Hotel vlastní stát, dotace na opravu získal soukromník

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 6. 2014 14:10
Soukromá firma dostala tučnou dotaci na opravu hotelu, který vůbec není její. Vlastní ho stát. Jak se to stalo? Jednatel firmy byl členem výboru, který přidělení dotace doporučoval. Poslal je sám sobě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Čeladná - Cestovní kancelář Kovotour plus měla štěstí, jaké se naskytne jen málokomu: připsala si na účet tučnou dotaci z Bruselu na opravu hotelu v prominentní části Beskyd. Dostala na to celých třicet milionů korun. Hotel přitom vůbec není její. Vlastní ho stát.

Jak to firma dokázala? V řídicím výboru, který o penězích z Unie spolurozhodoval, seděl jednatel zmíněné firmy Jiří Hájek. Miliony tak vlastně doporučil poslat sám sobě. O případ už se proto zajímají úřady.

Na sever Moravy míří například kontrola z ministerstva financí. "Vyžádáme si příslušné podklady. Do doby ukončení prověřování nebudou dotčené výdaje certifikovány," potvrdil mluvčí úřadu Michal Žurovec.

O způsob, jak se peníze k firmě dostaly, se zajímá také ministerstvo pro místní rozvoj. Pravidla jsou totiž podle mluvčí Radky Burketové jasná. Na injekci z Bruselu neměl dosáhnout nikdo, kdo současně nebyl vlastníkem objektu, který se měl z evropských peněz opravovat. Zcela nepřípustné je pak Hájkovo angažmá při rozdělování peněz.

Hotel vlastní stát, miliony ale spolyká firma

Ale popořádku. Před sedmi lety začali úředníci ze severu Moravy rozdělovat peníze z Bruselu. Část z nich - konkrétně 158 milionů korun - vyčlenili na rozvoj turistického ruchu v Beskydech. Za peníze se měly rozšířit možnosti vyžití v Ostravici, Starých Hamrech, Čeladné, Malenovicích a Bílé. Do užšího výběru se dostalo deset projektů. Mezi nimi i oprava hotelu Čeladenka.

Regionální radě se projekt líbil a podpořila ho. Na rekonstrukci hotelu přiklepla dotaci třicet milionů korun. To je dokonce šedesát procent odhadované investice.

Jenomže peníze neposlala vlastníkovi. Místo vedení státního Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě injekci dostala soukromá společnost Kovotour plus.

"Kovotour má na nemovitost dlouhodobou nájemní smlouvu. Konkrétně na osm let. To pokrývá dobu udržitelnosti projektu i s případným prodloužením opět o osm let," vysvětluje rozhodnutí mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michal Sobek.

Smlouva až zpětně

Problém je v tom, že když se zájemci o dotace hlásili, žádná nájemní smlouva ještě neexistovala. Firma si hotel pronajala až později.

Vyplývá to alespoň z časového harmonogramu, který je součástí Integrovaného plánu rozvoje území. Tedy dokumentu, jímž se přidělování dotací řídilo. Redakce Aktuálně.cz ho má k dispozici.

Podle dokumentu se o penězích pro Čeladenku jednalo už v roce 2010. Už tehdy představil Jiří Hájek regionální radě svůj návrh, jak by chtěl hotelový komplex zvelebit. Nájemní smlouvu ale za společnost Kovotour plus podepsal až o dva roky později. "Byla uzavřena 30. 3. 2012," potvrzuje přes svého mediálního koordinátora Daniela Rojana ředitel ostravského zdravotního ústavu Petr Hapala.

Miliony "za hubičku"

Hotel tehdy dostal Hájek od zdravotního ústavu jen tak - bez veřejné soutěže. Navíc za symbolickou cenu. Soukromá firma měla platit za 26 tisíc metrů čtverečních jen 318 tisíc korun ročně. To je 26,5 tisíce korun měsíčně. Po rekonstrukci se sice suma zvedla, ale jen nepatrně - o 4,5 tisíce ročně.

Kovotour přitom může na provozu hotelu získat miliony. Pronájem jednoho hotelového pokoje na osm dní stojí čtyřčlennou rodinu kolem patnácti tisíc korun. Pokojů je přitom v opraveném středisku přes dvacet. Další kapacity skýtají horské a apartmánové domy či luxusní kongresové centrum.

V hotelu Čeladenka se mohou navíc v létě konat ozdravné pobyty pro děti hrazené z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny. Společnost Kovotour to sice nechce potvrdit a odvolává se na obchodní tajemství, podle informací Aktuálně.cz se ale firma uchází o zakázku, kterou kvůli tomu VZP vypsala.

