Lékový ústav ušetřil díky změnám cen a úhrad miliardu korun

ČTK Domácí ČTK, Domácí
10. 6. 2014 15:53
Úspory ve veřejném zdravotním pojištění nejsou podle ministra zdravotnictví na úkor pacientů. O jednu miliardu klesnou zisky farmaceutických firem.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Změnami cen a úhrad léků dosáhl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za tři měsíce úsporu jedné miliardy korun. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zdůraznil, že úspory ve veřejném zdravotním pojištění nejsou na úkor pacientů. O jednu miliardu klesnou zisky farmaceutických firem. Uspořené peníze budou podle ministra využity na úhradu drahé léčby. Pojišťovny loni zaplatily za léky 34 miliard korun.

SÚKL od 1. března do 31. května prověřil ceny a úhrady sedmi přípravků. U tří již rozhodnutí nabylo platnosti a úspora letos dosáhne 464 milionů korun, uvedl ředitel ústavu Zdeněk Blahuta. U dalších čtyř nabydou platnosti nejpozději k 1. srpnu a úspora letos přesáhne půl miliardy korun. Jde o léky na tlak, cukrovku a deprese. Pacienti mají podle Blahuty zajištěno, že je vždy dostanou bez doplatku.

Pět ze sedmi přípravků bylo podle Blahuty ve správním řízení zařazeno na návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). "Další návrhy na zkrácené revize VZP chystá," potvrdil náměstek pro zdravotní péči Petr Honěk.

Ministr ocenil práci SÚKL na revizích, úspora bude podle něj využita například pro onkologicky nemocné či pacienty s roztroušenou sklerózou. "A můj úkol pro Státní ústav pro kontrolu léčiv je takový, aby do konce roku udělali všechno pro to, aby se úspora zdvojnásobila," prohlásil.

Chystá se novela zákona

Další potenciál úspor vidí Blahuta v současné hloubkové revizi cen a úhrad, která v předchozích letech nabrala velké zpoždění.

Vedle revizní činnosti se chce Blahuta zabývat také reexportem, tedy vývozem levně nakoupených léků do ciziny, kde je firmy prodají dráž. Způsobuje to výpadky dodávek pro české pacienty.

SÚKL chystá podklady pro novelu zákona o léčivech, která by umožnila sledovat přesnou strukturu uvedení léčivých přípravků na český trh a jejich pohyb na trhu. Pokud data ukážou, že na trhu je méně léků, než je běžná spotřeba, sdělí to SÚKL ministerstvu zdravotnictví. To by mohlo na určenou dobu vývoz takového léku zakázat.

Podle starších odhadů skončí v cizině místo u českých pacientů léky až za 16 miliard korun. Podle novějších odhadů jde o podíl do pěti procent celkové spotřeby léčiv v ČR. Nejčastějším důvodem výpadku zůstávají poruchy ve výrobě, stažení šarže z oběhu či rozhodnutí výrobce přípravek dočasně nedovážet.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy