Firma Kardiocentrum Vysočina poskytuje péči pacientům se srdeční chorobou. Provádí diagnózy, v případě vážného nálezu se lékaři o klienta postarají. Za rok jich ošetří více než tři tisíce. V minulosti však byla společnost také investorem záměru, jenž skončil dotačním podvodem. Dva její manažeři dostali podmínku a vysoké pokuty.
Kardiocentrum ve svém mateřském městě, Hluboké nad Vltavou, nechalo vybudovat relaxační a regenerační centrum, zařízení se dnes jmenuje Wellness Hotel Diamant. Firma získala na výstavbu projektu 50 milionů korun z dotačního programu Jihozápad, na dalších téměř 100 milionů podepsala smlouvu.
Jenže hotel se postavil podle jiné projektové dokumentace, než jaká provázela žádost o dotaci. Výsledkem byla odlišná stavba. Vedle trestní má příběh druhou rovinu. Ministerstvo financí coby dohled nad evropskými fondy rozhodlo o odebrání 50 milionů. Firma však podle zjištění Aktuálně.cz resort vyzvala k navrácení peněz u soudu.
Závažné porušení podmínek dotace
"Jestliže žalobce postavil objekt či objekty, které mohly sloužit ke stejnému účelu, přitom ale měly jinou podobu, než projekt předpokládal, jedná se o závažné porušení dotačních podmínek," zní závěr rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích, jenž žalobu firmy zamítl a který Aktuálně.cz získalo.
Pro investora vybudovala hotel firma Hochtief CZ. V první řadě oproti schválenému projektu změnila založení stavby, při níž se vztyčuje první řada zdiva. Kvůli tomu se přesouvaly výtahy a postavilo se nové kruhové schodiště, které kardiocentrum ani neprojednalo se stavebním úřadem.
Dotační úřad Jihozápad také zjistil, že se během stavby fakturovaly práce, jež neodpovídaly skutečnosti. Nebyly provedené, nebo se provedly jinak. Třeba betonové piloty firma koupila za čtyři miliony korun, ale vyúčtovala je za 21 milionů. Účelem bylo upravit částky tak, aby odpovídaly původně dohodnutému záměru.
"Laicky řečeno, postavil-li žalobce stavbu, která svojí podobou a vnitřním uspořádáním neodpovídá původnímu projektu, na který byla dotace přiznána, nemůže vyplacení dotace požadovat, respektive již vyplacenou dotaci musí vrátit," stojí dále v rozsudku českobudějovického soudu.
Pravidla dotace nejsou zbytečná
Firma argumentovala, že projekt musel reagovat na neočekávané změny. Jedním z nich byly nové požadavky asociace hotelů na pětihvězdičková zařízení. Jenže záměr nebyl dotačním úřadem schválený jako pětihvězdičkový, bylo to rozhodnutí investora. Hlavní obrana zněla, že projekt účel splnil. Hotel ubytovává hosty a podpořil cestovní ruch.
"Nelze přistoupit na to, že podmínky dotace jsou zbytečně přísné či formální, pročež na ně příjemce prakticky rezignuje. Pravidla jsou s poskytnutím dotace úzce spjata, a nejsou-li dodržena, nelze to tolerovat a tvrdit, že i přesto byl účel projektu naplněn," napsal Nejvyšší správní soud, jenž zamítl stížnost firmy proti rozsudku.
Příběh se uzavřel letos na podzim u Ústavního soudu. Potvrdil, že nižší instance postupovaly správně. "Všemi námitkami se pečlivě zabývaly a jejich závěr, že stěžovatelka realizovala jiný projekt, než na který byla dotace poskytnuta, není nepřezkoumatelný," stojí v usnesení, jež má redakce rovněž k dispozici.
Společnost se marně snažila justici přesvědčit, že odejmutí celé dotace za změny v projektu je příliš přísný trest. Podle advokáta kardiocentra Vojtěcha Vyhnala postupovaly soudy formalisticky. "Ukazuje to na odtrženost těchto rozhodovacích orgánů od reality stavebního a podnikatelského života," řekl Aktuálně.cz.
Pět lidí s trestem
Trestní linie případu vynesla před soud dohromady pět lidí. Dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie spáchali dnes už bývalí členové představenstva kardiocentra Miroslav Skořepa a Vladimír Hlavatý, stejných deliktů se dopustil vedoucí technického dozoru firmy Pavel Drmota.
"Osoby byly potrestány podmíněnými tresty na tři roky se zkušební dobou ve výměře pěti let a peněžitými tresty od 500 000 do 1,75 milionu korun," uvedla místopředsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích pro trestní agendu Vladimíra Hájková. Rozsudek je pravomocný.
Trest dopadl i na stavbyvedoucího a projektanta firmy Hochtief, kteří byli odsouzeni za pomoc k výše uvedeným zločinům. Soud jim vyměřil 20 měsíců podmíněně se zkušební lhůtou dva a půl roku a 14 měsíců podmíněně odložených o rok a tři čtvrtě. V jejich případě není rozsudek z letošního října pravomocný, odvolali se.
Vedle 50 milionů korun firma soudně usilovala také o 91 milionů, k nimž měla s dotačním úřadem uzavřený kontrakt. Úřad je však odmítl po popsaném podvodu uvolnit. "Žalobkyně od počátku projekt realizovala podle odlišné dokumentace a odlišného rozpočtu, přičemž tuto skutečnost před poskytovatelem dotace za pomoci předkládání fiktivních dokumentů tajila," zní však pravomocný verdikt z května.