Nemocnice u sv. Anny v Brně propustí kvůli dluhům 300 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 15:18
V nemocnici v současnosti pracují 3 tisíce zaměstnanců, dlouhodobě se potýká se špatnou ekonomickou situací.
Fakultní nemocnice u sv. Anny.
Fakultní nemocnice u sv. Anny. | Foto: archiv nemocnice

Brno - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně hodlá propustit zhruba 300 zaměstnanců. Důvodem je ekonomicky tíživá situace nemocnice, řekla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Zařízení má přes 3 tisíce zaměstnanců, propuštěných by měla být asi desetina. Výpovědi by neměly ohrozit péči o pacienty, uvedla Urbánková. Předseda lékařského odborového klubu nemocnice Petr Kus řekl, že úspory by nemocnici místo výpovědí přineslo spíše narovnání smluv s pojišťovnami.

"Situace nemocnice je dlouhodobě známá. Propouštění je jedním z kroků, jak stabilizovat situaci. Kroky projednáváme s odboráři. Zdravotní péče není v tuto chvíli omezená a nepředpokládáme, že by se tak mělo stát," řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Doplnil, že nemocnice také intenzivně jedná s pojišťovnami o narovnání úhrad za péči a o kvalitním ohodnocení poskytovaných služeb.

Na hromadné propouštění upozornil Brněnský deník Rovnost. Podle Urbánkové už propouštění začalo v květnu.

Odejdou lékaři, sestry i další zaměstnanci

"Dali jsme 24 výpovědí pro nadbytečnost a dvě dohodou," uvedla Urbánková. "Musíme vše vyřešit tak, aby to nepocítili pacienti," dodala mluvčí.

Propuštěni by měli být lékaři, sestry, administrativní pracovníci a další zaměstnanci.

"Hlavní důvod kroku je ekonomický a další příčinou jsou nepříznivé výkonnostní ukazatele," sdělila Urbánková.

Odboráři s výpověďmi nesouhlasí. "Propouštění se nám nelíbí. Bereme to na vědomí jako jedno z úsporných opatření, ale nemocnice by se měla vydat spíš cestou narovnání smluv s pojišťovnami. Dlouhé roky dostávala mnohem méně peněz než jiné fakultní nemocnice," upozornil předseda odborářů Kus s tím, že to je hlavním krokem ke zlepšení ekonomické situace nemocnice. Podle Kuse jsou už nyní lékaři vytížení.

Nejzadluženější státní nemocnice

"Pokud nás bude ubývat, ukáže čas, zda jsme schopní zachovat současnou péči, nebo ji bude potřeba omezit. Každý z přednostů klinik se musí rozhodnout sám, zda může některého ze zaměstnanců postrádat," doplnil Kus.

Fakultní nemocnice u svaté Anny má dlouho ekonomické problémy. Za loňský rok byla nejvíce zadluženou státní nemocnicí v republice, když její dluh přesáhl miliardu korun. Situaci zařízení řešil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Ke konci loňského roku měla nemocnice přes 3 000 zaměstnanců. Z toho bylo přes 500 lékařů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy