V Savoyi se tajně řešilo, jak zvolit Klause. Máme důkaz

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
20. 3. 2009 16:55
Víme, proč se sešli kancléř prezidenta Jiří Weigl a kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf
Záznam o výslechu prezidentova kancléře
Záznam o výslechu prezidentova kancléře | Foto: Aktuálně.cz

* Doplnili jsme reakce Miroslava Šloufa a Jiřího Weigela * Doplnili jsme faksimile z výslechu prezidentova kancléře * Zjišťujeme reakce politiků

Praha - Rok po odhalení schůzek komunistického aparátčíka Miroslava Šloufa s kancléřem prezidenta Jiřím Weiglem je jasno: oba muži spolu skutečně projednávali podporu pro Václava Klause v právě chystané volbě hlavy státu.

Doposud to přitom všichni popírali. Tvrdili, že se bavili o nadcházející oslavě Weiglových narozenin a tématu prezidentské volby se dotkli jen okrajově.

Redakci Aktuálně.cz se nyní podařilo získat nezpochybnitelné svědectví, že na schůzkách v hotelu Savoy oba muži zjišťovali, jak si mohou být před volbou prezidenta navzájem prospěšní.

Prezidentská kancelář hledala pomoc u Šloufa navzdory tomu, že se o kontroverzního lobbistu už roky zajímají tajné služby a to mimo jiné kvůli jeho kontaktům na ruské kruhy.

Pravý důvod schůzek nedávno odhalil přímo Jiří Weigl, když pod přísahou vypovídal při výslechu na státním zastupitelství.

Weigl před žalobcem výslovně řekl, že druhou schůzku se Šloufem v hotelu Savoy vyvolal právě on a právě kvůli podpoře pro Václava Klause.

"Šlo o upřesnění tématu, které jsme probírali na předchozí schůzce. Konkrétně o tom, zda by bylo vhodné, aby pan Zeman vystoupil veřejně na podporu Václava Klause," uvedl Weigl při výslechu.

Přečtěte si výpověď Jiřího Weigla; článek pokračuje pod dokumentem

Foto: Aktuálně.cz

Čí že to byla iniciativa?

Výslechy pod přísahou přinesly i další zjištění: oba muži zjevně "nesladili noty".

Šlouf tvrdí, že druhou schůzku inicioval on sám a rozhodně ne kvůli volbě hlavy státu.

"Schůzku jsem vyvolal sám, ta byla motivována potřebou obnovení kontaktu na jednoho společného známého, který jsem ztratil," prohlásil Šlouf před státním zástupcem.

A co o stejné schůzce říká Jiří Weigl?

"Bylo to druhý den po té první schůzce a bylo to tentokrát z mé iniciativy, neboť jsem potřeboval upřesnit něco, o čem jsme se s panem Šloufem bavili," uvedl Jiří Weigl při výslechu.

Trvám na svém

Weigl nyní v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil, že se v lednu 2008 se Šloufem bavili o prezidentské volbě, ale primárně se sešli kvůli něčemu jinému. Kvůli čemu, už si přesně nepamatuje.

"Sešli jsme se k upřesnění nějaké věci, o které jsme mluvili předtím, " reagoval Weigl. O jakou věc šlo, nechtěl prozradit. "Nevím, proč bych se vám měl zpovídat. Na hlavní důvod si přesně nepamatuji."

A pokud jde o volbu prezidenta? "Samozřejmě jsme se bavili o prezidentské volbě. Pan Šlouf je blízký spolupracovník Miloše Zemana. Bavili jsme se o tom, že by bylo dobré, aby pan Zeman podpořil pana Klause," přiznal Weigl.

I přes přiznání Weigla trvá Šlouf na své vlastní verzi. Tedy, že se sešli, protože po něm Weigl chtěl kontakt na společného známého.

"Co řeknu, to platí a nemám na tom co měnit. Důvody schůzky jsou takové, jaké jsem řekl," reagoval pro Aktuálně.cz Šlouf. "Co řekl pan Weigl na výslechu, je jeho věc," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy