Policie obvinila kvůli tendrům deset IT manažerů a osm firem

ČTK ČTK
3. 9. 2015 23:03
Policie podle serveru Echo24 stíhá mimo jiné majitele společnosti Tesco SW a z firem dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnost Telefónica O2.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Ostravský policejní útvar pro boj s organizovaným zločinem pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obvinil deset manažerů z oboru informačních technologií a osm firem. Policie je podezírá z porušování zákona o veřejných zakázkách v několika městech. Napsal to dnes server Echo24.cz s odvoláním na policejní usnesení, které má k dispozici.

Policie podle serveru stíhá mimo jiné majitele společnosti Tesco SW a z firem dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnost Telefónica O2. Podezřelí jsou z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednávání výhod při veřejných soutěžích, poškození zájmů Evropské unie a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, píše Echo24.

Zákon o veřejných zakázkách obvinění podle policie porušili v letech 2009 až 2013 v Olomouci, Přerově, Zlíně, Pardubicích a Hradci Králové při tendrech Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Program, který rozděluje peníze z unijních fondů, dotuje mimo jiné zavádění a rozvoj informačních technologií ve veřejné správě. Do věci mají být údajně zapleteni i místní komunální politici, uvedl server. Policie případ vyšetřuje od roku 2012 a podle všeho nasadila masivní odposlechy.

Společnost Tesco SW s další firmou dříve získala zakázku na monitoring evropských dotací za více než miliardu korun. Kvůli zakázce zasahovala letos v březnu na ministerstvu pro místní rozvoj protikorupční policie.

Ostravská firma AutoCont byla jedním z dodavatelů projektu Internet do škol, za který stát zaplatil zhruba dvě miliardy korun. Obviněná společnost Telefónica O2 byla podle serveru v jednom případu subdodavatelem v zakázce pro přerovský magistrát. Trestný čin se měl ovšem stát ještě před převzetím operátora skupinou PPF.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy