Ať se v českých nemocnicích léčí Číňani, přeje si Němeček

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 6. 2014 17:50
Volná lůžka v českých nemocnicích zaplní cizinci. Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček sem chce nalákat hlavně Araby, Kazachy a pacienty z Číny.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zlatá ulička, plzeňské pivo a operace. České nemocnice těží ze zdravotní turistiky. Stále častěji se do nich jezdí léčit zahraniční pacienti. Doposud to byli hlavně evropští sousedé – Němci a Rakušané. Nyní by k nim mohli přibýt pacienti z Číny nebo arabského světa.

"Velkou perspektivu u nás vidíme v oblasti pacientské turistiky. Chtěli bychom, aby u nás zahraniční klientela využívala nejen českých lázní, což už se částečně děje, ale také ostatních zdravotnických zařízení," řekl na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Do českých nemocnic by prý rád nalákal hlavně zájemce z arabského světa, Kazachstánu a Dálného východu. "Příští týden kvůli tomu jedu na služební cestu do Číny," dodal šéf resortu.

Odoperujeme klidně dvojnásobek kloubních náhrad

Českým nemocnicím se nápad zamlouvá. "Jakékoliv navýšení svých příjmů samozřejmě přivítáme," nechal se slyšet Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.

Volné kapacity totiž podle něj ve špitálech jsou. Pokud nemocnice nepřijímají víc českých pacientů, je to jen kvůli stropům od pojišťoven. "Čekací doby sice existují, nejsou ale způsobeny námi. Je to problém pojišťoven. Naše kapacity mohutně převyšují to, co pojišťovny platí. Například kloubních náhrad bychom mohli za rok vyměnit až o polovinu víc," vysvětluje Fiala. Pokud se tedy objeví zahraniční klientela, která se v Česku nechá operovat za přímou úhradu, nemocnice ji podle Fialy přijme.

Penězi od cizinců si pak špitály vypomohou v hospodaření. "Veškeré příjmy by se samozřejmě použily znovu na péči. To je povinnost," uzavřel Fiala.

Operace očí a umělé oplodnění

Česko se stává pro zahraniční pacienty stále atraktivnějším. Doposud sem ale jezdili hlavně Evropané, navíc jen kvůli vybraným oborům. Zdravotní turistice se podle statistik agentury CzechTourism daří například v očním lékařství, plastické chirurgii nebo reprodukční medicíně. "Tento segment cestovního ruchu je celkově i ve světě velmi populární a počty přijíždějících cizinců jsou na vzestupu,“ potvrzuje Michaela Klofcová z agentury CzechTourism.

Zahraniční pacienti sem podle ní přijíždějí hlavně z německy a anglicky hovořících zemí. Do klinik se dostávají přes agentury a internetové servery. Další jezdí na doporučení známých.

Hlavní důvod, proč se cizinci jezdí léčit právě sem, jsou peníze. Ošetření v české nemocnici je totiž vyjde podstatně levněji než doma. Například pro Brity se Česko stalo podle specializovaného serveru Treatmentabroad.com jednou z nejnavštěvovanějších destinací pro zdravotní turistiku. Server přitom sleduje britské pacienty v šedesáti různých státech.

90 tisíc cizinců ročně

U léčby neplodnosti má navíc Česko poměrně benevolentní zákony. Povoleny jsou tu i metody, které se v jiných zemích z náboženských důvodů nedělají. Počet cizinek, které si u nás umělé oplodnění zaplatily, se proto za pět let dokonce ztrojnásobil. "Počet neplodných párů, které přicházejí, stoupá o dvacet procent ročně," potvrdil před časem primář kliniky Reprofit Marek Koudelka.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyhledalo lékařskou péči v Česku v loňském roce necelých 90 tisíc cizinců. Téměř polovina z nich pocházela z některé z evropských zemí, nejčastěji ze Slovenska. Statistika ale nerozlišuje, které zákroky byly akutní a které si cizinci v Česku naplánovali záměrně.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy