Babák mluví o milionech, zlaté vejce vydělalo 165 tisíc

Martina Machová Martina Machová
6. 8. 2011 6:00
Společnost Bene Factum, přes niž poslanec hájí čistotu peněz VV, zveřejnila hospodaření
Michal Babák na konferenci Věcí veřejných
Michal Babák na konferenci Věcí veřejných | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost Bene Factum, jejíž akcie stojí za deklarovaným zbohatnutím ekonomického experta Věcí veřejných a poslance Michala Babáka, zveřejnila s téměř měsíčním zpožděním výsledky za rok 2010.

Vysvětlení Michala Babáka, z čeho věnoval v minulých letech své straně více peněz, než si mohl dovolit, však údaje čerstvě zveřejněné v obchodním rejstříku zatím nepotvrdily.  

Babák daroval v letech  2009 až 2010 Věcem veřejným šest milionů korun, 5,1 milionů si na to podle své verze půjčil od sobě blízkých společností. 

Poslanec, který navíc podle zjištění Aktuálně.cz splácí hypotéky v celkové hodnotě 12,7 milionů korun, vysvětloval vysoké dary  právě půjčkami a očekáváním vysokých zisků. Příjmem, který měl půjčky krýt, byl podle něho právě prodej akcií firmy Bene Factum za řádově 25 až 35 miliónů korun. 

Podle dokumentů, které Aktuálně.cz  zjistilo na internetové verzi obchodního rejstříku, si Bene Factum v roce 2009 vydělala po odečtení nákladů 65 tisíc korun a v loňském roce 165 tisíc korun.

Společnost sice není ve ztrátě, o žádném „tygrovi", který by zhodnotil akcie vlastněné poslancem Babákem na deklarované desítky miliónů, však nemůže být ani řeč.

Vlastní kapitál, podle kterého je možné odvodit skutečnou hodnota společnosti, činil koncem roku 2010 1,5 milionu korun.

Patnáct procent akcií

Výsledek hospodaření společnosti Bene factum je důležitý. Podle těchto údajů se má podle Babáka odvíjet cena patnácti procent akcií, které, jak tvrdí, přes opční smlouvu vlastnil.

Pokud by cena Babákových akcií byla 25 milionů, hodnota celé společnosti by dělala 167 milionů korun.

Výsledek roku 2010 však podle poslance není podstatný a je třeba počkat. "Vyrovnání mi přijde až podle hospodářských výsledků  společnosti za rok 2011, respektive 2012," řekl už dříve deníku Aktuálně.cz Michal Babák.

Už rok 2010 měl u Bene Facta patřit k těm úspěšným.

Babák uvedl, že první část splátky za akcie mu měla přijít počátkem letošního roku. Aktuálně.cz přiznal, že dosud obdržel pouze zálohu ve výši dvou a půl milionu korun.

Výsledky Bene Factum za rok 2010 odmítl komentovat. "Mým legitimním očekáváním je celkový příjem ve výši 25 milionů korun s tím, že dle opční smlouvy se tato částka může teoreticky pohybovat v rozmezí od nuly po 35 milionů," zopakoval jen.

Jak vydělat z tisíců miliony

Michal Babák v minulosti přiznal, že svůj podíl ve společnosti koupil za 300 tisíc korun a tvrdí, že jejich cena narostla díky tomu, že firma prosperuje. Doklady o tom, že akcie skutečně vlastnil či vlastní, však nikdy nepředložil.

Ani v aktuálně zveřejněných dokumentech společnosti není o poslanci Věcí veřejných zmínka, nijak se nezměnila ani vlastnická struktura. Jedinými akcionáři v roce 2010 byli stále Miloš Havránek a Petr Šrámek.

Na Šrámkově svědectví pak stojí celý příběh o opční smlouvě a Babákově vyplacení z firmy. Samotné smlouvy, které by transakci dokazovaly, jsou podle Babáka tajné.

Zakázky za miliony

Podle zveřejněných dokument Bene Factum loni oproti roku 2009 zvýšilo majetek ze 6,4 milionů na 9,3 milionů korun.

Z účetní uzávěrky lze tkaé vyčíst, že si společnost pořídila nový osobní automobil na leasing za necelý milion korun, koncem roku 2010 ji chybělo splatit 586 tisíc korun. Naopak dva vozy prodala, výnos činil půl milionu. Vedle toho Bene Factum splácí další dva vozy a chybí doplatit téměř 800 tisíc korun.

Téměř tři miliony společnosti "visí" v neukončených auditorských zakázkách, 4,5 milionu inkasovala na zálohách za práci budoucí.

Celkově za rok 2010 si účtovali za auditorskou činnost 10,8 milionů korun, dalších 1,4 milionů pak vydělali za činnost likvidátora a poradenství.

V roce 2009 ovšem byli v získávání zakázek úspěšnější. Za audity inkasovali 14 milionů, celkově za svou činnost pak 16,5 milionů korun.

Dluh sám sobě

Podle rozvahy, kterou společnost Bene Factum rovněž zveřejnila, společnost dluží celkově 1,6 milionu korun. Rok předtím to bylo 1,2 milionu korun.

Kromě závazků za vozy firma dluží společnosti Audicon, která většinově patří jednomu z vlastníků Bene Facta Petru Šrámkovi. "K dnešnímu dni je závazek vyrovnán," sdělil Aktuálně.cz Petr Šrámek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy