Vedení ANO rozhodlo o kandidátce. Babiš vyměnil střední Čechy za Ústecko

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
28. 7. 2021 22:27
Po jednání vedení hnutí ANO došlo na některých kandidátkách k přesunům. Ústředí v čele s Andrejem Babišem, který se rozhodl kandidovat místo Středočeského kraje v Ústeckém, totiž pozměnilo některé původní nominace. Například poslanec Jan Volný není nakonec lídrem kandidátky na Plzeňsku a poslankyně Helena Válková se posunula na volitelné místo.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude nakonec kandidovat v Ústeckém kraji.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude nakonec kandidovat v Ústeckém kraji. | Foto: ČTK

Kdykoliv se redakce Aktuálně.cz zajímala mezi poslanci hnutí ANO v minulých týdnech o to, kdo z nich bude či nebude kandidovat v říjnových podzimních volbách, téměř vždy zaznělo následující upozornění: Počkejte, až zasedne vedení ANO. Do té doby nemá smysl říkat, kdo na jakém místě bude kandidovat nebo zda vůbec do voleb půjde.

Poslanci i další kandidáti ANO reagovali tímto apelem i přesto, že zástupci krajů už dříve své kandidáty vybrali a stanovili také pořadí kandidátů. Jenže špičky ANO v čele s Andrejem Babišem v minulosti několikrát do kandidátek krajů zasahovaly a stalo se tak i tentokrát.  

Po středečním jednání republikového výboru ANO je tak jasné, že samotný Andrej Babiš bude lídrem v Ústeckém kraji, kde půjde do střetu mimo jiné s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Babiš původně plánoval kandidovat ve Středočeském kraji, v němž bydlí. Jedničkou ve středních Čechách však bude nakonec místopředseda vlády Karel Havlíček. Ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec, s nímž původně hnutí počítalo jako s lídrem kandidátky právě na Ústecku, je nově jedničkou v Jihočeském kraji.

"Pan Babiš se rozhodl pro přímý souboj s předsedou Pirátů," potvrdil po jednání předseda sněmovny Radek Vondráček. "Není to tak dávno, co jsme navrhovali jeden volební obvod, kde by si to mohli rozdat lídři v jednom velkém souboji," pokračoval s tím, že tato změna měla velkou podporu předsednictva.

Po jednání špiček ANO je také definitivně jisté, že předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek bude dvojkou v Olomouckém kraji. Před čtyřmi lety šel do voleb na kandidátce Vysočiny, jenže členové ANO z tohoto kraje ho tentokrát nechtěli.

Republikový výbor podpořil také poslankyni Helenu Válkovou, kterou posunul na výhodnější pozici. Válková z těžko volitelného 9. místa v Praze bude na 4. místě kandidátky ve Středočeském kraji. Před ní bude na 3. místě bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která neuspěla v krajských volbách.

Koho hnutí ANO nasadilo do voleb na první místa

 • Praha

Patrik Nacher (poslanec)

Věra Adámková (poslankyně)

 • Ústecký kraj

Andrej Babiš (premiér)

Jan Rychter (poslanec)

 • Středočeský kraj

Karel Havlíček (ministr)

Julius Špičák (poslanec)

 • Jihomoravský kraj

Alena Schillerová (ministryně)

Karel Rais (poslanec)

 • Jihočeský kraj 

Richard Brabec (ministr)

Roman Kubíček (poslanec)

 • Moravskoslezský kraj

Ivo Vondrák (poslanec a hejtman)

Lubomír Metnar (poslanec)

 • Olomoucký kraj

Ladislav Okleštěk (poslanec)

Jaroslav Faltýnek (poslanec)

 • Zlínský kraj

Radek Vondráček (předseda Poslanecké sněmovny)

Marek Novák (poslanec)

 • Královéhradecký kraj

Klára Dostálová (ministryně)

Jiří Mašek (poslanec)

 • Vysočina

Drahoslav Ryba (bývalý generální ředitel hasičů)

Monika Oborná (poslankyně)

 • Liberecký kraj

Jana Pastuchová (poslankyně)

David Pražák (poslanec)

 • Karlovarský kraj

Jana Mračková Vildumetzová (poslankyně)

Věra Procházková (poslankyně)

 • Pardubický kraj

David Kasal (poslanec)

 • Plzeňský kraj

Ivana Mádlová (ředitelka Alzheimer centra)

Jan Volný (poslanec)

Pokud jde o další lídry kandidátek, vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová má už jistotu, že povede kandidátku na jihu Moravy, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v Královéhradeckém kraji, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček ve Zlínském kraji a bývalý krajský zastupitel Drahoslav Ryba na Vysočině. Kromě Vondráčka z poslanců získal první místo také Ivo Vondrák jako lídr na severní Moravě, David Kasal v Pardubickém kraji, Patrik Nacher v Praze, Jana Pastuchová v Libereckém kraji a Jana Mračková Vildumetzová na Karlovarsku.

Zajímavostí je, že jedničkou na Pardubicku měl být původně poslanec Martin Kolovratník, který je trojkou. A velkým překvapením je Drahoslav Ryba, o kterém se původně vůbec nemluvilo. Ještě před několika dny byl generálním ředitelem hasičů.

Vondráček po schválení kandidátek tvrdil, že volby fakticky rozhodne až povolební vyjednávání o vládě. "Jsem přesvědčený, že zvítězíme. Otázka je, jak a jak se potom podaří komunikovat koalici. Tomu se někdy říká druhé kolo voleb. Ale myslím si, že je to úplně otevřené a rozhodně jsou šance veliké," prohlásil.

Několik poslanců už však znovu kandidovat nebude. Jde například o Adama Vojtěcha, Rostislava Vyzulu, Pavla Juříčka, Jiřího Bláhu, Pavla Pustějovského, Karlu Šlechtovou, Pavla Staňka, Radka Zlesáka, Josefa Kotta, Moniku Obornou či Jaroslavu Putnovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy