Praha - Lobbista Ivo Rittig, kterému před několika dny vrátil soud cestovní doklady, odcestoval z České republiky do Monaka.
Rittig, který v současné době čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze pražského dopravního podniku a ohrožení utajované informace, právě v lukrativní lokalitě u Azurového pobřeží dlouhodobě žije a má zde rovněž hlášené i trvalé bydliště.
Informaci, že je v současné době v Monaku, potvrdil na svém osobním účtu na Twitteru, kde zveřejnil fotografii s výhledem na pobřeží a komentářem "Taky zdravím".
Rittigova obhájkyně Karolína Babáková lobbistovu cestu do zahraničí nechtěla blíže komentovat. "Jsem domluvena s panem Rittigem, že nebudeme médiím hlásit každou jeho cestu domů. Monako je každopádně hodinu letu od Prahy," napsala Aktuálně.cz v SMS zprávě.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i žalobce Adam Borgula, který kauzu Rittig dozoruje, nechtějí odlet lobbisty z České republiky komentovat. "Bez komentáře," řekli shodně na dotazy Aktuálně.cz.
Žalobci se báli, že uteče
Rittigovi byl pas vrácen poté, co Městský soud v Praze rozhodl o tom, že mu má být stejně jako dalším čtyřem obviněným vrácen. Cestovní doklady ale pětice získala až poté, co vrchní státní zastupitelství neuspělo s návrhem na uvalení vazby.
Žalobci se obávali toho, že právě Rittig a spol. z Česka odcestují. Podle soudu ale nebyl jediný důkaz k tomu, že by se vyhýbali trestnímu stíhání.
Detektivové v kauze DPP stíhají od poloviny února pro praní špinavých peněz vedle Ivo Rittiga i advokáta Davida Michala a Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal, Jana Janků z firmy Neograph a obchodního partnera lobbisty Petera Kmetě.
Policie obstavila domy a byty
Jak první uvedly Lidové noviny, policie začala před koncem února obstavovat majetek některých obviněných.
V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.
Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť.
Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.