Na účty jsem si dal peníze já, tvrdí Babák. Důkaz nedal

Martina Machová Martina Machová
15. 5. 2011 5:30
"Čaroději" Babákovi vytýkali půlmilionové vklady i na nahrané poradě
Michal Babák měl podle slov na hahrávce z porady špiček VV čarovat se stranickou kasou
Michal Babák měl podle slov na hahrávce z porady špiček VV čarovat se stranickou kasou | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák pro tuto chvíli nepředloží žádné důkazy, že poslal své straně čisté a legálně nabyté peníze.

Muž, kterého začali vyšetřovat experti na boj se špinavými penězi, a kterého vedení strany na nově zveřejněných nahrávkách označuje jako toho, kdo ve financích "provádí krizový management", oznámil, že na to nemá doklad.

"Bankovní složenky nebyly nalezeny," řekl Aktuálně.cz, i když na začátku týdne slíbil, že takové doklady předloží.

Experti z Finančního analytického útvaru ministerstva financí začali Michala Babáka prověřovat poté, co jedna z bank oznámila, že na jeho účtu byly provedeny podezřelé transakce - totiž kdosi na Babákovy účty vložil přes milión korun v hotovosti, přičemž u většiny peněz není zřejmé, kdo to byl a jaké měly peníze původ. 

Jedná se celkově o 1,2 milionu korun, které v zápětí odešly jako sponzorské dary Věcem veřejným.

Kdo tam dal ty peníze

Finanční operace Michala Babáka začaly být podezřelé ve chvíli, kdy se ukázalo, že během dvou let daroval své straně skoro šest milionů korun, které nemohl pokrýt vlastními příjmy.

Faksimile bankovního výpisu poslance VV Michala Babáka. Důležitý je záznam o tom, že 29. září 2000 byla na jeho účet vložena hotově částka 500 tisíc korun. Babák opět uvedl, že zčásti šlo o hotové peníze od WCM CZ s.r.o. a zčásti o jeho osoobní hotovost. Den poté přichází od WCM CZ s.r.o. převodem dalších 500 tisíc korun.
Faksimile bankovního výpisu poslance VV Michala Babáka. Důležitý je záznam o tom, že 29. září 2000 byla na jeho účet vložena hotově částka 500 tisíc korun. Babák opět uvedl, že zčásti šlo o hotové peníze od WCM CZ s.r.o. a zčásti o jeho osoobní hotovost. Den poté přichází od WCM CZ s.r.o. převodem dalších 500 tisíc korun. | Foto: Aktuálně.cz

Tím spíš, když Aktuálně.cz zjistilo, že poslanec si v posledních letech pořídil několik nemovitostí na hypotéky ve výši 12,7 milionu korun, které ho zavazují k minimálně šedesátitisícovým měsíčním splátkám.

Babák své dary zatím vysvětlil půjčkami, které pokryje prodejem akcíí. Jejich hodnota je však velmi sporná a zatím nebyla potvrzena žádným oficiálním dokladem. 

Co se týče podezření nad zhruba milionem korun, které zaslala finančním detektivům banka, Babák není schopen vysvětlit, kdo vlastně hotové peníze na jeho účty složil. 

Nejprve tvrdil, že si to nepamatuje a mohl to být on sám nebo někdo z jeho spolupracovníků. Nyní po několika dnech vysvětlení opravil.  

"Tam si peníze většinou dávám já, tak z toho jsem usoudil, že jsem to tam dával já," konstatuje.

Pravdu zná Kalousek

Abychom tok peněz na Babákovy účty ještě upřesnili, přicházely takto:

Během necelého tři čtvrtě roku zbylo v bance složeno na jeho účet v hotovosti dvakrát půl milionu korun a potřetí v poslední částce 200 tisíc korun.

Faksimile bakovního výpisu, jak je předložil poslanec Michal Babák. 11. září bylo na jeho účet vloženo v hotovosti 500 tisíc korun. Politik tvrdí, že zpoloviny šlo o jeho vlastní hotovost a zpoloviny o hotové peníze od firmy WCM.CZ s.r.o.
Faksimile bakovního výpisu, jak je předložil poslanec Michal Babák. 11. září bylo na jeho účet vloženo v hotovosti 500 tisíc korun. Politik tvrdí, že zpoloviny šlo o jeho vlastní hotovost a zpoloviny o hotové peníze od firmy WCM.CZ s.r.o. | Foto: Aktuálně.cz

650 tisíc z celkové sumy Michal Babák označuje oficiálně za vlastní úspory, zbylé peníze za půjčky od společností, ve kterých figuruje jako jednatel nebo spolumajitel.

Podle výpisu z účtů, které Babák zveřejnil, je přitom pouze u jediné částky uveden ten, kdo peníze vložil - a to je právě majitel účtu osobně. U dalších částek vkladatel chybí - nejspíš nevyplnil na vkladovém dokladu příslušnou kolonku.

Jména těch, kdo peníze na Babákův účet skutečně vkládali, však nejsou ztracena. Měla by je mít k dispozici právě banka, která podle zákona proti praní špinavých peněz musí vkladatele vyšších částek v hotovosti vyzvat k identifikaci. Je tedy pravděpodobné, že jména vkladatelů mají detektivové ministerstva financí k dispozici.

V této souvislovi je třeba připomenout další fragment z již citovaných nahrávek lídrů Věcí veřejných. Vít Bárta na nich tvrdí, že na příslušném pracovišti ministerstva financí má "své lidi".

Ministr financí Miroslav Kalousek něco takového veřejně popřel a sám Vít Bárta tvrdí, že tato slova vyšla z jeho úst proto, že byl opilý a přeháněl. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy