Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

Zrušení poplatků
Ministr zdravotnictví zrušil regulační poplatky ve zdravotnictví – 30 korun za recept a návštěvu lékařů. Poplatek za pobyt v nemocnici 100 korun na den zrušil na začátku roku 2014 Ústavní soud. Nyní se tedy vybírá pouze poplatek za využití pohotovosti.

845 korun
Stát nově platí zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce 845 korun. Ministerstvo tak získá 2,1 miliardy ročně, které alespoň částečně pokryjí výpadek příjmů po zrušení regulačních poplatků.

10 %
DPH na léky se snížila z 15 na 10 procent.

5 %
Pracovníci ve zdravotnictví si na začátku roku 2015 polepšili o 5 %.

Zákon o neziskových nemocnicích
Prioritou pro rok 2015 je pro Němečka napsat zákon o neziskových nemocnicích. Až dosud nemocnice fungují jako příspěvkové organizace nebo akciové společnosti. To podle ministra není vhodné z hlediska financování. Dalším cílem je reforma postgraduálního vzdělávání lékařů.

Spor s Babišem
První rok vlády provázely časté přestřelky mezi ministrem zdravotnictví a ministrem financí Andrejem Babišem. Babiš Němečka nazval „šnajdroidem“ a obvinil ho z alkoholismu. Ministerstvo financí také do nemocnic poslalo audity a kvůli nákupu přístroje v ostravské nemocnici z doby Němečkova šéfování podalo trestní oznámení.

Kouření v restauracích
Ministr zdravotnictví chce příští rok schválit zákon, který by zakázal kouření v restauracích. Podle návrhu by také v podnicích měl být vždy jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický.

3,7 miliardy
Ministerstvo ušetřilo 2,1 miliardy korun v oblasti lékové politiky. Další 1,6 miliardy ministerstvo ušetřilo na nákupu energií a mobilních či datových tarifů.

22
Ministerstvo zdravotnictví přijalo v roce 2014 22 nových zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy