V nemocnicích je málo lékařů i úředníků. Péči zachraňují přesčasy, ale zhoršuje se, zjistil průzkum

ČTK ČTK
1. 6. 2016 15:02
Zhoršení kvality péče se s ohledem na aktuální situaci nemocnic obává 67 procent ředitelů nemocnic, téměř tři čtvrtiny se obávají i zhoršení její dostupnosti. Ukázal to průzkum Barometr českého zdravotnictví. Proti loňsku obavy o kvalitu péče stouply o pětinu a dostupnost o 17 procentních bodů, řekl ve středu novinářům Daniel Vavřina ze společnosti HealthCare Institute (HCI), která šetření uspořádala letos poosmé. Podstatně vzrostl také podíl ředitelů, kteří pociťují nedostatek administrativních pracovníků. Zatímco loni chyběli devíti procentům nemocnic, letos už 35 procentům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ředitelé českých nemocnic mají obavy ze zhoršení kvality péče více než loni. Ukázal to průzkum Barometr českého zdravotnictví, v němž odpovědělo 77 ze 155 oslovených ředitelů nemocnic s akutními lůžky.

"Oproti minulému roku došlo k výraznějšímu navýšení obav z možného zhoršení v oblasti kvality zdravotní péče ze 45 na 67 procent, a v oblasti dostupnosti péče z 58 na 75 procent," uvedl Daniel Vavřina ze společnosti HealthCare Institute (HCI), která šetření uspořádala letos poosmé. Před zhoršením kvality a dostupnosti péče opakovaně varují lékařská komora, odbory i pacienti.

Významný posun se podle Vavřiny projevil také ve vnímání nedostatku zdravotnického personálu. Nedostatek lékařů pociťuje 83 procent ředitelů, o deset procent víc než loni. Nedostatek sester vnímá 81 procent ředitelů proti loňským 70 procentům.

Podle prohlášení lékařské komory i lékařských a sesterských společností zajišťují nemocnice péči jen díky nadměrným přesčasům a přetěžování zaměstnanců. Přesčasovou práci vnímá jako problém u lékařů 72 procent ředitelů a u sester 54 procent ředitelů.

Chybí i administrativní pracovníci

Velmi podstatně podle průzkumu vzrostl podíl ředitelů, kteří pociťují nedostatek ostatního personálu. Například u administrativy podíl vzrostl z loňských devíti na letošních 35 procent. Nedostatek se projevuje i u ostatních profesí, například u pomocného zdravotnického personálu.

Průzkum provedla HCI ve spolupráci s agenturou Ipsos letos v březnu. Odpovídali ředitelé fakultních, krajských, městských a soukromých nemocnic. Průzkum sledoval vedle kvality a dostupnosti zdravotní péče také lidské zdroje, finance a rezervy v nemocnicích a v systému.

Největší rezervy vnímají ředitelé ve mzdách, komunikaci s pacienty a komunikaci personálu, všechny tři oblasti shodně získaly po 87 procentech, další velkou rezervou je elektronizace. Vyjma loňského roku, kdy ředitelé viděli rezervy především v investicích do kvality, jsou komunikace s pacienty a mzdové podmínky na předních místech stálicemi.

 

Právě se děje

Další zprávy