Dotykový stůl za 17,5 milionu leží na magistrátu ve skladu, nikdo ho roky nepoužívá

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 10. 2015 10:49
Pražský magistrát si před sedmi lety koupil technickou "vychytávku" - dvoumetrový dotykový stůl, který se dal propojit s počítačem. Stál 17 a půl milionu korun bez daně, tedy přes 21 milionů. Svému plánovanému účelu v systému krizového řízení však nikdy nesloužil. Poslední tři roky navíc kvůli banální poruše leží ve skladu a podle odborníka už je vzhledem k rychlému zastarávání informační techniky neprodejný. Přestože si magistrát nechal udělat analýzu, co s drahým přístrojem, další využití pro něj v současné době nemá.
TouchTable za 17,5 milionu
TouchTable za 17,5 milionu | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha – Na začátku byla zřejmě představa vysokého důstojníka, nebo v tomto případě spíše elitního úředníka, který stojí u obří dotykové obrazovky a jako ve filmech s Jamesem Bondem pomocí několika gest řídí tajnou operaci v centru Prahy, anebo třeba záchranné práce při povodních. Na konci je však přístroj za 17,5 milionu korun, na nějž se práší ve sklepě ve skladu nábytku.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Hlavní město Praha koupilo v roce 2008 přístroj zvaný TouchTable. Dvoumetrový interaktivní stůl, který promítá přes projektor a zrcadlo obraz z připojeného počítače na plochu stolu. Ale nejen to. Zařízení také díky speciální vrstvě dokáže rozpoznat dotyk a díky soustavě čtyř kamer, které jsou v rozích, umí i rozeznat pohyb – prst tedy při přejíždění po stole slouží jako kurzor myši.

Co však tehdy mohlo působit moderně, jsou dnes vlastnosti běžného tabletu či chytrého telefonu.

Za nákup "chytrého" stolu Praha zaplatila 17 415 380 korun bez daně. Podle IT experta Lukáše Nového byla však už v té době cena značně přemrštěná.

Magistrát stůl pořídil pro středisko krizového řízení, kam jej na nějaký čas opravdu umístil. Nejméně od září 2012 ho ale nikdo nevyužívá a přístroj leží ve skladu nábytku. A to kvůli banalitě - prasklé lampě.

Místo krizového řízení marketingová prezentace

Navíc stůl nikdy nebyl využitý jako nástroj pro řešení krizových situací, což byl účel, pro který ho magistrát v době primátora Pavla Béma primárně koupil. Vyplývá to z analýzy, kterou si objednal magistrátní odbor informatiky a již má Aktuálně.cz k dispozici. Naopak stůl do systému nebyl nikdy integrován a jeho obrazovka sloužila jen k jednoduchému prezentování.

„TouchTable TT84 se již v odboru krizového řízení v minulosti používal. Podle dostupných údajů ale šlo o poměrně jednoduchý způsob použití, který sloužil spíše marketingové prezentaci střediska krizového řízení, a dotykový stůl nebyl integrován se systémem ISKŘ (Informační systém krizového řízení hlavního města Prahy), takže nemohl být využit jako nástroj pro řešení krizových situací,“ píše se v analýze.

Mizivé využití drahého přístroje potvrzuje i mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. „TouchTable nakonec nebyl nikdy integrován do ISKŘ pro manažerské rozhodování a krizové řízení, ale byl využíván spíše pro prezentaci jako speciální zobrazovací jednotka pro mapová data,“ říká Hofman.

Prasklá lampa. Oprava? Pár tisíc

V září 2012 nahlásili úředníci prasklou lampu na projektoru, který promítá obraz na stůl, a od té doby je celý přístroj odstaven. „Po poruše projektoru v září 2012 byly TouchTable a všechny související komponenty uskladněny ve skladu nábytku v budově na Mariánském náměstí ve sklepě a nadále nevyužívány. Nebylo tak plně využito doby pozáručního servisu, který dle smlouvy o dílu skončil 31. 1. 2013,“ upozorňuje analýza s tím, že vadná lampa stojí jen pár tisíc korun.

„Paní primátorka o tom ví už půl roku a chce si přístroj na magistrátu nechat, ale zatím se s tím stolem nic nestalo,“ říká zdroj Aktuálně.cz z pražského magistrátu, který si nepřál být jmenován.

Přístroj by přitom podle čtyřiačtyřicetistránkové analýzy mohl při správném využití mít svůj smysl, ovšem pokud by se někdo věnoval jeho údržbě a aktualizaci dat a připravoval nové projekty. "Pokud jsou ale tyto podmínky splněny, přínos zařízení jako nástroje manažerského rozhodování je značný.“

A teď zpátky do skladu

Dotykový stůl není jedinou kontroverzní věcí, kterou město v té době nakoupilo. Magistrát tehdy pořídil například tři hummery za 3,3 milionu korun, vznášedlo za 2,2 milionu korun nebo pět terénních motocyklů a další vybavení pro městskou policii. Ta však nakonec přišla na to, že žádnou z těchto věcí nemá jak využít.

Dotykový stůl se ale podle analýzy může používat i na jiných místech nebo v jiných institucích. Dokument uvádí jako příklad Muzeum hlavního města Prahy, kde by mohl sloužit pro prezentace, nebo by se mohl hodit dopravnímu podniku či Technické správě komunikací.

Co bude se stolem za miliony dál, Praha neví. Přístroje se zbavit nechce, ale ani se ho nechystá nějak upotřebit. „Pro dotykový stůl je nyní zajištěná i nová lampa, zatím však nebylo nalezeno jeho vhodné využití,“ přiznává mluvčí Hofman.

Podle experta Lukáše Nového je v dnešní době přístroj na odpis. "Jako celek je to na vyřazení a neprodejné," dodává Nový.

Bývalý primátor Bém na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl s tím, že mu začíná vyučování. Později telefon nebral a na SMS zprávy neodpověděl.

 

Právě se děje

Další zprávy