Foto: Zasloužil se o stát, komunistům ale podlehl. Edvard Beneš zemřel před 70 lety

Foto: Zasloužil se o stát, komunistům ale podlehl. Edvard Beneš zemřel před 70 lety
Eduard Beneš (jméno si později změnil na Edvard) se narodil 28. května 1884 v Kožlanech na severním Plzeňsku. Gymnázium už ale navštěvoval v Praze. Ve studiích pokračoval na filosofické fakultě pražské univerzity i ve Francii, po návratu do Prahy získal titul doktora filosofie. Po vypuknutí první světové války organizoval ve spojení s T. G. Masarykem domácí odboj, v září 1915 odešel do Paříže, kde propagoval myšlenku samostatného Československa. Na snímku před odjezdem do ciziny v roce 1914.
Zápis z kožlanské matriky o narození Eduarda Beneše. Otec Beneš Matěj, gruntovník v Kožlanech 101, syn Josefa Beneše, rolníka v Třimanech a Marie Šímové z Týřovic. Matka Anna, manželská dcera Jana Beneše, rolníka ze Šlovic, a Kateřiny rozené Kopové z Kralovic.
Masarykovy a Benešovy snahy byly završeny na americké půdě, kde byla v půli října podepsána Washingtonská deklarace o nezávislosti Československa. Na snímku je zaznamenán vznik dalšího významného dokumentu - Prohlášení společných cílů nezávislých středoevropských národů, které bylo podepsáno 26. října 1918 ve Philadelphii. Na snímku sedí Masaryk uprostřed, Beneš v popředí na zemi.
Po návratu do Prahy Beneš využil zkušeností, které získal na mezinárodním poli, a stal se ministrem zahraničí nově vzniklé republiky. V této funkci setrval až do konce roku 1935, kdy vystřídal Masaryka v prezidentské funkci. Na snímku Beneš v roce 1919. Zobrazit 30 fotografií
Foto: ČTK
Dan Poláček Michael Švec Dan Poláček, Michael Švec
3. 9. 2018 17:53
V pondělí uplynulo 70 let od úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Státník, který spolu s T. G. Masarykem stál u vzniku samostatného československého státu, je dodnes přijímán rozporuplně. Bývá mu vyčítáno, že v roce 1948 nedokázal zabránit komunistickému převratu. Připomeňte si ve fotogalerii nejvýznamnější momenty Benešova života.
 

Právě se děje

Další zprávy