Superúředníkem bude Josef Postránecký, rozhodla vláda

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 28. 1. 2015 14:38
Postránecký dosud vedl kancelář náměstka pro ekonomiku na ministerstvu vnitra. Funkce by se měl ujmout 2. února.
Josef Postránecký
Josef Postránecký | Foto: ČTK

Praha - Ze tří kandidátů vybrala vláda na post náměstka pro státní službu Josefa Postráneckého. Ten dosud vedl kancelář náměstka pro ekonomiku na ministerstvu vnitra. Funkce takzvaného superúředníka by se měl ujmout 2. února.

Jednání bylo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) dlouhé, Postránecký podle něj získal velmi silný mandát, pro hlasovalo 15 ministrů, žádný proti. Členové vlády Postráneckému položili desítky otázek, některé z nich i v cizích jazycích.

"Jsem rád, že se vládě podařilo dokončit proces výběru náměstka pro státní službu a pokračovat tak v úspěšné implementaci služebního zákona. Věřím, že nový náměstek začne rychle pracovat na svých úkolech a podaří se nám dosáhnout odpolitizování státní správy," komentoval výběr premiér Bohuslav Sobotka.

"Je to závazek vůči zhruba 70 tisícům úředníkům, které čeká přechod pod služební zákon, a v neposlední řadě i vůči občanům," řekl Postránecký na brífingu po rozhodnutí kabinetu. Jeho prvním velkým úkolem bude komunikace s Evropskou komisí a zároveň příprava výběrových řízení na posty státních tajemníků.

Postránecký je dlouholetým úředníkem, ve státní správě působí 17 let. Od roku 1998 působil na ministerstvu pro místní rozvoj, v letech 2001 a 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy.

Kromě Postráneckého se do výběru dostali ještě tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy