Internet před volbami mluví o migraci, Zimolovi a Haškovi. Lidovci nevyvolávají emoce

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 9. 2016 23:38
Nejvíce lidé v minulých dnech na internetu v souvislosti s blížícími se volbami komentovali ČSSD a její hejtmany Jiřího Zimolu a Michala Haška. Hodně se také mluvilo o ANO a o SPD Tomia Okamury. Vyplývá to z analýzy obsahu českého internetu agentury Yeseter. Nejdiskutovanějším předvolebním tématem se stala migrace, dále práce a bezpečnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Na internetu, zvláště pak na sociálních sítích, rezonuje před krajskými a senátními volbami na webu nejvíce téma migrace. Ač jde spíše o téma pro volby parlamentní, lidé jej před říjnovými volbami vyhledávali a diskutovali o něm nejvíce, zjistila agentura Yeseter, která shromažďuje a vyhodnocuje data z českého internetu.

S migrací také úzce souvisí téma bezpečnosti, které bylo na třetí příčce. Kromě toho se voliči zajímají o dostatek pracovních příležitostí v regionech a vyrovnání se s nezaměstnaností.

Co se týče jednotlivých stran, značnou část internetového prostoru zaujímá diskuse o sociální demokracii a jejích kandidátech. To je ovšem dáno především jejich početným zastoupením ve stávajících zastupitelstvech, podotýká Petr Zavoral z agentury Yeseter.

I v kontextu ČSSD lidé nejvíce probírají její přístup k migrační krizi, často je tak zmiňován především premiér Bohuslav Sobotka a to, jak se jeho vláda s problémem potýká. Stranu tak podle Zavorala čeští uživatelé internetu vnímají spíše negativně.

Druhým nejvyhledávanějším politickým uskupením na internetu je hnutí ANO. V kontextu s ním se objevují příspěvky o snaze dělat politiku jako práci ve firmě a jeho členy uživatelé často konfrontují s předsedou Andrejem Babišem.

Foto: yeseter.com

Lesk jeho mediálního obrazu mnohdy zastiňuje postoje strany a jednotlivých kandidátů, a diskuse se tak často uchyluje ke kritice či adoraci činů ministra financí. Ve srovnání s ostatními stranami mají v ANO také více prostoru ženy-političky.

Strana Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie bývá často obviňována z xenofobie a populismu. "Jednoznačně těží z vlny xenofobie, šíření hrůzy a paniky z lokálních teroristických útoků a nedůvěry jisté části voličů k politice standardních subjektů," konstatuje Zavoral.

Foto: yeseter.com

V prostředí sociálních sítí byla SPD v minulých dnech třetí nejdiskutovanější, kromě uprchlíků však diskuse neobsahovala prakticky žádná jiná politická témata. Často je zmiňována jako možný koaliční partner KSČM.

Na internetu rezonuje konfrontace předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska s Andrejem Babišem a jejich mediální boj. Předseda ANO je tak terčem mnoha negativních komentářů.

Oproti tomu například lidovci nevyvolávají na internetu žádné velké emoce. Strana zelených a piráti jsou podle analýzy na internetu téměř neviditelní a diskuse o nich probíhá nezřídka v uzavřených skupinách.

Foto: yeseter.com

Nejvýraznějšími osobami na internetu byli kandidáti ČSSD Jiří Zimola a Michal Hašek. Hejtman Jihomoravského kraje Hašek je dlouhodobě nejdiskutovanějším kandidátem, hlavně kvůli nedávné kauze s neexistující tiskovou mluvčí. Vidět byl na internetu také Martin Půta, liberecký kandidát STAN, který úspěšně prezentuje, co se mu jako hejtmanovi za poslední čtyři roky povedlo.

 

Právě se děje

Další zprávy