Babák přiznal prodej akcií za 25 až 35 milionů

Martina Machová Martina Machová
12. 7. 2011 12:00
Ani majetkové přiznání poslance Babáka neuvádí, za kolik a komu prodal akcie
Poslanec Babák na konferenci VV.
Poslanec Babák na konferenci VV. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší pokladník Věcí veřejných poslanec Michal Babák, kterého vyšetřuje policie kvůli podezřelým finančním operacím směřujícím do stranické pokladny, přiznal v povinném majetkovém přehledu výdělek 25 až 35 milionů korun za prodej akcií společnosti Bene Factum.

Jde o částku, na niž se několik minulých měsíců odvolával, když se pokoušel vysvětlit, odkud plynou jeho štědré dary do stranické pokladny Věcí veřejných.

Kdo mu tyto peníze za akcie zaplatil, v přiznání Babák neuvedl.

Desetimilionovou "vůli" ve svém zisku pak poslanec zvolený za Věci veřejné vysvětluje tím, že stále vlastně stále neví, kolik za akcie dostane. "Vyrovnání mi přijde až podle hospodářských výsledků této společnosti za rok 2011, respektive 2012," tvrdí.

Dosud mu prý přišly jen zálohy. "Letos jsem dostal dva a půl milionu korun," dodal.

Vedle příjmu z prodeje akcií Babák napsal, že další necelý milion získal z pronájmu nemovitostí, 50 tisíc ze své společnosti MxB, 59,4 tisíc jako člen správní rady. Pod položkou KPS - plat poslance - pak uvádí příjem 418,7 tisíc korun.

Hypotéka číslo 3 neuvedena

Babák v majetkovém přiznání rovněž uvádí i své dluhy dosahující dohromady téměř 17 milionů korun.

Komerční bance dluží na hypotéce 8,04 milionu korun (za dům v Těchově na Blanensku platí hypotéku 7 milionů korun), dalších 4,04 milionů společnosti Volksbank za pražský byt na Vinohradech.

V přiznání však nerozepisuje svou třetí hypotéku, kterou deník Aktuálně.cz zjistil v dubnu letošního a kterou Babák ve stejné době potvrdil - 1,5 milionu za dům na Oboře. V majetkovém přiznání by měla být uvedena, zahrnuje totiž období od vstupu do sněmovny do konce roku 2010.

Babák to vysvětluje tím, že ji přičetl k své hypotéce za rodinný dům v Těchově, protože je vedena u stejné banky. "Protože je tam málo kolonek, sečetl jsem je do jedné," řekl Aktuálně.cz.

V závěsu za půjčkami za bydlení pak uvádí dluhy, které mu vznikly díky jeho angažmá ve Věcech veřejných a které byly příčinou jeho prošetřování. Od společností, ve kterých figuruje jako vlastník, si půjčil dohromady 4,76 milionu korun (od MxB si pujčil 1,3 milionu korun a od WCM 3,46 milionu korun).

Podezření na špinavé peníze

Někdejšího ekonomického experta Věcí veřejných v současnosti vyšetřuje policie pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podnět podal finančně analytický útvar ministerstva financí, který prošetřoval nezvyklé Babákovy vklady přímo na bankovních přepážkách.

Své peníze vkládal po půlmilionech, a ty poté odcházely na stranický účet Věcí veřejných. Když se jej deník Aktuálně.cz ptal, jestli je vkládal sám, nebo třetí osoba, nedokázal odpovědět. Babák kvůli aféře pozastavil členství u VV.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 58 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy