Pomáhá i příroda: Využít lze bylinky, kořeny či medicinální houby
Bylinky přispívají například ke zlepšení paměti, spánku či dlouhověkosti. Biolog Vojtěch Hlaváček však upozorňuje, že musí sloužit jako pouhý doplněk ostatních pilířů biohackingu. "Nejedná se o magickou pilulku, ale o doplnění spánku, stravy, pohybu a mentální hygieny. Bez nich nejsou bylinky tak účinné, jak by mohly," vysvětluje.
Požívat dle něj můžeme bylinky třeba ve formě čaje z výluhu jejich natí. "Například brahmi nebo gotu kola pomáhají na dlouhodobou paměť. Používaly se v Indii na zapamatování dlouhých buddhistických textů," míní biolog. Podle chuti, která může být často dost výrazná, se bylinky dají jako extrakt přidat do pití či jídla. Možná je také kapsle či pilulka bylinného koncentrátu.
"Dobré jsou i medicinální houby v podobě tinktur, například chaga, cordyceps a shitake. Jejich aplikace je velmi snadná, dlouho vydrží a jsou skvělé na dlouhověkost," dodává Hlaváček. Pro začátek doporučuje také rozchodnici růžovou, adaptogen zlepšující kognitivní funkce a prokrvení tkání včetně mozku.
Vyzdvihuje také kořen kurkuma s aktivní látkou kurkumin. "Snižuje zánět v těle, který je v naší společnosti poměrně dost rozšířený, ovlivňuje i mentální zdraví," říká člen týmu Code of Life. Daleko lépe se podle něj ale bylinky vstřebávají v tukové emulzi. Proto je dobré brát je například s prvním jídlem dne.
Dle jeho slov by však experimentování s bylinkami mělo být opatrné a postupné. Na některé z nich může mít člověk intoleranci či alergii. "Není také dobré kombinovat je naráz. Adaptogeny jako bylinky vysílají díky pozitivnímu stresu poškozeným buňkám signál, že se mají opravit," míní Hlaváček a dodává, že se ale při přehnané konzumaci může stres změnit v negativní.