Nikdo to nechtěl

Pokud firma zakázku získá, bude jí VZP za každé ubytované dítě školního či předškolního věku platit 1200 korun. "Délka pobytu ale bude maximálně pět dní," doplňuje mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Ozdravné pobyty mají sloužit nemocným dětem z Ostravska. Společnost Kovotour už pro pojišťovnu zařizuje podobné ozdravné zájezdy u moře.

Podle Hapaly byl ale hotelový komplex nevyužitelný a nikdo jiný kromě Kovotouru ho nechtěl.

"Nabídka pronájmu byla zveřejněna od ledna do listopadu 2011 na našich webových stránkách. Žádný jiný zájemce se ale nepřihlásil," vzkazuje Hapala. Jenomže kritikům se případ nelíbí.

Chceme vysvětlení, žádají úřady

Například podle Radima Bureše z organizace Transparency International je problematické už jen samotné dotování luxusního hotelu. Evropské peníze by se prý na podobné projekty vůbec neměly posílat.

"Dotace na luxusní hotely, wellness centra, a tedy i sportovně rehabilitační rekondiční zařízení vidíme jako problematické. Je velmi sporné, zda podobné projekty vůbec naplňují účel využití evropských fondů," připomíná Bureš úvodem.

Pozastavuje se i nad tím, jak mohla dostat peníze z Bruselu firma, jejíž zástupce se ve výběru projektů angažoval. Byť jen v úvodu. "Pokud spolurozhodoval o zařazení do Integrovaného plánu rozvoje území, byl zvýhodněn. Byť jen několika body navíc. Pak se jedná o střet zájmů a ovlivnění výsledků výběrového řízení," tvrdí Bureš. Firma podle něj neměla peníze dostat.

Podobně reaguje i ministerstvo pro místní rozvoj. Vadí mu možný Hájkův střet zájmů i skutečnost, že peníze nedoputovaly k vlastníkovi hotelu. "Majetek pořízený z poskytnuté dotace musí být ve vlastnictví příjemce dotace. A to po dobu realizace projektu a jeho udržitelnosti," zdůrazňuje mluvčí ministerstva Radka Burketová.

Úřad už proto podle ní oslovil severomoravskou regionální radu, která je za evropské peníze zodpovědná, o prověření stavu a vyjádření.

Střet zájmů je nesmysl, brání se firma

Jenomže regionální rada jakékoliv pochybení odmítá. Přiklepnuté dotace jsou podle ní v pořádku. Podle mluvčího regionální rady Michala Sobka je společnost Kovotour dlouhodobým správcem hotelu s osmiletou nájemní smlouvou - a to stačí.

Sporné prý není ani Hájkovo angažmá v řídicím výboru. Na konečné rozhodnutí údajně neměl vliv. "Každá žádost o dotaci prochází standardně odborným posouzením. Na základě tohoto posouzení schvaluje projekty patnáctičlenný výbor složený ze zastupitelů Moravskoslezského kraje," vysvětluje Sobek. Hájek podle něj schvaloval jen to, které projekty postoupí do užšího kola řízení.

Problém nevidí ani samotná firma Kovotour plus. Hotelový komplex si prý řádně pronajala. Středisko do té doby nečinně chátralo.

Hotel jsme zachránili

"Pokud je nám známo, zdravotní ústav nabízel hotelový komplex Čeladenka několik let bez zájmu. Hotel byl v havarijním stavu a hrozilo sesunutí hlavní budovy. Chaty už částečně sesunuté byly. Sám zdravotní ústav ale rekonstrukci uskutečnit nemohl, takže nakonec hotelový komplex uzavřela hygiena," popisuje Tomáš Kravčík, který firmu právně zastupuje.

Přestože místní lidé tvrdí, že byl hotel zcela provozuschopný, firma podle Kravčíka středisko zachránila. Částečně i z vlastních peněz. "Dotační titul kryje celkové investice pouze částečně a firma financuje projekt z bankovních úvěrů," vysvětluje Kravčík. Připomenul, že firma v regionu vytvořila třicet nových pracovních míst.

Jednatel firmy Jiří Hájek podle něj ve střetu zájmů nebyl. "Řídicí výbor má deset členů a společnost Kovotour plus byla jen jedním z nich. Výbor navíc pouze doporučoval. Vše nakonec schvalovala regionální rada," říká Kravčík. Hájek se prý navíc dostal do řídicího výboru díky veřejnému hlasování. A toho se účastnili "všichni možní zájemci o daný program".

 

Právě se děje

Další zprávy