Praha - Věci veřejné zveřejnily výsledky svého forenzního auditu, který měl ukázat, zda nejmenší vládní partaj podváděla, či nikoli ve svém účetnictví.
Na tiskové konferenci zveřejnily 200 stran textu, který zachycuje jejich stranické hospodaření a popisuje i rodinné finance jejich poslance Michala Babáka.
"Věci veřejné podle forenzního šetření nepraly špinavé peníze a doložily, že všechny jejich příjmy jsou legální," informoval předseda VV Radek John.
"Máme nedostatky v účetnictví, ale na naši omluvu, agenda naší strany se oproti minulým obdobím rozrostla až desetinásobně," popsal prohřešky, které jsou naopak jeho straně vytýkány. Podle auditorů ale nešlo o cílené zkreslování účetnictví.
Podle místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilové pak nejsou chyby na stránce příjmů, ale výdajů. "Zjistili jsme například, že jsme zaplatili fakturu dvakrát. Nyní položku vymáháme zpět," uvedl příklad John.
Strana nyní chce zveřejnit výsledky auditu na svých internetových stránkách, tak aby k němu měla přístup straníci i veřejnost. Výsledky chtějí špičky VV projednat ještě ve svých stranických orgánech.
Babákova věc uzavřená
Za uzavřenou věc naopak považuje otázku svého hospodaření i Michal Babák, který patřil jako strážce stranické kasy a jeden z největších mecenášů ke klíčovým postavám kauzy financování VV.
"Závěrečná zpráva potvrdila, že žádné finanční operace v souvislosti s finančními dary nevykazovaly z hlediska původu a nabytí prostředků jiné než formální vady," stojí v jeho prohlášení, rozdaném během prezentace výsledků. "K závěrům vyšetřovacího auditu se již nebudu vyjadřovat," zdůraznil v jeho závěru.
Auditor během prezentace výsledků popsal prověrku Babákových financí tak, že kontroloval, zda firmy, od kterých si půjčoval, měly na svých účtech dostatečnou hotovost. Když se deník Aktuálně.cz ptal, zda zkoumali i původ peněz na účtech Babákových firem, zástupce auditora odvětil, že to je otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět.
"Jde o peníze, které tam putovaly podnikatelskou činností, případně dalšími transakcemi ve společnosti," uvedl Filip Hájek z BDO, jež pro VV audit zpracovávala. Původ peněz ve společnosti nejde určit ani podle předsedy VV Radka Johna.
Zástupci VV již při zadávání auditu líčili, že se auditoři budou zabývat zejména tím, kde Věci veřejné k penězům přišly, jak byly zaúčtovány, jestli jejich dárci skutečně existují a jak oni k těmto prostředkům vůbec přišli.
Dalším úkolem bylo prověřit náklady strany a jejich pravdivé zobrazení ve stranickém účetnictví či vazby mezi partají, jejími členy spojenými s dalšími právnickými osobami a stranickou kasou. Prověrkou prošly i obě společnosti vlastněné VV - Res Publica Publishing a Vydavatelství Pražan.
Jako jedna z metod byl již od počátku avizovaný i dotazníkový průzkum mezi členy současného i bývalého širšího stranického vedení v centru i v regionech, kdy se adresátů auditoři ptali, zda zaznamenali závažné nesrovnalosti v hospodaření. Ostatní členy se chystal auditor oslovit elektronicky.
Škárka: Je to jen PR akce
Jedním z oslovených byl i někdejší předseda, později první místopředseda a nyní nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. Ten Aktuálně.cz potvrdil, že dostal dopis v obálce společnosti BDO a v něm dopis Radka Johna s žádostí o vyplnění dotazníku.
"Nevyplnil jsem ho, budu podávat informace jen policii," komentoval výzvu. Podle něj je totiž celá věc s forenzním auditem jen PR akce, která má legalizovat špatné financování strany.
"Nedivil bych se, kdyby v něm navíc vyšlo, že za všechno může Škárka," uvedl ještě před zveřejněním výsledků.
K forenznímu auditu Věci veřejné přistoupily poté, co na internet unikla nahrávka z jednání jejich špiček.
V úzkém kruhu vyvolených na ní například probírají, že jim do stranické pokladny musí "dotéct" dary v objemu aspoň 30 milionů korun. Vít Bárta spolustraníky informoval, že jejich ekonomický expert Michal Babák provádí "krizový management" jejich financí nebo že centrála při loňských komunálních volbách nadhodnocovala ceny za kampaň před regiony.
"Čaroděj" Babák
Ke zveřejnění hospodaření nad rámec zákonem dané výroční zprávy pak své koaliční kolegy vyzvala i TOP 09.
Forenzní audit by pak podle předchozích vyjádření členů vedení VV měl dát i jasnou odpověď, jak je to s dary poslance Michala Babáka, které prověřuje i protikorupční policie.
Babák totiž poslal v letech 2009 a 2010 Věcem veřejným téměř šest milionů korun. Později přiznal, že si peníze půjčil od firem, ve kterých figuruje.
Z dokumentů, které předložil, současně vyšlo najevo, že běžně nosil do banky půl milionu v hotovosti, na což upozornila ministerstvo financí i poslancova banka. Neobvyklé vklady v ní vyvolaly podezření z praní špinavých peněz.
Když se ho deník Aktuálně.cz ptal, jestli k přepážkám chodil sám, nebyl schopen odpovědět.
Štědrý dárce VV navíc patří k nejzadluženějším poslancům sněmovny. Na hypotékách a půjčkách za sponzoring dluží téměř sedmnáct milionů. Své závazky je prý schopen splácet díky obchodu s akciemi auditorské firmy Bene Factum.
Tvrdí, že za ně dostane 25 až 35 milionů korun, důkaz o tom, že je vůbec vlastnil, kromě slovní záruky ovšem nepředložil. Stejně jako důkaz, že akcie prodal. V červenci pak přiznal, že mu přišla záloha zatím "jen" ve výši 2,5 milionů korun.