Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

18 miliard z EU
Brabec dokázal v loňském roce vyčerpat všechny prostředky z EU. Při jeho nástupu přitom hrozilo, že jeho resort nestihne využít až 18 miliard.

100 000 kotlů
Ministerstvo na příští rok připravuje výměnu až 100 tisíců neekologických kotlů z domácností. Na nové nízkoemisní kotle by mělo jít až 9 miliard korun.

Malá Kobra
Ministr životního prostředí Richard Brabec plánuje zřídit speciální tým, který se bude zabývat krádežemi kovů a další kriminalitou v odpadech. Jednotka by měla působit při České inspekci životního prostředí a pracovat napříč dalšími resorty – ministerstvy vnitra, financí i průmyslu. Od 1. března má začít platit vyhláška, která umožní vykupovat kovy od fyzických osob pouze bezhotovostně.

1,4 miliardy
Ministerstvo minulý rok rozdalo 1,4 miliardy na programu Nová zelená úsporám. Letos si domácnosti budou moci požádat až o 1,1 miliardy.

Nová pravidla EIA
Ministerstvo nestihlo do konce roku 2014 přijmout dílčí novelu zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Přijetí přitom požadovala Evropská unie pod pohrůžkou zastavení dotací. Nakonec se ale podařilo dohodnout odklad do března, kdy by už novela měla vejít v platnost.

Ochrana ovzduší
Ministerstvo chce v roce 2015 přijmout nový zákon o ochraně ovzduší. Jeho součástí má být i možnost zkontrolovat, čím domácnosti topí. Kontrola by mohla přijít poté, co úřady dostanou opakované upozornění, že domácnost například topí odpadem.

10,7 milionu
Ministerstvo v roce 2014 na provozních výdajích ušetřilo 10,7 milionu, a to i přes to, že přibylo 20 míst. Přestalo se utrácet za externí služby. Ministerstvo ušetřilo i na nákupu energií, softwaru nebo osobních aut. Úspory jdou do desítek milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy