak, narozeniny

Kancléř hlavy státu i Miroslav Šlouf - mimochodem přítel zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka - setkání potvrdili. Rozcházejí se ale v tom, proč se vlastně sešli. Když jim redaktoři Aktuálně.cz v pondělí po poledni zavolali oběma v jeden okamžik, každý uvedl jiný důvod rozhovorů. Šlouf navíc jednu ze schůzek zapřel.

Jiří Weigl tvrdí, že důvodem obou schůzek byly jeho narozeniny.

"On mi nějak volal, že se mnou potřebuje mluvit a vyplynuly z toho narozeniny... Já jsem ho viděl někde na nějaké akci, znám ho mediálně, ale nějak blíže jsme se neznali. Ale pan Šlouf jako pilný lobbista se snaží udržovat vztahy se všemi lidmi, které pokládá za potřebné. Takhle jsem si také vykládal jeho zájem o ty moje padesátiny," prohlásil Weigl.

Naopak podle Šloufa se sešli proto, že Weigl od něj potřeboval získat kontakt na jednoho člověka.

"Předtím jsme se sešli na obědě, který pořádala nová banka na trhu mBank a pan Weigl chtěl kontakt na jednoho člověka, který tam byl. Já ho měl, tak jsme se sešli, abych mu ho mohl dát," tvrdí Šlouf.

Proč se ale kvůli předání kontaktu viděli dvakrát, to už nevysvětlil.

O volbě? Zmínili jsme se

Oba muži potvrdili, že se jejich rozhovory týkaly i nadcházející prezidentské volby. Tvrdí ale, že se tohoto tématu dotkli jen okrajově. Právě Šlouf přitom velmi aktivně shání podporu pro současného prezidenta Václava Klause.

Jiří Weigl přichází na schůzku s šedou eminencí ČSSD.
Jiří Weigl přichází na schůzku s šedou eminencí ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz

"Samozřejmě, že jsme se o volbě prezidenta zmínili. Mluvím o tom v novinách a televizi, takže asi na to řeč došla. Netajím se svou podporou pro Václava Klause. Ale nepřesvědčuji některé sociální demokraty. Já kudy chodím, tudy říkám poslancům a senátorům, aby volili Klause," řekl Šlouf.

A co na to Jiří Weigl? Odmítá, že by mluvili o tom, že by Šlouf sehnal hlasy pro Václava Klause: "Pan Šlouf si jenom stěžoval, jak je pronásledovaný médii a jak špatně žije v těchto dnech."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy