NATO nemůže dělat všechno samo. Juncker tlačí na společnou evropskou obranu, Česko ho podporuje

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 9. 6. 2017 11:42
Čím dál častěji se mluví o společné evropské obraně, která by byla nezávislá na NATO. Evropská komise tento týden představila i konkrétnější plány. Země Evropské unie by měly společně bojovat proti teroristům nebo třeba vyvíjet drahou vojenskou techniku. Česko tyto plány jednoznačně podporuje, prohlásil na konferenci v Praze premiér Bohuslav Sobotka.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a český premiér Bohuslav Sobotka na konferenci Evropské unie.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a český premiér Bohuslav Sobotka na konferenci Evropské unie. | Foto: ČTK

Praha - Posílení společné evropské obrany je podle Česka klíčovou prioritou, na kterou by se měla Evropská unie soustředit. Na bezpečnostní konferenci v Praze to v pátek řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Český předseda vlády taky podpořil návrhy na posílení spolupráce v obraně mezi zeměmi EU, které tento týden představila Evropská komise.

"Zvykli jsme si nevnímat bezpečnostní rizika jako prioritu," prohlásil Sobotka. Podle něj se to musí změnit.

Země EU by měly být podle návrhů komise schopné v případě potřeby poslat společné jednotky nebo vojenskou techniku do místa, které je zmítané krizí. Šlo by například o zásah proti teroristům nebo pašerákům, kteří do Evropy vozí uprchlíky.

Jde o schopnost zasáhnout mimo území Evropské unie, nikoliv o obranu samotných členských států. V tom unie nechce "konkurovat" Severoatlantické alianci.

"NATO je a bude základem evropské bezpečnosti," zdůraznil znovu v Praze předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Společná evropská obrana bude podle něj spíš doplňkem k NATO.

Lépe utrácet za obranu

Evropa chce pomocí posílení spolupráce v obraně taky ušetřit, a to pomocí efektivnějšího vynakládání peněz.

"V Evropě máme 178 různých zbraňových systémů ve srovnání s 30 ve Spojených státech. Máme 17 typů hlavních bitevních tanků, zatímco Američané mají jen jeden. A v Evropě je víc výrobců vrtulníků než vlád, které by si je mohly koupit," napsali společně tento týden pro americký deník Wall Street Journal Sobotka a Juncker.

Země unie by tak měly podle návrhů komise spolupracovat při vývoji supermoderní, ale drahé techniky, jako jsou třeba bezpilotní letouny nebo letadla schopná tankovat během letu.

Společně, za pomoci evropských peněz, by taky měly vyvíjet ochranu proti kybernetickým útokům.

"Náš svět se bohužel proměnil. A je třeba, aby EU byla společnou odpovědí Evropanů na hrozby, které přicházejí zvenčí," řekl k tomu nyní Sobotka.

Plány unie podporují odborníci i NATO

Severoatlantická aliance jednoznačně podporuje větší evropskou spolupráci v bezpečnosti. V Praze to řekla zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová.

Podle ní "NATO musí být součástí každého řešení, ale nemůže všechno dělat samo".

O prohloubení obranné spolupráce teď budou jednat členské země EU. Předseda Evropské komise Juncker toto téma nazval "Šípkovou Růženkou, kterou je teď na čase probudit".

Společnou evropskou obranu podporují i odborníci. "Evropa spolupráci v obraně jednoznačně potřebuje," souhlasí s plány EU například Tomáš Weiss, vedoucí Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle něj "ti, kdo si myslí, že evropská obrana nabourává NATO, žijí někdy v roce 1999".

"Je dávno jasné, že i rozumní lidé ve Washingtonu rozvoj evropských kapacit podporují. Přejí si, aby se Evropa hlavně vzchopila a své obranné schopnosti budovala," dodal Weiss pro Aktuálně.cz.

Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometer podporují evropskou spolupráci v obraně tři čtvrtiny občanů EU. Velkou podporu má toto téma i mezi Čechy.

Evropa bude jiná, v ČR se kriminalita snížila loni o 12 %, ale státy okolo nás jsou někde jinde, kriminalita roste a nebezpečí terorismu je velké. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy