VV projednají budoucnost, stranu zkontrolují auditoři

Jasno není o hlasování, které má potvrdit Johna v křesle předsedy. I to může být tajné
Foto: Martina Machová

* aktualizováno na konci textu o informace o forenzním auditu, kterým VV projdou

Praha - Věci veřejné v rozporu se svým názvem dva dny před stranickou volební konferencí rozhodly, že část jednání před veřejností uzavřou.

V utajení se tak odehraje především diskuse o stanovách strany, které mají supernovu loňských parlamentních voleb decentralizovat.

"Stejný formát jsme zvolili i na ideové konferenci, která proběhla v prosinci," konstatovala předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake. Podle ní jsou stanovy výlučně stranická záležitost.

"Je to stejné, jako kdybychom řekli, že konference začíná v jednu a předtím máme snídani se členy," podotkla.

Deník Aktuálně.cz již popsal, s jakým návrhem chce tým kolem Karolíny Peake na konferenci přijet. Pražská centrála Věcí veřejných se mnohých svých privilegií vzdává, konečné slovo pro rozhodování o regionech a jejich kandidátkách si ovšem ponechává.

"Nevidím v tom logiku, proč by mělo být toto zasedání veřejné. Stanovy jsou vnitrostranická záležitost," reagovala stejně jako Peake olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová. "Není to o tom, že bychom něco tutlali. Nakonec jejich znění bude veřejné," dodává.

Jednání o stanovách přitom může o současném i budoucím fungování VV notně napovědět. Právě o míře decentralizace Věcí veřejných se čeká asi nejvášnivější debata.

Podle informací Aktuálně.cz se totiž objevují názory, že připravené stanovy nedávají regionům takovou svobodu, jakou by si přály. Neanonymně však kritici hovořit nechtějí.

Dalším bodem konference je totiž "jen" potvrzení, či odmítnutí elektronické volby registrovaných sympatizantů VV - takzvaných véčkařů. Ti před několika dny řekli, že za předsedu VV chtějí Radka Johna.

Kandidáti na předsedu VV těsně před vyhlášením výsledků klikání véčkařů.
Kandidáti na předsedu VV těsně před vyhlášením výsledků klikání véčkařů. | Foto: Ludvík Hradilek

Oproti projednávání stanov je hlasování o Johnovi a jeho týmu primárně veřejné.

"Každý návrh se hlasuje veřejnou volbou. Pokud padne návrh, aby se hlasovalo tajně, což předpokládám, že padne, rozhodnou delegáti," řekl Aktuálně.cz hlavní organizátor konference Pavel Dobeš.

Uzavřená jednání na konferencích a sjezdech parlamentních stran jsou spíše výjimkou. Strany k jednání za zavřenými dveřmi přistupují zejména v dobách, kdy partají hýbou vnitrostranické spory, nebo je v hluboké krizi.

ODS naposledy jednala bez účasti veřejnosti v roce 2009. Svědky mít nechtěla rovněž u změn stanov - tehdy ale občanští demokraté řešili účelové nábory a takzvané "velrybářství".

Ve stejném roce uzavřeli své jednání i sociální demokraté. Za nepřítomnosti kamer projednávali rovněž své stanovy, ale i zprávu tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka. Na letošním březnovém sjezdu už zůstaly dveře otevřené.

Do VV nastoupí auditoři

Věci veřejné také ve čtvrtek oficiálně oznámily, že si zadaly forenzní audit, který provede mezinárodní auditorská firma BDO. Má být dokončen za šest až osm týdnů.

"Je nejvyšší čas vyvrátit veškeré spekulace. Transparentněji už postupovat nemůžeme. Závěrečnou zprávu auditu samozřejmě zveřejníme," uvedl předseda strany Radek John.

Součástí postupu forenzního týmu je dotazníkový průzkum k případným závažným skutečnostem, jež by mohly být známy členům současného či bývalého širšího stranického vedení v centru i regionech. Členy strany auditoři osloví zkrácenými dotazníky elektronicky. Obrátí se také na členy bývalého vedení VV, kteří již nejsou členy strany.

"Hlavními okruhy, na něž se prověřování soustředí, jsou zejména otázky zdrojů financování činnosti VV a způsob jejich zaúčtování včetně ověření existence dárců, původu a nabytí jejich finančních prostředků a účtování o nich," upřesnil mluvčí Jakub Žižka.

Auditoři se zaměří na náklady strany z hlediska struktury, ale i na jejich pravdivé zobrazení ve stranickém účetnictví. Prošetří také vazby mezi VV, jejími členy, respektive právnickými osobami spojenými s VV a stranickými finančními prostředky.

Naposledy si v Česku zadala podobný forenzní audit ODS v roce 1998. Jeho výsledky byly rovněž zveřejněny v plném rozsahu. Audit ODS odhalil porušování zákonů: například podvádění v účetních knihách či vytváření černých fondů pomocí mimořádných členských příspěvků.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy