Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

5 agrárních diplomatů
Od roku 2015 ministerstvo zřídilo pět agrárních diplomatů na zastupitelských úřadech v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Srbsku a Saúdské Arábii. Mají zastupovat proexportní zájmy českých zemědělců a potravinářů.

18,4 miliardy
Ministr pošle v roce 2015 na podporu celého zemědělského resortu z českého rozpočtu 18,4 miliardy Kč, zatímco loni to bylo 16,5 miliardy Kč.

1,2 milimetru
Písmo na obalech potravin se muselo zvětšit na 1,2 milimetru, aby si zákazníci mohli přečíst složení či datum spotřeby. Nově také musí restaurace a prodejci nebaleného zboží uvádět alergeny v jídle.

Spor o polské potraviny
Až v Bruselu na jednání ministrů zemědělství Evropské unie musel Jurečka řešit spor o polské potraviny. Polská média informovala o tom, že české úřady mají pokyn kontrolovat přednostně jejich potraviny. Tamější ministr zemědělství si hodlal stěžovat u EU, nakonec ale Jurečka spor urovnal.

1,28 miliardy
Tolik ročně stálo znovuzavedení vratek za zelenou naftu pro české zemědělce. Zemědělci dostávají zpět 40 % daně u klasické motorové nafty a 57 % u směsné nafty s bio příměsí.

Vyrobeno v ČR
Velcí prodejci potravin mají od ledna povinnost zveřejňovat u vchodu do prodejny seznam pěti zemí, z nichž dovážejí nejvíce zboží. Opatření je však kritizováno – rozhodující totiž není skutečný původ potravin, ale sídlo dodavatelské firmy.

Třetina restitucí
Státní pozemkový úřad vyřídil za poslední dva roky třetinu církevních restitucí. V roce 2015 má za cíl vyřídit další třetinu.

277 milionů
Ministerstvo v roce 2014 ušetřilo 277 milionů korun na provozních výdajích. Nejvíce se ušetřilo na IT technologiích, ale také na poradenství nebo při běžném hospodaření. Dalších 480 milionů ministerstvo ušetřilo díky nákupům přes elektronické tržiště.

37 lidí
Ministerstvo přijalo v loňském roce 37 nových lidí. Část z nich pracuje v nově zřízeném odboru veřejných zakázek, část v IT.

 

Právě se děje

Další zprávy