Policie obvinila kvůli tendrům deset IT manažerů a osm firem

ČTK ČTK
3. 9. 2015 23:03
Policie podle serveru Echo24 stíhá mimo jiné majitele společnosti Tesco SW a z firem dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnost Telefónica O2.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Ostravský policejní útvar pro boj s organizovaným zločinem pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obvinil deset manažerů z oboru informačních technologií a osm firem. Policie je podezírá z porušování zákona o veřejných zakázkách v několika městech. Napsal to dnes server Echo24.cz s odvoláním na policejní usnesení, které má k dispozici.

Policie podle serveru stíhá mimo jiné majitele společnosti Tesco SW a z firem dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnost Telefónica O2. Podezřelí jsou z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednávání výhod při veřejných soutěžích, poškození zájmů Evropské unie a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, píše Echo24.

Zákon o veřejných zakázkách obvinění podle policie porušili v letech 2009 až 2013 v Olomouci, Přerově, Zlíně, Pardubicích a Hradci Králové při tendrech Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Program, který rozděluje peníze z unijních fondů, dotuje mimo jiné zavádění a rozvoj informačních technologií ve veřejné správě. Do věci mají být údajně zapleteni i místní komunální politici, uvedl server. Policie případ vyšetřuje od roku 2012 a podle všeho nasadila masivní odposlechy.

Společnost Tesco SW s další firmou dříve získala zakázku na monitoring evropských dotací za více než miliardu korun. Kvůli zakázce zasahovala letos v březnu na ministerstvu pro místní rozvoj protikorupční policie.

Ostravská firma AutoCont byla jedním z dodavatelů projektu Internet do škol, za který stát zaplatil zhruba dvě miliardy korun. Obviněná společnost Telefónica O2 byla podle serveru v jednom případu subdodavatelem v zakázce pro přerovský magistrát. Trestný čin se měl ovšem stát ještě před převzetím operátora skupinou PPF.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

Další zprávy