reklama
 
 

Babák přiznal prodej akcií za 25 až 35 milionů

12. 7. 2011 12:00
Ani majetkové přiznání poslance Babáka neuvádí, za kolik a komu prodal akcie

Praha - Někdejší pokladník Věcí veřejných poslanec Michal Babák, kterého vyšetřuje policie kvůli podezřelým finančním operacím směřujícím do stranické pokladny, přiznal v povinném majetkovém přehledu výdělek 25 až 35 milionů korun za prodej akcií společnosti Bene Factum.

Jde o částku, na niž se několik minulých měsíců odvolával, když se pokoušel vysvětlit, odkud plynou jeho štědré dary do stranické pokladny Věcí veřejných.

Kdo mu tyto peníze za akcie zaplatil, v přiznání Babák neuvedl.

Desetimilionovou "vůli" ve svém zisku pak poslanec zvolený za Věci veřejné vysvětluje tím, že stále vlastně stále neví, kolik za akcie dostane. "Vyrovnání mi přijde až podle hospodářských výsledků této společnosti za rok 2011, respektive 2012," tvrdí.

Dosud mu prý přišly jen zálohy. "Letos jsem dostal dva a půl milionu korun," dodal.

Vedle příjmu z prodeje akcií Babák napsal, že další necelý milion získal z pronájmu nemovitostí, 50 tisíc ze své společnosti MxB, 59,4 tisíc jako člen správní rady. Pod položkou KPS - plat poslance - pak uvádí příjem 418,7 tisíc korun.

Hypotéka číslo 3 neuvedena

Babák v majetkovém přiznání rovněž uvádí i své dluhy dosahující dohromady téměř 17 milionů korun.

Komerční bance dluží na hypotéce 8,04 milionu korun (za dům v Těchově na Blanensku platí hypotéku 7 milionů korun), dalších 4,04 milionů společnosti Volksbank za pražský byt na Vinohradech.

V přiznání však nerozepisuje svou třetí hypotéku, kterou deník Aktuálně.cz zjistil v dubnu letošního a kterou Babák ve stejné době potvrdil - 1,5 milionu za dům na Oboře. V majetkovém přiznání by měla být uvedena, zahrnuje totiž období od vstupu do sněmovny do konce roku 2010.

Babák to vysvětluje tím, že ji přičetl k své hypotéce za rodinný dům v Těchově, protože je vedena u stejné banky. "Protože je tam málo kolonek, sečetl jsem je do jedné," řekl Aktuálně.cz.

V závěsu za půjčkami za bydlení pak uvádí dluhy, které mu vznikly díky jeho angažmá ve Věcech veřejných a které byly příčinou jeho prošetřování. Od společností, ve kterých figuruje jako vlastník, si půjčil dohromady 4,76 milionu korun (od MxB si pujčil 1,3 milionu korun a od WCM 3,46 milionu korun).

Podezření na špinavé peníze

Někdejšího ekonomického experta Věcí veřejných v současnosti vyšetřuje policie pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podnět podal finančně analytický útvar ministerstva financí, který prošetřoval nezvyklé Babákovy vklady přímo na bankovních přepážkách.

Své peníze vkládal po půlmilionech, a ty poté odcházely na stranický účet Věcí veřejných. Když se jej deník Aktuálně.cz ptal, jestli je vkládal sám, nebo třetí osoba, nedokázal odpovědět. Babák kvůli aféře pozastavil členství u VV.

autor: Martina Machová | 12. 7. 2011 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama