Přijímáte pomoc, měli byste tedy ukázat i solidaritu, kritizoval Juncker Česko za postoj k migraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2017 20:37
Česká republika přijímá pomoc od Evropské unie, a měla by proto prokázat solidaritu při společném řešení migrační krize, řekl ve čtvrtek v projevu o budoucnosti EU v pražském Karolinu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Reagoval na oznámení české vlády, že už nepřijme žádné další migranty podle kvót, které členské země schválily předloni. Juncker také prohlásil, že všechny země EU chtějí demokratickou, prosperující a bezpečnou Evropu. "Jsem přesvědčen, že Češi jsou velcí Evropané a měli by být Evropané i v otázce migrace," řekl Juncker. Je mu líto, že Česko dosud v rámci společného relokačního mechanismu přijalo jenom 12 lidí. Juncker poté jednal s představiteli českého parlamentu.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Praha - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek na jednání s představiteli českého parlamentu zopakoval, že ho nepotěšilo rozhodnutí české vlády nepřijímat další migranty podle společných evropských kvót. Po schůzce řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Česká vláda podle Štěcha nemohla očekávat, že Juncker bude s jejím postupem souhlasit. Dodal, že předseda komise se nepokoušel vnutit české reprezentaci změnu postoje. Během jednání v Senátu se politici věnovali také budoucnosti EU, brexitu nebo společné obraně EU.

"V otázce migrace byl (Juncker) zdrženlivý, hovořil o tom, že stanovisko naší vlády ho nijak nepotěšilo, ale že o věci se musí jednat," uvedl Štěch. Nic nevnucoval, dodal. Juncker svůj názor na postoj Česka ke kvótám vyjádřil ještě před schůzkou v projevu na Univerzitě Karlově. Řekl, že Česká republika přijímá pomoc od EU, a měla by proto sama být solidární.

Podle Štěcha Juncker během schůzky, na níž byl také předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a další členové vedení Senátu, vyloučil, že by kvůli stanovisku ke kvótám Praha přišla o podporu z fondů EU. "Jasně řekl, že odmítá a nebude nikdy podporovat to, že by se spojovaly kvó́ty a jejich naplňování s nějakými omezeními nebo sankcemi, co se týká strukturálních fondů," řekl Štěch. "Nemohli jsme čekat, že sem přijede a řekne: ano, my souhlasíme, že to bude všechno jinak," podotkl předseda Senátu.

Juncker v pátek v Praze vystoupí na konferenci k budoucnosti společné obrany EU, kterou zaštiťuje společně s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). O variantách, jak by mohla EU postupovat v bezpečnostních otázkách, Juncker hovořil i se Štěchem a Hamáčkem. "Nemůžeme si dovolovat nějaké nové struktury, aby to stálo peníze. My musíme efektivně využívat stávající kapacity," míní Štěch.

Předseda Senátu doplnil, že stabilitu EU podle něj významně ohrožují ekonomické rozdíly mezi jednotlivými členskými státy. Ty podle něj dělí Evropu nejen na pomyslný bohatý sever a chudý jih, nerovnováha je i mezi východem a západem. "To jsou věci, které stabilitu Evropy mohou daleko více rozvracet než některé věci, kterým věnujeme maximální pozornost v současné době," podotkl Štěch.

 

Právě se děje

Další zprávy