"Policie po mně chtěla velkou kauzu." Exšéf ROP Severozápad u soudu změnil výpověď

ČTK ČTK
14. 3. 2023 16:32
Bývalý ředitel dotačního úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petr Kušnierz u soudu v Litoměřicích upravil původní výpověď. Dosud v pozici spolupracujícího obviněného a později obžalovaného v kauze údajných podvodů s evropskými dotacemi uváděl, že byly vytipované projekty, které měly dotaci dostat. Nyní tvrdí, že po něm kauzu chtěla policie i žalobce a zločinecká skupina neexistuje.
Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz před soudem, březen 2012
Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz před soudem, březen 2012 | Foto: Marek Pokorný

Vypovídat před krajským soudem, který zasedá v Litoměřicích kvůli velikosti jednací síně, začal Kušnierz loni. Už tehdy uvedl, že se spolupracujícím obviněným stal pod tlakem. V úterý řekl, že cítil už v přípravném řízení, jak na něj policie i státní zástupce tlačí. "Chtěli po mně kauzu a velkou," uvedl.

Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun při jejich rozdělování v Ústeckém a Karlovarském kraji. Před soudem se z několika zločinů zodpovídá 27 lidí.

K indiciím a důkazům se podle Kušnierze postupně vytvářela legenda. "Začal vznikat příběh rozsáhlé trestné činnosti z prostředí vysoké politiky a byznysu," řekl s tím, že výměnou za spolupráci s policií mu byl nabídnut byt v Praze, automobil, zaměstnání v Praze a hotovost ve výši dvou milionů korun.

Jmenoval i konkrétní osoby, které mu nabídku učinily. Kdyby nevyhověl, bylo mu podle Kušnierze řečeno, že se vrátí do vězení. "Musel jsem poslouchat," řekl. Podle něj jeho dřívější poznámky, z nichž kriminalisté čerpali, nepopisují pravdivě dění na ROP Severozápad.

Případ se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji od května 2008 do září 2011. Mezi obžalovanými jsou bývalí hejtmani, radní, podnikatelé, vysocí úředníci. Ještě loni v říjnu Kušnierz u soudu tvrdil, že o tom, jaký projekt má podpořit, se radil i s Danielem Ježkem a Alexandrem Novákem, bývalými vlivnými členy ODS, kteří jsou podle obžaloby hlavními aktéry organizované zločinecké skupiny.

V úterý řekl, že to není pravda. Uvedl, že nikoho neposlouchal, nebyl nikomu podřízený a neví o tom, že by někdo ovlivňoval hodnotící proces. Žádné informace, jak hodnotit projekty, podle dnešní výpovědi Kušnierz nedostával.

Ředitelem úřadu byl Kušnierz od prosince 2009 do března 2011, kdy byl vzat do vazby, od roku 2008 byl členem hodnotící komise. Dotační program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. EU už dřív vyměřila za chyby pokutu 2,7 miliardy korun. Obžalovaným hrozí až 16 let vězení. Většina z nich u soudu vinu odmítla.

Výpověď Kušnierze bude pokračovat v dalších dnech. Pak chce soud vyslechnout svědky, kterých je téměř sto. Jednání jsou naplánovaná na čtyři dny v každém měsíci vyjma letních prázdnin až do konce letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy