Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

Výjimka pro učitele
Chládek zmírnil podmínky pro učitele, kteří už nemohou učit bez vysokoškolského pedagogického vzdělání, přestože to od letošního ledna zakázal deset let odkládaný zákon. Chládek prosadil novelu, která povinné vzdělání odpustila učitelům starším 55 let s dlouhou praxí a také rodilým mluvčím.

4,2 miliardy
Chládek prosadil navýšení rozpočtu o 4,2 miliardy korun, z nichž většina půjde na zvýšení platů pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům. Další peníze mají jít na sport či podporu mateřských školek.

Nešťastné PR
Ministr proslul také desítkami svých mediálních výstupů, důrazem na své PR nebo stížnostmi na jeho chování ze strany zaměstnanců ministerstva. Ty dokonce musel řešit premiér Bohuslav Sobotka. Ten Chládkovo působení komentoval slovy: Někdy rychleji mluví, než pracuje.

58
Ministerstvo loni přijalo 58 zaměstnanců navíc. Za úkol měli především rozběhnout váznoucí čerpání evropských dotací. To se nakonec podařilo, což je jeden z největších úspěchů ministerstva v loňském roce.

Dotace do sportu
Chládek sklidil kritiku od koaličních partnerů za rozdělování dotací do sportu. Neuspěl například s návrhem, aby sedm vybraných sportovišť získalo téměř polovinu všech investičních peněz na sport, nebo s žádostí o miliardu pro sportovce navíc. Jako jednu z priorit roku 2015 má Chládek vytvoření nového zákona o podpoře sportu.

13,6 %
Ministerstvo ušetřilo na provozních nákladech téměř 14 %. Ušetřilo především na energiích, pohonných hmotách nebo pojištění motorových vozidel.

Vysokoškolský zákon
Ministr připravil roky odkládaný vysokoškolský zákon. Jeho návrh podporují i rektoři.

Registr učitelů
Chládkovou prioritou na tento rok je přijetí školského zákona, který zavede například registr všech učitelů. Ten dále počítá například s větší podporou žáků se speciálními potřebami nebo zákazem nezdravých potravin ve školních bufetech či automatech.

Jednotné přijímačky
Ministr Chládek prosadil jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos si je mohou školy vyzkoušet dobrovolně, od roku 2016 budou povinné.

 

Právě se děje

Další zprávy