Superúředníkem bude Josef Postránecký, rozhodla vláda

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 28. 1. 2015 14:38
Postránecký dosud vedl kancelář náměstka pro ekonomiku na ministerstvu vnitra. Funkce by se měl ujmout 2. února.
Josef Postránecký
Josef Postránecký | Foto: ČTK

Praha - Ze tří kandidátů vybrala vláda na post náměstka pro státní službu Josefa Postráneckého. Ten dosud vedl kancelář náměstka pro ekonomiku na ministerstvu vnitra. Funkce takzvaného superúředníka by se měl ujmout 2. února.

Jednání bylo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) dlouhé, Postránecký podle něj získal velmi silný mandát, pro hlasovalo 15 ministrů, žádný proti. Členové vlády Postráneckému položili desítky otázek, některé z nich i v cizích jazycích.

"Jsem rád, že se vládě podařilo dokončit proces výběru náměstka pro státní službu a pokračovat tak v úspěšné implementaci služebního zákona. Věřím, že nový náměstek začne rychle pracovat na svých úkolech a podaří se nám dosáhnout odpolitizování státní správy," komentoval výběr premiér Bohuslav Sobotka.

"Je to závazek vůči zhruba 70 tisícům úředníkům, které čeká přechod pod služební zákon, a v neposlední řadě i vůči občanům," řekl Postránecký na brífingu po rozhodnutí kabinetu. Jeho prvním velkým úkolem bude komunikace s Evropskou komisí a zároveň příprava výběrových řízení na posty státních tajemníků.

Postránecký je dlouholetým úředníkem, ve státní správě působí 17 let. Od roku 1998 působil na ministerstvu pro místní rozvoj, v letech 2001 a 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy.

Kromě Postráneckého se do výběru dostali ještě tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy