Protihluková stěna u magistrály naštvala místní. Nechceme betonové ghetto, říkají

Marcela Trávníčková
7. 10. 2015 20:00
Na pražské ulici 5. května vyrostla za několik týdnů protihluková stěna. Některým majitelům okolních domů se nelíbí, že kvůli ní přišli o výhled. Navíc tvrdí, že je celá stavba zbytečná a že se jich ani nikdo nezeptal, zda s ní souhlasí. O jejím vzniku nevěděla ani Praha 4. Technická správa komunikací přiznává, že stěnu urychleně postavila i proto, aby nepřišla o evropské dotace.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Navenek to působí jako dobrý nápad. Hlavní město chtělo zpříjemnit život lidem žijícím u magistrály na Kačerově a zároveň utratit evropské dotace a za pár týdnů postavilo u rušné silnice pět metrů vysokou a téměř čtyři sta metrů dlouhou protihlukovou stěnu za 27 milionů. Některým místním ale stěna vadí. Tvrdí, že s nimi stavbu nikdo neprojednal a že kvůli ní přijdou o výhled, navíc ji považují za zbytečnou.

Protihluková stěna u magistrály

Mobilní protihluková stěna, dlouhá 357 metrů a vysoká 5 metrů, vyrostla během září a října v nouzovém pruhu směrem do centra. Začíná u mostu přes Michelskou ulici a končí u odbočovacího pruhu do ulice Vyskočilova. Stála 27 milionů, financována je z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Skládá se ze základu, sloupů a vlastních protihlukových panelů, základ tvoří železobetonové bloky.

“Tato mobilní protihluková stěna je zařízení, které se zřizuje pro zkvalitnění životního prostředí zasaženého nadměrným hlukem v lokalitě,” uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Pro Blanku Pechovou, jejíž dům stojí v ulici Pod Dálnicí přibližně tři metry od betonové stěny, však znamená pravý opak. “Stěna podstatně zatemnila okolí našeho domu a také zabraňuje přístupu světla a slunce do domu. Nechci se dívat do betonové zdi,” řekla Aktuálně.cz Pechová. Podle ní stěna ani není potřeba, od hluku jim dostatečně pomohlo nedávné snížení rychlosti na 50km/h a položení nízkohlučného asfaltu.

Stěna podle Liškové není stavba, ale „vodící stěna s protihlukovým zařízením“. Ta nepodléhá stavebnímu povolení, a proto ji město nemuselo veřejně projednat. Lidé se tak o stavbě dozvěděli až v den, kdy na ní dělníci začali pracovat.

Stěna vadí nejen Pechové. Žádost o zastavení stavby podal také blízký bytový dům a radní městské části Prahy 4 Alžběta Rejchrtová (Strana zelených). Ta po magistrátu požadovala vysvětlení, proč městská část o stavbě nevěděla. Zajímalo ji také, kdo a kdy rozhodl o její stavbě.

To, že celá akce šla mimo radnici Prahy 4, potvrdil i starosta a stranický kolega Rejchrtové Petr Štěpánek. TSK k ní nepotřebovala stavební povolení, které by řešil místní stavební úřad, protože stěna je vedená jako mobilní. Stavba tak šla zcela mimo městskou část. „Kdyby to s námi projednali, tak bychom jim řekli, že je mnohem potřebnější třeba na Spořilovské nebo Jižní spojce,“ řekl Aktuálně.cz Štěpánek. Stěna podle něj skoro nic neřeší. “Máme mnohem větší problémy jinde,” dodal.

“Mobilní protihlukové stěny teď rostou jako houby po dešti, ale na nevhodných místech. Řešit by se měla jiná místa,” přidal se ke kritice také Pavel Fikar ze sdružení Spořilovský plácek.

Když to nestihneme, přijdeme o peníze z fondů

Pechová tvrdí, že stěna je v rozporu se stavebními a dopravními předpisy. To TSK odmítá. “Celá tato akce je připravována od konce roku 2014, byla dodržena všechna pravidla a splněny všechny podmínky pro získání dotace z Evropských fondů,” uvedla mluvčí Lišková.

Pechová se se situací nechtěla smířit a žádala TSK, aby stavbu zastavilo. To však ředitel TSK Ladislav Pivec odmítl – i kvůli evropským penězům. “Pokud stavbu nedokončíme v termínu do 31. 10. 2015, nebudeme čerpat dotace z Evropských fondů,” zdůvodnil v dopise, kterým reagoval na žádost Pechové.

Jiní vlastníci domů v blízkosti magistrály ale stěnu naopak vítají a sepsali naopak žádost, aby stavba pokračovala. Pechová podle dopisu, který podepsali zástupci výborů šesti Společenství vlastníků jednotek v blízkých ulicích, hájí své ekonomické zájmy, protože na střeše jejího domu je reklama, již teď při pohledu z hlavní silnice není přes stěnu vidět.

Tomu se Pechová brání. “Odpor není kvůli reklamě. Skončila již v pátek, se stavbou stěny ale stále nesouhlasíme a budeme proti ní bojovat,” říká rozhodně. Chce, aby město zeď odstranilo aspoň od začátku po hranici jejího pozemku. “Nechci žít v betonovém ghettu, chci mít zase normální výhled z okna,” dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy